Event URN:
242240
Start date:
Sun, 5th Aug 2012
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Bournemouth BMX Track
Iford Lane, Bournemouth, Hampshire, BH6 5NF
Directions: From Ringwood From Ashley Heath roundabout on the A31, turn left onto the A338 Spur Road. Carry on along the A338 for about 6 miles. Ignore the first left hand turn off to Christchurch, but keep in the left hand lane of the dual carriageway and take the next exit left at the Cooperdean flyover. This road is Castle Lane East, with the Royal Bournemouth Hospital on your left. Go straight across the next roundabout, straight across the traffic lights outside Tesco and carry on to the next roundabout. This is the Ilford roundabout. You are now in Ilford Lane. Carry on and go under the railway bridge and you will see the Ilford playing fields on the left. Turn left into the entrance and past two buildings on your right. The car park is half way down on the right. ( View map )
Online Entry FAQs
Payment instructions
Pre reg via website or pay on the day
Event promoted by:
Bournemouth BMX Club ( website )
Event website:
http://www.bigdaddyplates.co.uk
Event organiser:
Mr Geoff Routledge
routledgebmx1@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Registration 9.30am-11am
Open practice: 10am until 11am
Gate practice 11:00-12:15
Racing starts at 12:45pm
Cost to race - Experts £10 pre reg or £12 on the day
Cost to race - Novices £5
Emal: southregionbmx@aol.com for info
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:45 Mixed 6 & Under BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under
5 Aug 12 12:46 Male 7 BMX Regional A BMX Regional A Male 7
5 Aug 12 12:47 Male 8 BMX Regional A BMX Regional A Male 8
5 Aug 12 12:48 Male 9 BMX Regional A BMX Regional A Male 9

View All

Event Location:

Iford Lane,
Bournemouth,
Hampshire,
BH6 5NF

Race: Mixed 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:45 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under ---

Race: Male 7

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:46 BMX Regional A BMX Regional A Male 7 ---

Race: Male 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:47 BMX Regional A BMX Regional A Male 8 ---

Race: Male 9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:48 BMX Regional A BMX Regional A Male 9 ---

Race: Male 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:49 BMX Regional A BMX Regional A Male 10 ---

Race: Male 11

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:50 BMX Regional A BMX Regional A Male 11 ---

Race: Male 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:51 BMX Regional A BMX Regional A Male 12 ---

Race: Male 13

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:52 BMX Regional A BMX Regional A Male 13 ---

Race: Male 14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:53 BMX Regional A BMX Regional A Male 14 ---

Race: Male 15

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:54 BMX Regional A BMX Regional A Male 15 ---

Race: Male 16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:55 BMX Regional A BMX Regional A Male 16 ---

Race: Regional Elite

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:56 BMX Regional A BMX Regional A Elite Male, Junior M... ---

Race: Male 17-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:57 BMX Regional A BMX Regional A Male 17-24, Male 25-... ---

Race: Masters

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:58 BMX Regional A BMX Regional A Master ---

Race: Veterans

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:59 BMX Regional A BMX Regional A Veteran ---

Race: Female 9-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 13:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 10, Female 9 ---

Race: Female 11-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 13:01 BMX Regional A BMX Regional A Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 13:02 BMX Regional A BMX Regional A Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 13:03 BMX Regional A BMX Regional A Female 15, Female 16 ---

Race: Cruiser 17+ Superclass

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 13:04 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29, 30-34, 35-39,... ---

Race: 17-29 Ladies Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 13:05 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: 30+ Ladies Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 13:06 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Confirmed Results

Race name: Mixed 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryder Joyce Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Tyler White Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 50
3 Otto Young Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 45
4 Alfie Norris Gosport BMX Club Finished 6 & Under 40
5 Joshua Hart Gosport BMX Club Finished 6 & Under 37
6 Joshua Du Preez Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 34
7 Casey Markley Gosport BMX Club Finished 6 & Under 32
8 Billy Brown Finished 6 & Under 30
9 Archie Alexander Peckham Challengers BMX Club Finished 6 & Under 28
10 Ewan Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 26
11 Hannah Hedges Gosport BMX Club Finished 6 & Under 60
12 Lucy Hutt Runnymede Rockets Finished 6 & Under 50
13 Lachlan Bethune Finished 0
Richard Reed Hayes Hawks BMX Club Did not finish 6 & Under 0

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucas Craik Finished Male 7 60
2 Jordi Hart Andover BMX Club Finished Male 7 50
3 Rohan Barnes Gosport BMX Club Finished Male 7 45
4 Daniel Horan Runnymede Rockets Finished Male 7 40
5 Tyler Dillon Gosport BMX Club Finished 6 & Under 0
6 Daniel Howells Gosport BMX Club Finished Male 7 34
7 Jude Coakley Gosport BMX Club Finished Male 7 32
8 Lucy Munday THRILL UK Finished Female 7 60
9 Connor Gillham Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 7 30
10 Cy Coakley Finished Male 7 28
11 Floyd Roberts Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 0
12 Daniel Painter Runnymede Rockets Finished Male 7 24
Kenzie Nevard Runnymede Rockets Did not finish Male 7 0

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucas Faraone-Horton Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 8 60
2 Oakley Hassell Bournemouth BMX Club Finished Male 8 50
3 Ben Curling Runnymede Rockets Finished Male 8 45
4 Oliver Nisco Finished 0
5 Oscar Adams Hayes Hawks BMX Club Finished Male 8 37
6 Lewis Martin Finished Male 8 34
7 Robbie Hoare Runnymede Rockets Finished Male 8 32

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Craik Gosport BMX Club Finished Male 9 60
2 James Campbell Gosport BMX Club Finished Male 9 50
3 Travis Diwell-Wilson Gosport BMX Club Finished Male 9 45
4 Morgan Whiteley Andover BMX Club Finished Male 9 40
5 Alec Munday THRILL UK Finished Male 9 37
6 Theo Pope Bournemouth BMX Club Finished Male 9 34
7 Emily Hutt Runnymede Rockets Finished Female 8 0
8 Harvey White Bournemouth BMX Club Finished Male 9 30
9 Oscar Ricketts Finished Male 9 28
10 Louis Horan Runnymede Rockets Finished Male 9 26
11 Tom Whittaker Bournemouth BMX Club Finished Male 9 24
12 Luca Mansi Bournemouth BMX Club Finished Male 9 23
13 Max Spiers Gosport BMX Club Finished Male 9 22
14 Leo Stalker Gosport BMX Club Finished Male 9 21
14 Brandon Williams Bexhill Burners BMX Race Club Finished Male 9 21

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Hutt Runnymede Rockets Finished Male 10 60
2 Kobi Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 10 50
3 Matthew Harman Gosport BMX Club Finished Male 10 45
3 Evan Watson Gosport BMX Club Finished Male 10 45
5 Connor Hedges Gosport BMX Club Finished Male 10 37
6 Jack Bodman Bournemouth BMX Club Finished Male 10 34
7 Lewis Wiltshire East Kent BMX Club Finished Male 10 32
8 Andres Holguin Peckham Challengers BMX Club Finished Male 10 30
9 Broden Haworth Bournemouth BMX Club Finished Male 10 28
10 Scott Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 10 26
11 Joshuah Werner Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 10 24

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dylan White Bournemouth BMX Club Finished Male 11 60
2 Jack Gordon-Stables Andover BMX Club Finished Male 11 50
3 Tyler Brumpton Gosport BMX Club Finished Male 11 45
4 Rhys Deans Gosport BMX Club Finished Male 11 40
5 Lewis Spencer Bournemouth BMX Club Finished Male 11 37
6 Lewis Warren Brixton BMX Club Finished Male 11 34
7 Bradley McCullough Gosport BMX Club Finished Male 10 0

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Gregory Gosport BMX Club Finished Male 12 60
2 Kobe Dickens-Julien Brixton BMX Club Finished Male 12 50
3 Jake Kennedy Andover BMX Club Finished Male 12 45
4 Kieran Livell Gosport BMX Club Finished Male 12 40
5 Lewis Giles Gosport BMX Club Finished Male 12 37
6 Robert Fletcher Gosport BMX Club Finished Male 12 34
7 Layne Crofts Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 12 32
8 Daniel Faraone-Horton Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 12 30
9 Aaron Ayling Finished Male 12 28
10 Matthew Pullen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 12 26

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished Male 13 60
2 Blaine Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Female 13 0
3 Nathan Bernice Gosport BMX Club Finished Male 13 45
4 Rio Gohil Finished Male 13 40
4 Max Lewis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 13 40
6 Dieren Macauley-Perry Peckham Challengers BMX Club Finished Male 12 0
7 Joshua Hooper Bournemouth BMX Club Finished Male 13 32
8 Matthew Talbot Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 30
9 Florence Hefft Runnymede Rockets Finished Female 13 0
9 Chris White Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 13 28
11 Reece Lucas Runnymede Rockets Finished Male 13 24

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kieran Binner Gosport BMX Club Finished Male 14 60
2 Cameron Douglas Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 50
3 Finn Cookson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 45
4 Josh Clement Bournemouth BMX Club Finished Male 14 40
5 Jacob Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 37
6 Barnie Preece Brixton BMX Club Finished Male 14 34
7 Ashley Binner Gosport BMX Club Finished Male 14 32
8 Alexander Rutkowski Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 30

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elliot Pateman Bournemouth BMX Club Finished Male 15 60
2 Ben Plowman Andover BMX Club Finished Male 15 50
3 Owen Baxter Club Cyclopark Finished Male 15 45
4 Josh Sweeney Brixton BMX Club Finished Male 15 40
5 Jordan Hodges-Casey Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Hatcher Bournemouth BMX Club Finished Male 16 60
2 Charlie Wiltshire East Kent BMX Club Finished Male 16 50
3 James Horwood Runnymede Rockets Finished Male 16 45
4 Harry Stickley Andover BMX Club Finished Male 16 40
5 Kye Whyte Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 0
6 Jesse Kemp Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 16 34
7 Thomas Strutt Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 16 32
8 James Ryan Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 16 30
9 Harry Fripp Bournemouth BMX Club Finished Male 16 28
10 Elliot Preece Brixton BMX Club Finished Male 16 26

Confirmed Results

Race name: Regional Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Lacey Bournemouth BMX Club Finished Elite Male 60
2 Carlos Vasquez Brixton BMX Club Finished Male 17-24 0
3 Bailey Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 16 0
4 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Junior Men 40
5 Michael Pinnock Peckham Challengers BMX Club Finished Male 25-29 0
6 Adam Buday Hayes Hawks BMX Club Finished Master 0
7 Connor Daniel Gosport BMX Club Finished Male 17-24 0
8 Simon Homans Gosport BMX Club Finished Master 0
9 James Chadwick Bournemouth BMX Club Finished Male (19+) 0
10 Harvey Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 0
11 Shane Francis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 0
11 George Higley Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Junior Men 24
13 Dean Reeves Brixton BMX Club Finished Junior Men 22
14 Jamie Brown Gosport BMX Club Finished Male 17-24 0
15 Adam Thomas Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 0
16 Wesley Potter Haro 365 BMX Racing Finished Male 17-24 0
17 Jody Wilkins Bournemouth BMX Club Finished Male 17-24 0

Confirmed Results

Race name: Male 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nigel Kay Bournemouth BMX Club Finished N/A 0
2 Ayesha McLelland Gosport BMX Club Finished Championship Female 60

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Haywood Royal Air Force CC Finished 0
2 Martin Stefanovic Finished 0
3 Erico Lucena Dantas Finished 0
4 Liam Bowman Gosport BMX Club Finished N/A 40

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Horton Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Veteran 60
2 Tony Phillips-Pitman Finished Veteran 50
3 Andy Lee Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 45
4 Nigel Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Veteran 40
5 Christopher Potter Haro 365 BMX Racing Finished Veteran 37
6 Simon Croucher Barking & Dagenham BMX Clu... Finished N/A 34
7 Kevin Ranscombe Gosport BMX Club Finished N/A 32
8 Phil Beer Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Veteran 30
9 Darren Flint Runnymede Rockets Finished Veteran 28
9 Matthew Griffin Gosport BMX Club Finished Veteran 28
11 Darren Painter Runnymede Rockets Finished N/A 0
12 Mike Buick Gosport BMX Club Finished Veteran 23

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 10 60
2 Megan Nevard Runnymede Rockets Finished Female 10 50
3 Elle Junker Gosport BMX Club Finished Female 9 45
4 Izzy Pope Bournemouth BMX Club Finished Female 10 40
5 Grace Bryceland THRILL UK Finished Female 9 37
6 Megan Gregory Gosport BMX Club Finished Female 10 34

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Olivia Howard Hayes Hawks BMX Club Finished Female 12 60
2 Danielle McCullogh Gosport BMX Club Finished Female 12 50
3 Tayla Nevard Runnymede Rockets Finished Female 12 45
4 Freya Davies Runnymede Rockets Finished Female 11 40

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Karys Richards Finished Female 13 60
2 Bethany Fletcher Gosport BMX Club Finished Female 14 50

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Angelica-Arena Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Championship Female 0
2 Lucy Luckhurst Hayes Hawks BMX Club Finished Female 16 50
3 Sophie Oliver Haro 365 BMX Racing Finished Female 15 45

Confirmed Results

Race name: Cruiser 17+ Superclass

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Warner Finished 17-29 60
2 Jon Moore Bournemouth BMX Club Finished 40-44 60
3 Robert Mewett Haro 365 BMX Racing Finished 17-29 50
4 James Christie Andover BMX Club Finished 40-44 50
5 Nic Preece Brixton BMX Club Finished 45+ 60
6 Keith Bryceland THRILL UK Finished 40-44 45
7 Keith Wilson Gosport BMX Club Finished 45+ 50
8 Kevin Brown Gosport BMX Club Finished N/A 40
8 Bernard Schaale Bournemouth BMX Club Finished 40-44 40
10 Billy Stupple Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 45+ 45
11 Jason King Runnymede Rockets Finished 35-39 60
11 David Williams Gosport BMX Club Finished 45+ 40
13 Paul Andrews Finished 0
14 Kai Riviere East Kent BMX Club Finished 45+ 37
15 Matthew French Andover BMX Club Finished N/A 0
16 Anthony Edwards Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 30-34 60
17 Matthew Griffin Gosport BMX Club Finished 40-44 34
18 Mark Barden Haro 365 BMX Racing Finished N/A 32
19 Gary Munday THRILL UK Finished 40-44 30
20 William Hart Gosport BMX Club Finished 30-34 50
21 Neil Hedges Gosport BMX Club Finished 40-44 28
22 Luke Dell Hayes Hawks BMX Club Finished 17-29 45
23 Andrew Williams Gosport BMX Club Finished 40-44 26
24 Nigel Beatty Runnymede Rockets Finished 40-44 24
25 Lee Allen Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 0
25 Peter Coakley Gosport BMX Club Finished 40-44 23
27 James Beechinor-Collins Brixton BMX Club Finished 35-39 50
28 Errol McLean Hayes Hawks BMX Club Finished 45+ 0
28 James Pritchard East Kent BMX Club Finished 40-44 21
28 Mark Searle Gosport BMX Club Finished N/A 0
31 Fred Crowson Finished 0
31 Martin Dupre Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 40-44 20
31 Michael Whittaker Bournemouth BMX Club Finished 45+ 0

Confirmed Results

Race name: 17-29 Ladies Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michelle Eaton Gosport BMX Club Finished 17-29 60
2 Chloe Painter Runnymede Rockets Finished 15-16 60

Confirmed Results

Race name: 30+ Ladies Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Renee Diwell Gosport BMX Club Finished 35-39 60
2 Susan Faraone Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 40-44 50
3 Nicola Spiers Gosport BMX Club Finished 35-39 45
4 Yvonne Ryan Bexhill Burners BMX Race Club Finished 0