Event URN:
242362
Start date:
Sun, 8th Jul 2012
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Derby BMX Track
Meadow Lane, Alvaston, Derby, Derbyshire, DE24 8QQ
( View map )
Online Entry FAQs
Payment instructions
Pay on the day or pre register
Event promoted by:
Derby BMX Club ( website )
Event website:
http://www.derbybmxclub.co.uk
Event organiser:
Ms Kerry Poulter
kpnut08@live.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Series Info: www.midlandsregionalbmx.co.uk
Registration 9.30am until 11am
Open practice from 10am
Pre Registration is £10
On the day registration is £12
Racing starts at approximately 12.30pm
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 Championship Female BMX Regional A BMX Regional A Championship Fe...
8 Jul 12 12:00 Cruiser 15-16 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 15-16
8 Jul 12 12:00 Cruiser 17-29 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29
8 Jul 12 12:00 Cruiser 30-34 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34

View All

Event Location:

Meadow Lane,
Alvaston,
Derby,
Derbyshire,
DE24 8QQ

Race: Championship Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Championship Female,... ---

Race: Cruiser 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 15-16 ---

Race: Cruiser 17-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: Cruiser 30-34

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34 ---

Race: Cruiser 35-39

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 35-39 ---

Race: Cruiser 40-44

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 40-44 ---

Race: Cruiser 45+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 45+ ---

Race: Cruiser 9-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 9-12 ---

Race: Cruiser Ladies 17-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: Cruiser Ladies 30+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: Female 11-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 15, Female 16 ---

Race: Female 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under ---

Race: Female 7-8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 10, Female 9 ---

Race: Male 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 10 ---

Race: Male 11

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 11 ---

Race: Male 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 12 ---

Race: Male 13

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 13 ---

Race: Male 14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 14 ---

Race: Male 15

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 15 ---

Race: Male 16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 16 ---

Race: Male 17-24

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Junior Men, Male 17-... ---

Race: Male 25-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 25-29 ---

Race: Male 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under, N/A ---

Race: Male 7

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 7 ---

Race: Male 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 8 ---

Race: Male 9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 9 ---

Race: Master

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Master ---

Race: Veteran

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Veteran ---

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Championship Female 60
2 Heidi Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Championship Female 50

Confirmed Results

Race name: Cruiser 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kyle Foster Derby BMX Club Finished 15-16 60
Connor Ryan Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Did not finish 15-16 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 60
2 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 50
3 Josh Souto Derby BMX Club Finished 17-29 45
4 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 40
5 Jacob Barton Birmingham BMX Club Finished 17-29 37
6 Joe Sawyer Milton Keynes BMX Racing Club Finished 17-29 34
7 Adam Shephard Wrekin Riders Finished 17-29 32

Confirmed Results

Race name: Cruiser 30-34

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Carl Morgan Derby BMX Club Finished 30-34 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 35-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Ogden Team Identiti Finished 35-39 60
2 Daniel Sturgeon Braintree BMX Racing Club Finished 35-39 50
3 Kieran Edwards Wrekin Riders Finished 35-39 0
4 Chris O'Hagan Birmingham BMX Club Finished 35-39 40
5 Richard Todd Preston Pirates BMX Club Finished 35-39 37
6 Adam Hill Manchester BMX Club Finished 35-39 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished 40-44 60
2 Christopher Day Redditch Premiers BMX Club Finished 40-44 50
3 David Morton North East BMX Club Finished 40-44 45
4 Tim Drew Birmingham BMX Club Finished 40-44 40
5 Spencer Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 37
6 Keith Easom Birmingham BMX Club Finished 40-44 34
7 Marvin O'Brien Tamworth BMX Club Finished 40-44 32
8 Adrian Scott Finished 40-44 0
9 Peter Newbold Nuneaton BMX Club Finished N/A 0
10 Paul Woolcott Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 26
11 Philip Gray Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 24
12 Keith Clark Derby BMX Club Finished 40-44 23
13 Mark Read-Millard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 40-44 22

Confirmed Results

Race name: Cruiser 45+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Turton Nottingham Outlaws BMX Club Finished 45+ 60
2 Tony Williams Braintree BMX Racing Club Finished N/A 0
3 Shaun Barrass Milton Keynes BMX Racing Club Finished N/A 0
4 Stephen Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished 45+ 40

Confirmed Results

Race name: Cruiser 9-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Shriever Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 60
2 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 50
3 Jack Leahy Milton Keynes BMX Racing Club Finished 9-12 45

Confirmed Results

Race name: Cruiser Ladies 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Helen Biggs Nuneaton BMX Club Finished 17-29 60
2 Natasha Bonser Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 17-29 0
3 Harriet Carnill Nottingham Outlaws BMX Club Finished 17-29 45

Confirmed Results

Race name: Cruiser Ladies 30+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abi Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 60
2 Sarah Fuller Milton Keynes BMX Racing Club Finished 35-39 50
3 Amanda Watson Wrekin Riders Finished 35-39 45

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eleana Stafford Preston Pirates BMX Club Finished Female 11 60
2 Libby Smith Redditch Premiers BMX Club Finished Female 11 50
3 Deborah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 45
4 Darcie Taylor Birmingham BMX Club Finished Female 11 40
5 Aya Moraity-Dorrell Finished 0
6 Maddie Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Female 10 0
7 Joanna-Mai Coleman Redditch Premiers BMX Club Finished Female 11 32
8 Jessica Mendes Redditch Premiers BMX Club Finished Female 12 30
9 Lauren Newham Derby BMX Club Finished Female 12 28
10 Emily Watson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chad Hartwell Nuneaton BMX Club Finished Male 9 0
2 Ellie-May Shephard Wrekin Riders Finished Female 14 50
3 Libby Smith Redditch Premiers BMX Club Finished Female 11 0
4 Nicole Edge Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 14 40
5 Kirsty Allsop Derby BMX Club Finished Female 13 37
6 Zoe Spiers Finished Female 13 34
7 Isobel Clark Derby BMX Club Finished Female 14 32
8 Deeann Millington Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 14 30

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Molly Dobson North East BMX Club Finished Female 15 60
2 Shekinah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 15 50
3 Amy Morris Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 0
3 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 45

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 50
3 Ella Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 45

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 8 60
2 Isabel Hallam Nuneaton BMX Club Finished Female 8 50
3 Elizabeth Sleigh Birmingham BMX Club Finished Female 8 45
4 Chloe Yates Finished Female 7 40
5 Keedie Burgess Preston Pirates BMX Club Finished Female 8 37
6 Charlotte Meek Birmingham BMX Club Finished Female 8 34
7 Evie Wood Finished Female 7 32
8 Morgan Haslam Nuneaton BMX Club Finished Female 8 30

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Trinity Camm Ilkeston BMX Club Finished Female 10 60
2 Mollie Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 10 50
3 Serenity Ralph Derby BMX Club Finished Female 9 45
4 Mia Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Female 9 40
5 Tia Cooke Finished Female 9 37
5 Ella Tomsett Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Female 10 37
7 Hannah Drew Birmingham BMX Club Finished Female 9 32
7 Lucy - Mae Jones Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 32
9 Emma Crisp Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 9 28

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyrell Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 11 60
2 Jake Greene Derby BMX Club Finished Male 11 50
3 Callum Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 45
4 Lee Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 40
5 Tom Stokes Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 0
6 Ethan Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 34
7 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 32
8 Joseph Carter Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 30
9 Koby Richardson Finished Male 11 28
10 Jake Evans Birmingham BMX Club Finished Male 11 26
11 Alexander Gray Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 11 24
11 George Morris Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 24

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Poulter Derby BMX Club Finished Male 12 60
2 Owen Poulter Derby BMX Club Finished Male 12 50
3 Kim Baptista Eastlands Velo Finished Female 12 0
4 CJ Darby Finelines Racing Finished Male 12 40
5 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished Male 12 37
6 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 12 34
7 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 11 0
8 Niall Monks Derby BMX Club Finished Male 12 30
9 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 28
10 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 0
11 Guy Sharp Derby BMX Club Finished Male 12 24
12 Charlie O'Grady Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 0
13 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 11 0
14 Connor Souto Derby BMX Club Finished Male 12 21
15 Lochlan Dudley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 0
16 Max Peace Finished Male 12 19
17 Ethan Newbold Nuneaton BMX Club Finished Male 12 18
18 Brandan Boulter Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 16
18 Alex McDonald Wrekin Riders Finished Male 12 16
20 Joe Kitchen Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 12
21 William Thompson Derby BMX Club Finished Male 12 10
22 Christopher Churchill Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 9
23 Charlee Davis Finished Male 12 8
24 Fraser Dudley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 7

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 TJ Yates Finished Male 13 60
2 Bethany Shriever Braintree BMX Racing Club Finished Female 13 0
3 Joshua Wilkins Birmingham BMX Club Finished Male 13 45
4 Harry Baker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 40
5 Jamie Fennell Birmingham BMX Club Finished Male 13 37
6 Kody Evans Finished Male 13 34
7 Arron Holmes Nuneaton BMX Club Finished Male 13 32
8 Mylo Eustace Redditch Premiers BMX Club Finished Male 13 30
9 Kelvin Lea Team Bunneys Finished Male 13 28

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louis Coxon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 60
2 Oliver Webley Birmingham BMX Club Finished Male 15 50
3 Lewis Kesterton The Hub Club Finished Male 15 45
4 William Turton Birmingham BMX Club Finished Male 15 40
5 John Rogers Mid Shropshire Wheelers Finished Male 15 37
6 Callum Horsley Birmingham BMX Club Finished Male 15 34
7 Harley Taylor Birmingham BMX Club Finished Male 13 0
8 John James Fearn Finished 0
9 Aaron Geary Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 15 28
9 Joshua Legrove Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 0
11 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Female 15 0
11 George Lambert Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 24
Fergus Barker Norwich Flyers BMX Racing Club Did not finish Male 15 0

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 15 0
2 Josh Steer Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 16 50
3 Jake Downend Manchester BMX Club Finished Male 16 45
4 Ryan Hughes Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 16 40
5 Michael Ledlie Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 16 37
6 Vini Crighton-Poli Finished Male 16 34
7 Thomas Blakey Derby BMX Club Finished Male 16 32
8 Isabelle Ferrada Milton Keynes BMX Racing Club Finished Female 16 0

Confirmed Results

Race name: Male 17-24

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Junior Men 60
2 Jordan Smith Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 17-24 50
3 Bradley Minns Harworth Hurricanes BMX Club Finished Male 17-24 45
4 Ryan Bauer Life BMX Finished Elite Male 40
5 Adam Turner Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 17-24 37
6 Alan Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Master 0
7 Jordan Perry Birmingham BMX Club Finished Junior Men 32
8 Taylor Andrews Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 0
9 Martin Brown Birmingham BMX Club Finished Male 17-24 28
9 Benjamin Martinez Birmingham BMX Club Finished Master 0
11 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 24
12 Mathew Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 23
12 Thomas Bauer Life BMX Finished Elite Male 23
14 Ryan Yearsley Derby BMX Club Finished Master 0
15 Gary Bailey Finished Male 17-24 20
16 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 19
17 Jamie Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 17-24 18
18 Rhys Wood Nuneaton BMX Club Finished Male 17-24 16
19 Joseph Presswood Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 14
20 Joshua Tucker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 0
21 Bailey Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 16 0
21 Christopher Wimbledon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 10
21 Callum Wing Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 16 0
24 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 7
25 James Edge Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 6
26 Anthony Coe Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 17-24 5
27 Leo Jones Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 4
28 Josh Burton **Rotherham BMX Club** DO NOT ... Finished Male 17-24 3
28 Dominic Skidmore Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 3
30 Josh Dale Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 17-24 1

Confirmed Results

Race name: Male 25-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Antony Tuffs Chesterfield BMX Club Finished N/A 60

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Felix Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Jared Coppin Burnham BMX Club Finished 6 & Under 50
3 Ralph Grimmett Redditch Premiers BMX Club Finished 6 & Under 45
3 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished 6 & Under 45
5 Arthur Herrington Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 6 & Under 37
6 Riley Hampson Derby BMX Club Finished 6 & Under 34
7 Rocco Lanza Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 32
8 Zak Greene Derby BMX Club Finished 6 & Under 30
9 Noah Thomas Birmingham BMX Club Finished 6 & Under 28
10 Owen Putland Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 26
10 Henry Rowe Braintree BMX Racing Club Finished 6 & Under 26
12 Michael Sparkes Finished 6 & Under 23
13 Hayden Butler Derby BMX Club Finished 6 & Under 22
14 Daniel Chafer Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 6 & Under 21
15 Archie Wilson Warsop Wheelies BMX Club Finished 6 & Under 20
16 Aston Chapman Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 19
16 William Frost Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 19
18 Jamie Copson Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 16
19 Shay Brady Derby BMX Club Finished 6 & Under 14
20 Myles Wildbore Derby BMX Club Finished 6 & Under 12
21 George Nequest Team Bunneys Finished 6 & Under 10
22 Thomas Wilson Warsop Wheelies BMX Club Finished 6 & Under 9
23 Alex Lombardo Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 8

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rupert Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 60
2 Finlay Todd Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 50
3 Alexander Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 7 45
4 Tyler Stephenson Wrekin Riders Finished Male 7 40
5 Josh Barsby Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 7 37
5 Joshua Crisp Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 7 37
7 Jayden Haigh Harworth Hurricanes BMX Club Finished Male 7 32
8 Joshua Abbott Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 7 30
9 Charlie Davison Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 7 28
10 Matthew Ryan Derby BMX Club Finished Male 7 26
11 Arthur Ellis Derby BMX Club Finished Male 7 24
12 Joshua Lynch Wrekin Riders Finished Male 7 23
13 Oli-Joel Waldron Birmingham BMX Club Finished Male 7 22
14 Rocky O'Brien Birmingham BMX Club Finished Male 7 21
15 Evan Carey Finished Male 7 20
16 Mackenzie Coulby Derby BMX Club Finished Male 7 19

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jay Bovill Derby BMX Club Finished Male 8 60
2 Benjamin Perry Derby BMX Club Finished Male 8 50
3 Bradley Vickery Derby BMX Club Finished Male 8 45
4 William Goode Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 8 40
5 Bobby George Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 37
6 Kenny Robinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 34
7 Joel Stimson Redditch Premiers BMX Club Finished Male 8 32
8 Ollie Higton Derby BMX Club Finished Male 8 30
9 Finley Dunne Birmingham BMX Club Finished Male 8 28
10 Max Clarkson Birmingham BMX Club Finished Male 8 26
11 Jacob Thomas Finished Male 8 24
12 Cavan Brady Derby BMX Club Finished Male 8 23
13 Harry Evans Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 8 22
14 Oliver Brighty Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 21
15 Chloe Read-Millard Braintree BMX Racing Club Finished Female 8 0
16 Noel Hanrahan Derby BMX Club Finished Male 7 0
17 Burton Peagram Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 8 18

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Loys Sharp Derby BMX Club Finished Male 9 60
2 Chad Hartwell Nuneaton BMX Club Finished Male 9 50
3 Jayden Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 9 45
4 Morgan Whiteley Andover BMX Club Finished Male 9 40
5 Alex Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 37
6 Matthew Baptista Eastlands Velo Finished Male 9 34
7 Zack Harrop Manchester BMX Club Finished Male 9 32
8 Charlie Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 9 30
9 George Revill Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 9 28
10 Tyler Carter Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 26
11 Ewan Towle Derby BMX Club Finished Male 9 24
12 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished Male 9 23
12 Jack Leahy Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 9 23
14 Joshua Merchant Derby BMX Club Finished Male 9 21
15 Kyle Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 9 20
16 Kieran Jones Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 9 19
17 Max Wildbore Derby BMX Club Finished Male 9 18
18 Owen Vaughan Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 16
19 Fletcher Barton Birmingham BMX Club Finished Male 9 14
20 Owen Camm Derby BMX Club Finished Male 9 12
21 Harrison Boulter Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 10
22 Ellis Wilson Derby BMX Club Finished Male 9 9
23 Brandon Miles Nuneaton BMX Club Finished Male 9 8
24 Scott Hamilton Birmingham BMX Club Finished Male 9 7
25 Tyler Butler Derby BMX Club Finished Male 9 6
25 Sam Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 9 6

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nick Hill Team-Wu-Asquith-Nurseries Finished Master 60
2 Matthew Allen Peterborough Phantoms BMX Club Finished Master 50
2 Chris Wilkins Birmingham BMX Club Finished N/A 50
4 Mark Sleigh Birmingham BMX Club Finished Master 40
5 Steven Jackson Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 37
6 Adrian Bloor Finished N/A 0
6 Tom Haslam Nuneaton BMX Club Finished Master 34
8 David Cooper Derby BMX Club Finished Master 0

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Barrett Roch Valley Raiders Finished Veteran 60
2 Ian Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Veteran 50
3 Simon Greene Derby BMX Club Finished Veteran 45
4 Michael Ledlie Peterborough Phantoms BMX Club Finished Veteran 40
5 Sheldon Hall Harworth Hurricanes BMX Club Finished N/A 37
6 Stephen Smith Birmingham BMX Club Finished N/A 0
7 Phil Charnley Roch Valley Raiders Finished Veteran 32
8 Justin Jones Nottingham Outlaws BMX Club Finished Veteran 0
9 Rex Revill Finished 0
10 Stuart Dixon Braintree BMX Racing Club Finished N/A 26
11 Jimmy Carleton Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 24
12 Michael Gough Redditch Premiers BMX Club Finished Veteran 23