Event URN:
241866
Start date:
Sat, 9th Jun 2012
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Rogart Village Hall
A839, Rogart, Highland, IV28 3XB
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 2nd Jun 2012
Event promoted by:
East Sutherland Wheelers ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.eastsutherlandwheelers.org.uk
Event organiser:
Ms Melanie MacRae
Flat 1
2 Blackfriars Street
Perth
Perthshire
PH1 5NA
01738560528
melaniemacrae@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
East Sutherland Wheelers
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 14:00 Regional C Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 16km / 10m

View All

Event Location:

A839,
Rogart,
Highland,
IV28 3XB

Race: Regional C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 14:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 16km / 10m

Confirmed Results

Race name: Regional C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Wim Chalmet East Sutherland Wheelers Finished 3rd 00:22:35:000 0
2 Michael Henderson Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 00:23:09:000 0
3 Brian Widdison Moray Firth Cycling Club Finished 00:23:36:000 0
4 Tom Evans Ben Wyvis Cycle Club Finished 4th 00:23:37:000 0
5 Iain Paton CNP - Orbea Finished 4th 00:23:43:000 0
6 Allan Sutherland Caithness CC Finished N/A 00:24:08:000 0
7 Donald Thomson Ross-Shire RCC Finished N/A 00:24:34:000 0
8 Roger Sewell Ross-Shire RCC Finished N/A 00:24:46:000 0
9 David Morrill Caithness CC Finished N/A 00:24:48:000 0
10 Philip Richmond Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:24:53:000 0
11 Kevan Sturgeon Moray Cycle Racing Team Finished 4th 00:24:53:000 0
12 Craig Ward Ythan CC Finished N/A 00:24:57:000 0
13 Michael Gordon Cromarty Firth CC Finished 4th 00:25:02:000 0
14 Darren Bain Caithness CC Finished N/A 00:25:14:000 0
15 Chris Pitblado Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:25:31:000 0
16 Eric Davidson Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:25:56:000 0
17 Innis Mitchell Ross-Shire RCC Finished N/A 00:26:30:000 0
18 Kieran Robbins East Sutherland Wheelers Finished A 00:26:39:000 0
19 Alasdair Washington Caithness CC Finished N/A 00:26:47:000 0
20 Robert Shaw Cromarty Firth CC Finished N/A 00:27:13:000 0
21 Ian Henderson Cromarty Firth CC Finished N/A 00:27:19:000 0
22 George Findlater Moray Cycle Racing Team Finished 3rd 00:27:23:000 0
23 David Fyfe East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:27:29:000 0
24 Alan Cook Cromarty Firth CC Finished N/A 00:27:50:000 0
25 Keith Stewart East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:27:50:000 0
26 Lorna Stanger Caithness CC Finished 4th 00:27:53:000 0
27 Sandy Fraser Forres CC Finished N/A 00:27:54:000 0
28 Frank Roach East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:28:03:000 0
29 Danny Hedley Discovery Junior Cycling Club Finished B 00:28:28:000 0
30 Keith Jones East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:28:51:000 0
31 Morag Eagleson Ross-Shire RCC Finished N/A 00:29:26:000 0
32 John Lyon East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:29:47:000 0
33 Fiona Paton Ben Wyvis Cycle Club Finished 4th 00:30:03:000 0
34 Michael Greaves Ross-Shire RCC Finished 4th 00:34:12:000 0