Event URN:
241431
Start date:
Sun, 23rd Sep 2012
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Monikie Country Park
Panmure Road, Monikie, Angus, DD5 3QN
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 21st Jul 2012
Event promoted by:
Discovery Junior Cycling Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.discoveryjcc.co.uk
Event organiser:
Mr Martin Harris
14 Caesar Avenue
Carnoustie
Angus
DD7 6DR
01241854367
martin.harris@scottishcycling.org.uk
Cheques payable to:
Discovery Junior Cycling Club
Info for Riders:
Will include a Youth/parent partnership prize
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
23 Sep 12 11:00 Seniors Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 20km / 12m
23 Sep 12 11:00 U14 Youth Only None B
23 Sep 12 11:00 U14 Girls Youth Only Youth B
23 Sep 12 11:00 U16 Youth Only None A 20km / 12m

View All

Event Location:

Panmure Road,
Monikie,
Angus,
DD5 3QN

Race: Seniors

View Entrants

Online entry closed 2 years 8 months 6 days 19 hours 55 minutes 10 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Sep 12 11:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 20km / 12m

Race: U14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Sep 12 11:00 Youth Only None B ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Sep 12 11:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16

View Entrants

Online entry closed 2 years 8 months 6 days 20 hours 38 minutes 10 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Sep 12 11:00 Youth Only None A 20km / 12m

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Sep 12 11:00 Youth Only Youth A ---

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthias Barnet Edinburgh RC Finished B 00:33:20:000 3
2 Jack Crombie Sandy Wallace Cycles Finished N/A 00:34:29:000 2
3 Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished B 00:34:37:000 1
4 Grant Martin Discovery Junior Cycling Club Finished B 00:35:19:000 0
5 Danny Hedley Discovery Junior Cycling Club Finished B 00:36:26:000 0
6 Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 00:37:52:000 0
7 Lewis Goodlad Ythan CC Finished B 00:37:57:000 0
8 Sean Flynn Edinburgh RC Finished C 00:38:03:000 0
9 Innes Johnston Glasgow Riderz Finished B 00:38:57:000 0
10 Calum Shackley Glasgow Riderz Finished B 00:39:00:000 0
11 Stuart Turvey Sandy Wallace Cycles Finished B 00:39:31:000 0
12 Andrew Merry Discovery Junior Cycling Club Finished B 00:39:55:000 0
13 Jake Carpenter Forres CC Finished B 00:40:42:000 0
14 Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B 00:41:06:000 0
15 Calum Johnston Glasgow Riderz Finished B 00:44:41:000 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emma Borthwick Edinburgh RC Finished B 00:38:45:000 3
2 Eleanor Strathdee Edinburgh RC Finished B 00:42:37:000 2

Confirmed Results

Race name: U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Champion Perth United Cycling Club Finished A 00:31:27:000 3
2 Sean Noon Edinburgh RC Finished A 00:32:01:000 2
3 Mark McGuire Perth United Cycling Club Finished A 00:32:02:000 1
4 Hamish Carrick Edinburgh RC Finished A 00:32:10:000 0
5 Hector Lancaster Perth United Cycling Club Finished A 00:32:59:000 0
5 Hector Lancaster Perth United Cycling Club Finished A 00:32:59:000 0
6 Lewis Grieve Spokes Racing Team Finished A 00:33:01:000 0
7 Craig Ward Ythan CC Finished N/A 00:33:03:000 0
8 Zak Loney Ythan CC Finished A 00:33:14:000 0
9 Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished A 00:33:22:000 0
10 Andrew Brown Granite City RT Finished A 00:33:31:000 0
11 Ben Forsyth Edinburgh RC Finished A 00:33:45:000 0
12 robert Brown Granite City RT Finished A 00:34:00:000 0
13 Matthew Peters Perth United Cycling Club Finished A 00:35:38:000 0
14 Finn Harrod Discovery Junior Cycling Club Finished A 00:36:04:000 0
15 Brandon Somerville Lomond Roads CC Finished A 00:36:16:000 0
16 Thomas Deas Cuillin Wheels Finished A 00:36:26:000 0
17 Calum Mitchell Spokes Racing Team Finished A 00:37:14:000 0
17 Calum Mitchell Spokes Racing Team Finished A 00:37:14:000 0
18 Pearce Somerville Rockhard MBC Finished A 00:37:54:000 0
19 Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Finished A 00:39:57:000 0
Adin Graham Spokes Racing Team Did not start A 0
Sam MacNeil Peebles CC Did not start A 0
Fraser Martin Perth United Cycling Club Disqualified A 0
Struan McInnes RST Racing Team Did not start A 0
Rory Mellis Discovery Junior Cycling Club Did not start A 0
Robert Tree Deeside Thistle CC Did not start A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elena Melton Cairngorm CC Finished A 00:41:05:000 3
2 Keira Johnston Glasgow Riderz Finished A 00:41:55:000 2
3 Julia Kenneth Sandy Wallace Cycles Finished A 00:42:40:000 1