Event URN:
241653
Start date:
Sat, 10th Mar 2012
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Mabie Forest
Off A710, Dumfries, DG2 8HB
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
South West Scotland Cycling Project ( website )
Event website:
http://www.southwestscotlandcyclingproject.com
Event organiser:
Mr Alan Denman
07460936502
Cheques payable to:
South West Scotland Cycling Project
Download Entry Form
Info for Riders:
No postal entries.
Entries taken online at www.riderhq.com or on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 10:30 Under 10 Boys Non-Ranking None N/A
10 Mar 12 10:30 Under 10 Girls Non-Ranking None N/A
10 Mar 12 10:30 Under 12 Boys Non-Ranking None N/A
10 Mar 12 10:30 Under 12 Girls Non-Ranking None N/A

View All

Event Location:

Off A710,
Dumfries,
DG2 8HB

Race: Under 10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 10:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Under 10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 10:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Under 12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 10:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Under 12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 10:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Under 8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 10:30 Non-Ranking None N/A 20 mins

Race: Under 14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 11:00 Non-Ranking None Juvenile ---

Race: Under 14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 11:00 Non-Ranking None Juvenile 30 mins

Race: Under 16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 11:00 Non-Ranking None Youth ---

Race: Under 16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 11:00 Non-Ranking None Youth 45 mins

Race: Junior Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 12:45 Non-Ranking --- Junior 01 hr

Race: Senior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 12:45 Non-Ranking None Elite, Expert, Maste... ---

Race: Vet Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 12:45 Non-Ranking None G/Vet, S/Vet, Vetera... ---

Race: Women Vets

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 12:45 Non-Ranking None G/Vet, Veteran 01 hr

Posted 08/03/2012 - British Cycling

Lots of races across a range of disciplines.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Grierson Finished 0
2 Daniel Davies Finished 0
3 Alex Laurie Annan Youth Cycling Club Finished N/A 0
4 Joe Middlemass Finished 0
5 Sam Haddick Finished N/A 0
6 Coll Irving Annan Youth Cycling Club Finished N/A 0
7 Dill Sayer Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Hunter Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Macartney Finished N/A 0
2 Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished N/A 0
3 Robbie connaghan Finished 0
4 Will Sherwin Finished 0
5 Joshua James Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Polly Henderson Stewartry Wheelers Finished N/A 0
2 Laurie Adamson Finished 0
3 Eve Irving Annan Youth Cycling Club Finished N/A 0
Eloise Coombes Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam McBain Finished 0
2 Charles Davies Finished 0
3 James Moffat Finished N/A 0
4 Reuben Crawford Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Loughlin Young Hardrock Hoodlums CC Finished N/A 0
2 Adam Burgoyne Finished Juvenile 0
3 Lewis Martin Finished Juvenile 0
4 Ben Haddick Finished Juvenile 0
5 Alex Dobie Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emma Borthwick Edinburgh RC Finished Juvenile 0
2 Katie Allen Stirling Bike Club Finished Juvenile 0

Confirmed Results

Race name: Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owen Young Hardrock Hoodlums CC Finished N/A 0
2 Rian Hill Classic Racing Team Finished Youth 0
3 Hamish McCreadie Classic Racing Team Finished Youth 0
4 Daniel Walpole Finished N/A 0
5 Matt Sherwin Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Erika Allen Stirling Bike Club Finished Youth 0
2 Heather Thomson Hardrock Hoodlums CC Finished Juvenile 0

Confirmed Results

Race name: Junior Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Morrison Finished 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ally Wight Hardrock Hoodlums CC Finished Master 0
2 Neil Pearson Dumfries CC Finished Veteran 0
3 Christopher McConnell Finished Sport 0
4 Andrew Young Classic Racing Team Finished N/A 0
5 Neil Glendinning Finished 0
6 John McRobert Finished 0
7 Stuart Wylie Finished 0
8 Martin Graham Ronde Cycling Club Finished Master 0

Confirmed Results

Race name: Vet Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Crotty Stewartry Wheelers Finished N/A 0
2 Jason Sinden Stewartry Wheelers Finished Veteran 0
3 Gordon McNeil Dumfries CC Finished N/A 0
4 Richard McLachlan Finished 0
5 John Gemmell Finished G/Vet 0
6 Tim Allen Finished 0
7 William Neil McConnell Stewartry Wheelers Finished N/A 0
8 Stuart McLean Walkers Cycling Club Finished Veteran 0
9 Sam Sherwin Stewartry Wheelers Finished Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Women Vets

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Julie Nimmo Walkers Cycling Club Finished Veteran 0
2 Marie Young Hardrock Hoodlums CC Finished N/A 0