Event URN:
242314
Start date:
Sat, 24th Mar 2012
Finish date:
Sun, 25th Mar 2012
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
National Cycling Centre - Indoor BMX Track
Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event website:
http://www.britishcycling.org.uk/bmx/article/bmx20111215-2012-British-BMX-Series-0
Event organiser:
Mr Roger Wilbraham
07542797456
bmx@britishcycling.org.uk
Cheques payable to:
British Cycling
Info for Riders:
See series information on the British Cycling website for the schedule.
Entry opens at 1pm on Wednesday the 14th of March.
Entry closes at 8pm on Wednesday the 21st of March.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 Male 6 & Under BMX National B BMX National B 6 & Under
25 Mar 12 10:00 Male 7 BMX National B BMX National B Male 7
25 Mar 12 10:00 Male 8 BMX National B BMX National B Male 8
25 Mar 12 10:00 Male 9 BMX National B BMX National B Male 9

View All

Event Location:

Stuart Street,
Manchester,
M11 4DQ

Race: Male 6 & Under

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Male 7

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 7 ---

Race: Male 8

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 8 ---

Race: Male 9

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 9 ---

Race: Male 10

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 10 ---

Race: Male 11

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 11 ---

Race: Male 12

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 12 ---

Race: Male 13

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 13 ---

Race: Male 14

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 14 ---

Race: Male 15

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 15 ---

Race: Male 16

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 16 ---

Race: Male 17-24

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 17-24 ---

Race: Male 25-29

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Male 25-29 ---

Race: Master

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Master ---

Race: Veteran

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Veteran ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Junior Men ---

Race: Elite Men

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Elite Male ---

Race: Supercross Men

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 19:00 Non-Ranking None Elite Male, Junior M... ---

Race: Female 6 & Under

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Female 7-8

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Female 10, Female 9 ---

Race: Female 11-12

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Female 15, Female 16 ---

Race: Championship Female

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Mar 12 10:00 BMX National B BMX National B Championship Female,... ---

Race: 9-12 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 9-12 ---

Race: 13-14 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 13-14 ---

Race: 15-16 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 15-16 ---

Race: 17-29 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 30-34 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34 ---

Race: 35-39 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 35-39 ---

Race: 40-44 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 40-44 ---

Race: 45+ Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 45+ ---

Race: 17-29 Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 3 days 38 minutes 41 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 14:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Photos

Click on the thumbnail to enlarge

Posted 26/03/2012

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Felix Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished 6 & Under 100
2 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Jared Coppin Burnham BMX Club Finished 6 & Under 80
4 Preston Field Cheshire Ghostriders BMX Finished 6 & Under 75
5 Riley Hampson Derby BMX Club Finished 6 & Under 70
6 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished 6 & Under 65
7 Ryder Joyce Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 60
8 Archie Alexander Peckham Challengers BMX Club Finished 6 & Under 56
9 Rossi O'Brien Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 52
10 Zak Greene Derby BMX Club Finished 6 & Under 48
11 Rocco Lanza Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 45
12 Arthur Herrington **Rotherham BMX Club** DO NOT ... Finished 6 & Under 42
13 Adam Al-Ausi Manchester BMX Club Finished 6 & Under 39
14 Ewan Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 36
15 Rhys Tennant-Jones Birmingham BMX Club Finished 6 & Under 33
16 Ralph Grimmett Redditch Premiers BMX Club Finished 6 & Under 30

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rupert Twitchett Finelines Racing Finished Male 7 100
2 Jacob Murray Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 90
3 Finlay Todd Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 80
4 Lucas Craik Finished Male 7 75
5 Joshua Crisp Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 7 70
6 Bailey Main Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 7 65
7 Dennis Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 60
8 Tyler Stephenson Wrekin Riders Finished Male 7 56
9 Rohan Barnes Gosport BMX Club Finished Male 7 52
10 Harry Ives Blackpool BMX Club Finished Male 7 48
11 Taylor Sampson Tiverton BMX Club Finished Male 7 45
12 Alexander Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 7 42
13 Reece Butler North East BMX Club Finished Male 7 39
14 Joshua Abbott Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 7 36
15 Conor Mohacsi Manchester BMX Club Finished Male 7 33
16 Jordi Hart Andover BMX Club Finished Male 7 30
17 Mackenzie Coulby Derby BMX Club Finished Male 7 28
18 Charlie Davison Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 7 26

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Duffy Manchester BMX Club Finished Male 8 100
2 Benjamin Perry Derby BMX Club Finished Male 8 90
3 Chance Bradshaw Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 80
4 Alfie Bax Bristol BMX Club Finished Male 8 75
5 William Goode Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 8 70
6 Arran Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 8 65
7 Joel Stimson Redditch Premiers BMX Club Finished Male 8 60
8 Kenny Robinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 56
9 Bill Cox Tiverton BMX Club Finished Male 8 52
10 Bradley Vickery Derby BMX Club Finished Male 8 48
11 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 45
12 Oliver Harrison BMX Isle of Man Finished Male 8 42
13 Ross Tennant-Jones Birmingham BMX Club Finished Male 8 39
14 Oliver Hines Manchester BMX Club Finished Male 8 36
15 Bobby George Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 33
16 Jensen Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 30
17 Jay Bovill Derby BMX Club Finished Male 8 28
18 Max Clarkson Birmingham BMX Club Finished Male 8 26
19 Tyler Partridge Decoy BMX Club Finished Male 8 24
20 Finley Dunne Birmingham BMX Club Finished Male 8 22
21 Charlie Black Gosport BMX Club Finished Male 8 20
22 Matt McHugh Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 19
23 Louie Partridge Decoy BMX Club Finished Male 8 18
24 Lucas Faraone-Horton Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 8 17
25 Jack Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 16
26 Taylor Brooks Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 15
27 Jed Phillips Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 8 14
28 Alexander Green Manchester BMX Club Finished Male 8 13
29 Benjamin Major Braunton BMX Club Finished Male 8 12

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Keon Smith-McDermott Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 100
2 Ethan Craik Gosport BMX Club Finished Male 9 90
3 Luke Shriever Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 80
4 Matthew Baptista Eastlands Velo Finished Male 9 75
5 Alex Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 70
6 Ewan Towle Derby BMX Club Finished Male 9 65
7 Oliver Cope Manchester BMX Club Finished Male 9 60
8 Freddie Cole Decoy BMX Club Finished Male 9 56
9 George Revill Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 9 52
10 Matthew Gilston Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 48
11 Loys Sharp Derby BMX Club Finished Male 9 45
12 Zac Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 9 42
13 Jack Leahy Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 9 39
14 James Campbell Gosport BMX Club Finished Male 9 36
15 Jack Nation Duchy Pirates Finished Male 9 33
16 Chad Hartwell Nuneaton BMX Club Finished Male 9 30
17 Josh Palmer Western Titans BMX Club Finished Male 9 28
18 Alec Munday THRILL UK Finished Male 9 26
19 Jayden Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 9 24
20 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 9 22
21 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished Male 9 20
22 Owen Vaughan Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 19
23 Cameron Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 9 18
24 Devlin Russell Finished Male 9 17
25 Zack Harrop Manchester BMX Club Finished Male 9 16
26 Morgan Whiteley Andover BMX Club Finished Male 9 15
27 Harrison Drelincourt Manchester BMX Club Finished Male 9 14
28 Fletcher Barton Birmingham BMX Club Finished Male 9 13
29 Kyle Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 9 12
30 Matthew Black BMX Isle of Man Finished Male 9 11
31 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 9 10
33 Oscar Osborne Birmingham BMX Club Finished Male 9 8
34 Mackenzie Rennison Birmingham BMX Club Finished Male 9 7
35 Max Spiers Gosport BMX Club Finished Male 9 6
36 Tom Smith Manchester BMX Club Finished Male 9 5
37 Brandon Miles Nuneaton BMX Club Finished Male 9 4
38 Ross Crosbie Western Titans BMX Club Finished Male 9 3
39 Sam Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 9 3
40 Scott Hamilton Birmingham BMX Club Finished Male 9 3

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kobi Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 10 100
2 Ryan Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 90
3 Matthew Hutt Runnymede Rockets Finished Male 10 80
4 Kieran Bolton Mid Lancs BMX Finished Male 10 75
5 Connor Cassidy Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 70
6 Matthew Harman Gosport BMX Club Finished Male 10 65
7 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 60
8 Bradley Miles Nuneaton BMX Club Finished Male 10 56
9 Connor Hedges Gosport BMX Club Finished Male 10 52
10 Luke Mendes Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 10 48
11 Harvey Howard Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 45
12 Ashton Cross Birmingham BMX Club Finished Male 10 42
13 Joshua Bardsley Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 39
14 Harry Restall Birmingham BMX Club Finished Male 10 36
15 Joel Clarke Mid Lancs BMX Finished Male 10 33
16 Finley Moss Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 30
17 Jude Crawley Western Titans BMX Club Finished Male 10 28
18 William Fuell Redditch Premiers BMX Club Finished Male 10 26
19 Frankie Monks Derby BMX Club Finished Male 10 24
20 Sydney Allen Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 22
21 Samuel Avison Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 10 20
22 Alex Rhodes Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 19
23 Morgan Turner Bolsover & District Cyclin... Finished Male 10 18
24 Andres Holguin Peckham Challengers BMX Club Finished Male 10 17
25 Andrew Herron Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 10 16
26 Jay Fairbank Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 15
27 Ellis Burgess Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 14
28 Lewis Wiltshire East Kent BMX Club Finished Male 10 13
29 Ben Bates Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 12
30 Connor Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 11
31 Joe McHugh Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 10
32 Kai Ryan Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 10 9
33 Daniel Robertson Ride On Finished Male 10 8
34 Ben Redstone Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 7

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josh Peters Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 100
2 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished Male 11 90
3 Lochlan Dudley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 80
4 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 75
5 Jacob Watkinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 70
6 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 11 65
7 Finlay Mead Decoy BMX Club Finished Male 11 60
8 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 11 56
9 Jake Greene Derby BMX Club Finished Male 11 52
10 Joe Parr Mid Lancs BMX Finished Male 11 48
11 Gentaro Fortune Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 45
12 Tyrell Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 11 42
13 Kyle Mohacsi Manchester BMX Club Finished Male 11 39
14 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 36
15 Iwan Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 33
16 Jack Gordon-Stables Andover BMX Club Finished Male 11 30
17 Daniel Liptrot Manchester BMX Club Finished Male 11 28
18 Christopher Ashton Mid Lancs BMX Finished Male 11 26
19 Lee Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 24
20 Emils Spungis Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 11 22
21 Callum Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 20
22 Ethan Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 19
23 Zak Clarke Bristol BMX Club Finished Male 11 18
24 Alfie Eccles Decoy BMX Club Finished Male 11 17
25 Matthew Quinn Blackpool BMX Club Finished Male 11 16
26 Joshua Warburton Blackpool BMX Club Finished Male 11 15
27 Samuel Alexander Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 14
28 Alfie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 13
29 Tyreese Bradshaw Derby BMX Club Finished Male 11 12

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Hunt Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 100
2 Shay Casey Manchester BMX Club Finished Male 12 90
3 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 80
4 Myles Fisher Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 75
5 Ross Cullen Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 70
6 CJ Darby Mid Lancs BMX Finished Male 12 65
7 Dieren Macauley-Perry Peckham Challengers BMX Club Finished Male 12 60
8 Tian Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Male 12 56
9 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished Male 12 52
10 Jamie Norris-Still Finished Male 12 48
11 Fraser Dudley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 45
12 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 12 42
13 Niall Monks Derby BMX Club Finished Male 12 39
14 Owen Poulter Derby BMX Club Finished Male 12 36
15 Cameron Poulter Derby BMX Club Finished Male 12 33
16 Lewis Hipkins Derby BMX Club Finished Male 12 30
17 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 28
18 Obadiah Hagan Finished Male 12 26
19 Lewis Barrett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 24
20 Guy Sharp Derby BMX Club Finished Male 12 22
21 Lewis Parker Team RL360 Isle Of Man Finished Male 12 20
22 Fin Keogh Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 19
23 Daniel Faraone-Horton Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 12 18
24 Kobe Dickens-Julien Brixton BMX Club Finished Male 12 17
25 Alex McDonald Wrekin Riders Finished Male 12 16
26 Max Peace Finished Male 12 15
27 Leon Bradley Decoy BMX Club Finished Male 12 14
28 Sam Chorley Bristol BMX Club Finished Male 12 13
29 Samuel Major Braunton BMX Club Finished Male 12 12
30 Brandan Boulter Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 11
31 Liam Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 10
32 Theo Glinos Finished Male 12 9
33 Max Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 8
34 Jehu Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 12 7

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Vernon Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 100
2 Harley Taylor Birmingham BMX Club Finished Male 13 90
3 Wilfred Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 80
4 Eddie Moore Burnham BMX Club Finished Male 13 75
5 William Greaves Leeds BMX Club Finished Male 13 70
6 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 65
7 Evan Tulloch Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 60
8 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished Male 13 56
9 Gideon Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 52
10 Benjamin Armitage Green Machine BMX Finished Male 13 48
11 Haydon Green KB Racing Finished Male 13 45
12 Ben Featherstone North East BMX Club Finished Male 13 42
13 Cameron Jones Mid Lancs BMX Finished Male 13 39
14 Jim Cole Decoy BMX Club Finished Male 13 36
15 Joshua Wilkins Birmingham BMX Club Finished Male 13 33
16 Matthew Fazackerley Manchester BMX Club Finished Male 13 30
17 Joseph Saunders Manchester BMX Club Finished Male 13 28
18 Jamie Fennell Birmingham BMX Club Finished Male 13 26
19 Charlie Yates Manchester BMX Club Finished Male 13 24
20 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 13 22
21 Kelvin Lea Team Bunneys Finished Male 13 20
22 James Kirk Birmingham BMX Club Finished Male 13 19
23 Sonny Fowler Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 18
24 Nathan Marsh Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 13 17
25 Ben Turner Doncaster Whls CC Finished Male 13 16

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished Male 14 100
2 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 90
3 Robert Jesson Derby BMX Club Finished Male 14 80
4 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished Male 14 75
5 Kye Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 70
6 Aaron Dalleywater Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 14 65
7 Ben Carnill Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 60
8 Joshua Moore Burnham BMX Club Finished Male 14 56
9 Daigoro Fortune Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 52
10 Kieran Binner Gosport BMX Club Finished Male 14 48
11 Dylan Hart Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 45
12 Joshua Wallis Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 14 42
13 Joshua Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 39
14 Alex Kite Bristol BMX Club Finished Male 14 36
15 Jake Jones Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 33
16 Jack Critchlow Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 30
17 John Cross Roch Valley Raiders Finished Male 14 28
18 Spencer McLeod Manchester BMX Club Finished Male 14 26
19 Jay Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 14 24
20 Ricardo Addymellor Manchester BMX Club Finished Male 14 22
21 Harry Little Bristol BMX Club Finished Male 14 20
22 Jacob Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 19
23 Brandon Dalby Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 18
24 Jordan Mullock Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 14 17
25 Ashley Binner Gosport BMX Club Finished Male 14 16
26 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 15
27 Jordan O'Connell Western Titans BMX Club Finished Male 14 14
28 Alexander Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 14 13
29 Peter Syson North East BMX Club Finished Male 14 12
30 Ethan Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 11

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Power Manchester BMX Club Finished Male 15 100
2 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 15 90
3 Oliver Webley Birmingham BMX Club Finished Male 15 80
4 Lewis Kesterton The Hub Club Finished Male 15 75
5 Blaine Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 70
6 Nathan Hastings Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 15 65
7 Laurie Greenland Finished Male 15 60
8 George Hawker North East BMX Club Finished N/A 56
9 Ross Sharp Preston Pirates BMX Club Finished Male 15 52
10 Louis Coxon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 48
11 Elliot Pateman Bournemouth BMX Club Finished Male 15 45
12 Liam Brown Burnham BMX Club Finished Male 15 42
13 Fabian Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Male 15 39
14 Willis White North East BMX Club Finished Male 15 36
15 Owen Baxter Club Cyclopark Finished Male 15 33
16 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished Male 15 30
17 Aaron Geary Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 15 28
18 Callum Horsley Birmingham BMX Club Finished Male 15 26
19 Paul Bestwick Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 24
20 Aaron Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 15 22
21 Skye Beagley ABD BMX UK Finished Male 15 20

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paddy Sharrock Pure Bicycles Finished Male 16 100
2 Cameron Jeffers Mid Lancs BMX Finished Male 16 90
3 Aaron Brown Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 80
4 Michael Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 75
5 Harry Stickley Andover BMX Club Finished Male 16 70
6 Callum Wing Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 16 65
7 Bailey Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 16 60
8 Charlie Wiltshire East Kent BMX Club Finished Male 16 56
9 Joshua Tucker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 52
10 Taylor Andrews Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 48
11 Jordan Taylor-Griffith Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 45
12 Brad Spick Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 42
13 Declan Ashcroft-Pemberton Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 39
14 Matthew Saunders Manchester BMX Club Finished Male 16 36
15 Bardolph Kerr Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 33
16 Joshua Matthews Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 30
17 Jake Downend Manchester BMX Club Finished Male 16 28
18 Benjamin Waters Burnham BMX Club Finished Male 16 26
19 Jamie Alexander Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 24
20 Jesse Kemp Runnymede Rockets Finished Male 16 22
21 Josh Steer Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 16 20
22 Jacob Lee Leeds BMX Club Finished Male 16 19
23 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 16 18
24 Morgan Woolley Mid Lancs BMX Finished Male 16 17
25 Jack Williams Burnham BMX Club Finished Male 16 16
26 Daniel Billington Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 15
27 George Bland Blackpool BMX Club Finished Male 16 14
28 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished Male 16 13
29 Jack Farnell Redditch Premiers BMX Club Finished Male 16 12
30 Jordan Hatcher Bournemouth BMX Club Finished Male 16 11

Confirmed Results

Race name: Male 17-24

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hall North East BMX Club Finished Elite Male 0
2 Jordan Smith Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 17-24 90
3 Robert Hawker North East BMX Club Finished Male 17-24 80
4 Billy Luckhurst Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 75
5 Mark Maddox Wrekin Riders Finished Male 17-24 70
6 Shaun Issitt Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 65
7 Michael Hawker North East BMX Club Finished Male 17-24 60
8 Dominic Skidmore Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 56
9 Ashley Davey Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 52
10 Tom Dowie Finished Male 17-24 48
11 Colin Clague BMX Isle of Man Finished Male 17-24 45
12 Sean Mcglade Western Titans BMX Club Finished Male 17-24 42
13 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 39
14 Robbie Goodman Ipswich BMX Club Finished Male 17-24 36
15 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 33
16 Samuel Leggett Tiverton BMX Club Finished Male 17-24 30
17 Gary Bailey Finished Male 17-24 28
18 Shane Francis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 26
19 Jonathan Hastings Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 24
20 Christopher Wimbledon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 22
21 Adam Thomas Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 20
22 Mathew Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 19
23 Connor Swain Leeds BMX Club Finished Male 17-24 18
24 Connor Daniel Gosport BMX Club Finished Male 17-24 17
25 Joshua Nicholas Manchester BMX Club Finished Male 17-24 16
26 Keegan Ellse Finished Male 17-24 15
27 Joseph Presswood Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 14
28 Josh Dale Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 17-24 13
29 Joshua Hanlon Blackpool BMX Club Finished Male 17-24 12
30 Shane Dean Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 11
31 Charlie Luckhurst Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 10
32 Ethan Taylor Manchester BMX Club Finished Male 17-24 9
33 Daniel Bateson Finished Male 17-24 8
34 James Edge Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 7
35 Owen Davies Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 6
36 Kyle Spence Preston Pirates BMX Club Finished Male 17-24 5
37 Daniel Davis Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 4

Confirmed Results

Race name: Male 25-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shaun Fry Hayes Hawks BMX Club Finished Male 25-29 100
2 Warren Bancroft Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 90
3 Kieron McAvoy Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 80
4 Robert Reed Hayes Hawks BMX Club Finished Male 25-29 75
5 Kim-Erik Larsen Finished N/A 0
6 Michael Pinnock Peckham Challengers BMX Club Finished Male 25-29 65
7 Joe Davenport Manchester BMX Club Finished Male 25-29 60
8 Ryan Poolman Finished Male 25-29 56
9 Ross Gill Manchester BMX Club Finished Male 25-29 52
10 Daniel Hodge Bristol BMX Club Finished Male 25-29 48
11 Lee Baker Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 25-29 45
12 Thomas Palmer Burnham BMX Club Finished Male 25-29 42

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Power Manchester BMX Club Finished Veteran 100
2 Keith Bryceland THRILL UK Finished Veteran 90
3 Richard Green Bristol BMX Club Finished Veteran 80
4 Tim Phelps Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 75
5 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished Veteran 70
6 Neil Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 65
7 Colin Blackburn Preston Pirates BMX Club Finished Veteran 60
8 Kevin Blackman Manchester BMX Club Finished Veteran 56
9 Karl Sanderson Mid Lancs BMX Finished Veteran 52
10 Phil Charnley Roch Valley Raiders Finished Veteran 48
11 Neil Hopes Bristol BMX Club Finished Veteran 45
12 Adrian Warden Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Veteran 42
13 John Hines Manchester BMX Club Finished Veteran 39
14 Richard Barrett Roch Valley Raiders Finished Veteran 36
15 Craig Mills Roch Valley Raiders Finished Veteran 33
16 Michael Gough Redditch Premiers BMX Club Finished Veteran 30
17 Richard Stevens Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Veteran 28
18 Christopher Potter Haro 365 BMX Racing Finished Veteran 26
19 Simon Croucher Barking & Dagenham BMX Clu... Finished N/A 24
20 Ian Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Veteran 22
21 Raymond Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Veteran 20
22 Russell Hanlon Blackpool BMX Club Finished Veteran 19
23 Jason Harvey YESS Finished Veteran 18
24 Simon Greene Derby BMX Club Finished Veteran 17
25 David Russell Finished Veteran 16
26 Sean Bowditch Birmingham BMX Club Finished Veteran 15
27 Andy Lee Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 14
28 Jimmy Carleton Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 13
29 Paul Phillips Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Veteran 12
30 Brendan Green Finished Veteran 11
31 Robert Horton Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Veteran 10
32 James Leadon Roch Valley Raiders Finished Veteran 9
33 Brett Archibald Western Titans BMX Club Finished Veteran 8
34 David Lindsay Western Titans BMX Club Finished Veteran 7

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Quillan Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Junior Men 100
2 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Junior Men 90
3 Jordan Perry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 80
4 Daniel Pullen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Junior Men 75
5 George Warner Andover BMX Club Finished Junior Men 70
6 Adam Smith North East BMX Club Finished Junior Men 65
7 Reece Hoggatt Balby Academy Of Sport - BMX Finished Junior Men 60
8 Jay Schippers Finished 0
9 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Junior Men 52
10 Braden Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 48
11 Jack Bloor Derby BMX Club Finished Junior Men 45
12 Michael Cummins Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Junior Men 42
13 Dylan Foster **Rotherham BMX Club** DO NOT ... Finished Junior Men 39
14 Jack Smallpeice Bournemouth BMX Club Finished Junior Men 36
15 DIEGO PASCUAL DEL POBIL Finished 0

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marcus Bloomfield Bristol BMX Club Finished Elite Male 100
2 Daniel McBride Decoy BMX Club Finished Elite Male 90
3 Toms Mankus Finished 0
4 Curtis Manaton Burnham BMX Club Finished Elite Male 75
5 Calum Strickland Manchester BMX Club Finished Elite Male 70
6 Per Erik Nilsen Finished 0
7 Gustavo Alcojor Finished 0
8 Thomas Bauer Life BMX Finished Elite Male 56
9 Kelvin Batey Balby Academy Of Sport - BMX Finished Elite Male 52
10 Fredrik Westeng Olsen Finished N/A 0
11 Ryan Bauer Life BMX Finished Elite Male 45
12 marc Killian Patricolo Finished 0
13 Ben Clarkson Duchy Pirates Finished Elite Male 39
14 Scott Waterhouse Gosport BMX Club Finished Elite Male 36
15 Pablo Galam Finished 0
16 Johan Fransson Team Sweden Finished 0
17 Andre Josdal Finished 0
18 Andrè Fosså Aguiluz Fosså Aguiluz Finished 0
19 Maris Gutmanis Finished 0
20 Filip Gustafsson Team Sweden Finished 0

Confirmed Results

Race name: Supercross Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marcus Bloomfield Bristol BMX Club Finished Elite Male 0
2 Pablo Galam Finished 0
3 Sebastian Kartfjord Finished 0
4 Toms Mankus Finished 0
5 Daniel McBride Decoy BMX Club Finished Elite Male 0
6 Calum Strickland Manchester BMX Club Finished Elite Male 0
7 Curtis Manaton Burnham BMX Club Finished Elite Male 0
8 marc Killian Patricolo Finished 0
9 Andre Josdal Finished 0
10 Ryan Bauer Life BMX Finished Elite Male 0
11 Scott Waterhouse Gosport BMX Club Finished Elite Male 0
12 Thomas Bauer Life BMX Finished Elite Male 0
13 Billy Luckhurst Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 0
14 Andrè Fosså Aguiluz Fosså Aguiluz Finished 0
15 Kelvin Batey Balby Academy Of Sport - BMX Finished Elite Male 0
16 Jordan Perry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 0
17 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Junior Men 0
18 George Warner Andover BMX Club Finished Junior Men 0
20 Gustavo Alcojor Finished 0
21 Fredrik Westeng Olsen Finished N/A 0
22 Reece Hoggatt Balby Academy Of Sport - BMX Finished Junior Men 0
23 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 0
24 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 0
25 Daniel Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 0
26 Alex Dick Hayes Hawks BMX Club Finished Master 0
27 Ashley Davey Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 0
28 Ben Clarkson Duchy Pirates Finished Elite Male 0
29 Filip Gustafsson Team Sweden Finished 0
30 Johan Fransson Team Sweden Finished 0
31 DIEGO PASCUAL DEL POBIL Finished 0
32 Colin Clague BMX Isle of Man Finished Male 17-24 0
33 Per Erik Nilsen Finished 0

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished 6 & Under 100
2 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Betsy Bax Bristol BMX Club Finished 6 & Under 80
4 Ella Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 75
5 Hannah Hedges Gosport BMX Club Finished 6 & Under 70

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished Female 8 100
2 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 8 90
3 Isabel Hallam Nuneaton BMX Club Finished Female 8 80
4 Louise Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 8 75
5 Lucy Munday THRILL UK Finished Female 7 70
6 Kirsten Dillon Manchester BMX Club Finished Female 8 65
7 Millie Swarbrick Preston Pirates BMX Club Finished Female 8 60
8 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished Female 7 56
9 Emily Hutt Runnymede Rockets Finished Female 8 52

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabel Hines Manchester BMX Club Finished Female 10 100
2 Emily Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 10 90
3 Imogen Hill Blackpool BMX Club Finished Female 10 80
4 Ellie Featherstone North East BMX Club Finished Female 10 75
5 Emily Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Female 10 70
6 Megan Nevard Runnymede Rockets Finished Female 10 65
7 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 9 60
8 Mollie Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 10 56
9 Lucy - Mae Jones Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 52
10 Summer Lilly Cross Birmingham BMX Club Finished Female 9 48
11 Grace Bryceland THRILL UK Finished Female 9 45
12 Mia Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Female 9 42
13 Abi Wherry One and All Cycling Finished Female 9 39
14 Leah Chapple Bideford BMX Finished Female 10 36
15 Charlotte Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 9 33
16 Isabella Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 9 30
17 Kai Lambley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 9 28
18 Olivia Mather Roch Valley Raiders Finished Female 9 26
19 Freya Campbell Preston Pirates BMX Club Finished Female 9 24

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kim Baptista Eastlands Velo Finished Female 12 100
2 Ellie Jo Chappell Mid Lancs BMX Finished Female 11 90
3 Megan Wherry One and All Cycling Finished Female 12 80
4 Taryn McConnell Leeds BMX Club Finished Female 11 75
5 Darcie Taylor Birmingham BMX Club Finished Female 11 70
6 Eleana Stafford Preston Pirates BMX Club Finished Female 11 65
7 Mary Johnson North East BMX Club Finished Female 12 60
8 Elissa Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 11 56
9 Libby Smith Redditch Premiers BMX Club Finished Female 11 52
10 Olivia Howard Hayes Hawks BMX Club Finished Female 12 48
11 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 12 45
12 Emily Bridson Team RL360 Isle Of Man Finished Female 11 42
13 Tayla Nevard Runnymede Rockets Finished Female 12 39
14 Louise Penfold Cornwall BMX Racing Club Finished Female 10 0
15 Deborah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 33
16 Robyn Paton Western Titans BMX Club Finished Female 11 30
17 Joanna-Mai Coleman Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 0

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Shriever Groove Racing Finished Female 13 100
2 Alesi Tye Bristol BMX Club Finished Female 14 90
3 Blaine Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Female 13 80
4 Katurah Davidson Peckham Challengers BMX Club Finished Female 13 75
5 Megan Hopgood One and All Cycling Finished Female 14 70
6 Florence Hefft Runnymede Rockets Finished Female 13 65
7 Carla Herron Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Female 13 60
8 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 56
9 Ellie-May Shephard Wrekin Riders Finished Female 14 52
10 Nicole Edge Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 14 48
11 Melissa Foster **Rotherham BMX Club** DO NOT ... Finished Female 13 45
12 Chelsea Wallace Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 14 42
13 Josie McFall Mid Lancs BMX Finished Female 14 39
14 Lauren Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished Female 13 36
15 Lauryn Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 13 33
16 Mia Paton Western Titans BMX Club Finished Female 13 30
17 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 13 28
18 Emily Green Decoy BMX Club Finished Female 13 26
19 Lauren Stack Burnham BMX Club Finished Female 14 24

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Natasha Bradley Decoy BMX Club Finished Female 15 100
2 Isabelle Ferrada Milton Keynes BMX Racing Club Finished Female 16 90
3 Jennifer Noble North East BMX Club Finished Female 15 80
4 Molly Dobson North East BMX Club Finished Female 15 75
5 Shekinah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 15 70
6 Becky Davis Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 65
7 Hazel Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 60
8 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Female 15 56
9 Shamika Wray-Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Female 16 52
10 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 48
11 Holly Black BMX Isle of Man Finished Female 15 45
12 Katie Kemp Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 42

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shanaze Reade Sky Track Cycling Finished Elite Female 100
2 Abbie Taylor Sheffield Dirt Society Finished Championship Female 90
3 Charlotte Green Duchy Pirates Finished Championship Female 80
4 Emily Batey Balby Academy Of Sport - BMX Finished Championship Female 75
5 Valerie Zebrokova Manchester BMX Club Finished Championship Female 70
6 Ayesha McLelland Gosport BMX Club Finished Championship Female 65
7 Ria Goodman Ipswich BMX Club Finished Championship Female 60
8 Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Championship Female 56
9 Joey Gough Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Championship Female 52
10 Angelica-Arena Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Championship Female 48
11 Bethany Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 45
12 Emma Lambley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Championship Female 42
13 Helen Biggs Nuneaton BMX Club Finished Championship Female 39
14 Lucy Hodson Bristol BMX Club Finished Championship Female 36

Confirmed Results

Race name: 13-14 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished 13-14 100
2 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished 13-14 90
3 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 80
4 Ben Carnill Nottingham Outlaws BMX Club Finished 13-14 75
5 Haydon Green KB Racing Finished 13-14 70
6 Benjamin Armitage Green Machine BMX Finished 13-14 65
7 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 60
8 James Kirk Birmingham BMX Club Finished 13-14 56
9 Evan Tulloch Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 52

Confirmed Results

Race name: 15-16 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roy Jones Burnham BMX Club Finished 15-16 100
2 Andrew Green Decoy BMX Club Finished 15-16 90
3 Charlie Leggett Tiverton BMX Club Finished 15-16 80
4 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished 15-16 75
5 Skye Beagley ABD BMX UK Finished 15-16 70
6 Luke Armitage Decoy BMX Club Finished 15-16 65
7 Connor Ryan Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 15-16 60
8 Jesse Kemp Runnymede Rockets Finished 15-16 56

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hall North East BMX Club Finished 17-29 100
2 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 90
3 Kieron McAvoy Cheshire Ghostriders BMX Finished 17-29 80
4 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 75
5 Colin Clague Tyneside Vagabonds CC Finished 17-29 70
6 Damian Groves Tyneside Vagabonds CC Finished 17-29 65
7 Ryan Spick Tyneside Vagabonds CC Finished 17-29 60
8 Christopher Wimbledon Tyneside Vagabonds CC Finished 17-29 56
9 Richard Chamley Leeds BMX Club Finished 17-29 52
10 Mathew Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 48
11 Christopher Boyle Tyneside Vagabonds CC Finished 17-29 45
12 William Nethacott Bideford BMX Finished N/A 42
13 James Cornford S.P.S Finished 17-29 39
14 Scott Casey Manchester BMX Club Finished 17-29 36
15 Jacob Barton Birmingham BMX Club Finished 17-29 33

Confirmed Results

Race name: 30-34 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Homans Gosport BMX Club Finished 30-34 100
2 Chris Dayson Finished 30-34 90
3 Lee Block Milton Keynes BMX Racing Club Finished 30-34 80
4 Mark Ferguson Gosport BMX Club Finished 30-34 75
5 Richard Chapple Braunton BMX Club Finished N/A 70
6 Roy Sutton GT Factory BMX UK Finished 30-34 65

Confirmed Results

Race name: 35-39 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Darren Reidy Blackpool BMX Club Finished 35-39 100
2 Martin Ogden Team Identiti Finished 35-39 90
3 Mario Presi Brixton BMX Club Finished 35-39 80
4 Jason Nicholls Tiverton BMX Club Finished 35-39 75
5 Glyn Cartwright Peterborough Phantoms BMX Club Finished 35-39 70
6 Paul Eccles Decoy BMX Club Finished 35-39 65
7 Damian Mead Tyneside Vagabonds CC Finished 35-39 60
8 Scott Davidson Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 56
9 Paul Barnard Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 35-39 52
10 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished 35-39 48
11 Nick Hill Team-Wu-Asquith-Nurseries Finished 35-39 45
12 Jamie Duffy Manchester BMX Club Finished 35-39 42
13 Neil Harbour Manchester BMX Club Finished 35-39 39

Confirmed Results

Race name: 40-44 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Sharp Preston Pirates BMX Club Finished 40-44 100
2 Alan Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 90
3 Karl Sanderson Mid Lancs BMX Finished 40-44 80
4 Peter Butler North East BMX Club Finished 40-44 75
5 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished 40-44 70
6 Colin Blackburn Preston Pirates BMX Club Finished 40-44 65
7 Gary Munday THRILL UK Finished 40-44 60
8 Neil Hopes Bristol BMX Club Finished 40-44 56
9 Christopher Day Redditch Premiers BMX Club Finished 40-44 52
10 Martin Green Decoy BMX Club Finished N/A 48
11 Keith Easom Birmingham BMX Club Finished 40-44 45
12 Andy Lee Hayes Hawks BMX Club Finished 40-44 42
13 Andy Restall Birmingham BMX Club Finished 40-44 39
14 Kenneth Scullion Western Titans BMX Club Finished 40-44 36
15 Keith Bryceland THRILL UK Finished 40-44 33
16 Nigel Page Chain Reaction Cycles/PayPal Finished 40-44 30
17 Craig Stansfield THRILL UK Finished 40-44 28
18 Craig Glinos Finished 40-44 26
19 Stephen Keech Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 24
20 Brent Featherstone North East BMX Club Finished 40-44 22
21 Bernard Schaale Bournemouth BMX Club Finished 40-44 20
22 Brett Archibald Western Titans BMX Club Finished 40-44 19
23 Marc Stewart Western Titans BMX Club Finished 40-44 18
24 Jonathan Beckett Western Titans BMX Club Finished 40-44 17
25 Rhys Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished 40-44 16
26 David Lindsay Western Titans BMX Club Finished 40-44 15

Confirmed Results

Race name: 45+ Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Craig Robertson Ride On Finished 45+ 100
2 Adrian Warden Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 45+ 90
3 Kai Riviere East Kent BMX Club Finished 45+ 80
4 Keith Wilson Gosport BMX Club Finished 45+ 75
5 Russell Hanlon Blackpool BMX Club Finished 45+ 70
6 Phil Beer Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 45+ 65
7 Stephen Noble North East BMX Club Finished 45+ 60
8 Billy Stupple Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 45+ 56
9 Jason Harvey YESS Finished 45+ 52
10 Michael Bauer Life BMX Finished 45+ 48
11 Ian Letchford Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 45+ 45
12 Sean Boyle Western Titans BMX Club Finished 45+ 42
13 Brian Dayson Hayes Hawks BMX Club Finished 45+ 39
14 Paul Bateman Finished 45+ 36

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ria Goodman Ipswich BMX Club Finished 17-29 100
2 Helen Biggs Nuneaton BMX Club Finished 17-29 90
3 Louise Abbott Manchester BMX Club Finished 17-29 80
4 Michelle Eaton Gosport BMX Club Finished 17-29 75
5 Emma Lambley Nottingham Outlaws BMX Club Finished 17-29 70
6 Sarah Jones Cheshire Ghostriders BMX Finished 17-29 65

Confirmed Results

Race name: 30+ Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kim Bent All Saints Catholic High Schoo... Finished 30-34 0
2 Nicola Spiers Gosport BMX Club Finished 35-39 90
3 Claire Morrison Hayes Hawks BMX Club Finished 35-39 80
4 Lea Pendleton Mid Lancs BMX Finished 35-39 75
5 Abi Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 70
6 Susan Faraone Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 40-44 65
7 Amanda Stileman Mid Lancs BMX Finished 35-39 60