Event URN:
241397
Start date:
Sat, 30th Jun 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Taff buggy
Pontypridd, Pontypridd, CF83 4JG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
MIJ Downhill Events
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.mijdownhillevents.co.uk
Event organiser:
Mr Jon Davies
38A Coniston Rise
Aberdare
Mid Glamorgan
CF44 0HN
01685 882382
jondaviesthewelsh@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
MIJ DOWNHILL EVENTS
Download Entry Form
Info for Riders:
SATURDAY REGISTRATION FROM 8AM. PRACTICE IS FROM 10AM TIL 5PM. BEST VALUE FOR MONEY RACE SERIES IN THE UK.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 01:00 Elite MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
30 Jun 12 01:00 Expert MTB Regional A MTB DH Regional A Expert
30 Jun 12 01:00 Hardtail (13 years or older) Non-Ranking Junior, Juvenil...
30 Jun 12 01:00 Junior MTB Regional A MTB DH Regional A Junior

View All

Event Location:

Pontypridd,
Pontypridd,
CF83 4JG

Race: Elite

Online entry closed 2 years 9 months 22 days 17 hours 2 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite ---

Race: Expert

Online entry closed 2 years 9 months 22 days 17 hours 2 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert ---

Race: Hardtail (13 years or older)

Online entry closed 2 years 9 months 22 days 17 hours 2 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 01:00 Non-Ranking --- Junior, Juvenile, Ma... ---

Race: Junior

Online entry closed 2 years 9 months 22 days 17 hours 2 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior ---

Race: Juvenile

Online entry closed 2 years 9 months 22 days 17 hours 2 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile ---

Race: Master

Online entry closed 2 years 9 months 22 days 17 hours 2 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---

Race: Senior

Online entry closed 2 years 9 months 22 days 17 hours 2 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior ---

Race: Veteran

Online entry closed 2 years 9 months 22 days 17 hours 2 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet, Veteran ---

Race: Women

Online entry closed 2 years 9 months 22 days 17 hours 2 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Junior, Juven... ---

Race: Youth

Online entry closed 2 years 9 months 22 days 17 hours 2 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth ---

Confirmed Results

Race name: Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emyr Davies Finished Elite 00:01:44:941 60
2 Joel Moore Finished Elite 00:01:45:201 50
3 Will Soffe Finished Elite 00:01:46:307 45
4 Leon Rosser Finished Elite 00:01:47:469 40

Confirmed Results

Race name: Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jay Williamson Certini Finished Expert 00:01:46:257 60
2 Oliver Morris MuddyBumBikes Finished Expert 00:01:47:832 50
3 Alex Moss No Bull Racing Finished Expert 00:01:49:524 45
4 Adam Price DC Cycles Finished Expert 00:01:51:775 40
5 Ian Stark DC Cycles Finished Expert 00:01:51:781 37
6 David Valler Bikeactive.com /s4p Finished Expert 00:01:52:373 34
7 Roger Valler Finished Expert 00:01:53:415 32
James Anderson Did not start Expert 0
Jack Graham propain Bikes UK Did not start Expert 0

Confirmed Results

Race name: Hardtail (13 years or older)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ashley Evans Finished Youth 00:02:09:308 0
2 Lewis Bradley WDMBA Finished Junior 00:02:15:937 0
3 Wayne Gill Finished 00:02:19:587 0

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Jones Finished Junior 00:01:45:964 60
2 Matthew Davies Finished Junior 00:01:48:982 50
3 Thomas Owens Team Skene/Don Skene Cycles Finished Junior 00:01:51:508 45
4 Bill Farrington Devinci/Haven/Schwalbe Finished Junior 00:01:52:130 40
5 Callum Thornbury Finished Junior 00:01:55:189 37
6 Samuel Robson Finished Junior 00:01:55:224 34
7 Liam Jones Finished Junior 00:01:57:183 32
8 Daniel Bowen Finished Juvenile 00:01:57:199 0
9 Daniel Ingram MTB Mecca Finished Junior 00:01:58:404 28
10 Scott Hoskins Finished 00:01:58:809 0
11 James Payne Finished 00:01:59:874 0
12 Edward Girling Finished Junior 00:02:00:149 23
13 James Cooke Gawton Gravity Hub Finished Junior 00:02:00:752 22
14 Kalum Hoskins Finished 00:02:05:144 0
15 Shannon Mclachlan Finished Junior 00:02:06:389 20
16 Joe Evans Finished 00:02:09:919 0
Henry Hodgkins Did not start Junior 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Hatton Flyupdh/pedalabikeaway Finished Juvenile 00:02:01:033 60
2 Obi Eichhorn Finished Juvenile 00:02:01:934 50
3 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Juvenile 00:02:02:925 45
4 Joe Parfitt Team Skene/Don Skene Cycles Finished Juvenile 00:02:10:039 40
5 Jay Little Finished Juvenile 00:02:11:918 37
6 Connor Haren Finished 00:02:53:928 0
7 Liam Evans Finished 00:02:57:042 0
8 Connell Doherty Finished 00:03:00:258 0

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anthony Gaskin Fetish Bike Company Finished Master 00:01:49:047 60
2 Seb Frost Finished Master 00:01:49:896 50
3 Steve Jones Finished Master 00:01:51:110 45
4 Jim Davage Finished Master 00:01:52:286 40
5 Ricky Dorrington Bad Ass Bikes Finished Master 00:01:53:050 37
6 Andrew Campbell Finished 00:01:54:870 0
7 Tricky Moore Online Bikes/Foes Finished 00:01:56:586 0
8 Richard Smith 9.8 Cartel Finished 00:01:56:593 0
9 Oliver Medcalf S4P Finished Master 00:01:57:831 28
10 Ross Searle Finished Master 00:01:59:384 26
11 Chris Crook E.C. Cycles Finished 00:01:59:939 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Will Tyne Bike Doctor Racing Finished Senior 00:01:52:199 60
2 Jonny Howe TF Tuned Finished Senior 00:01:52:590 50
3 Bill Colwill Gawton Gravity Hub Finished Senior 00:01:53:740 45
4 Curtis Saunders Finished Expert 00:01:54:018 0
5 Sam Webster Finished Senior 00:01:54:122 37
6 Jordan Gilbert Finished Senior 00:01:54:321 34
7 Gareth Weston Finished Senior 00:01:54:525 32
8 David Moulson Three Valleys MTB Club Finished Senior 00:01:54:967 30
9 Freddy Tuckey Somerset Bike Centre Finished Youth 00:01:55:574 0
10 Edward Charles Finished Senior 00:01:55:717 26
11 Dan Thomas Finished 00:01:55:718 0
12 Mark West Finished Senior 00:01:56:465 23
13 Carl Hood Finished Senior 00:01:57:330 22
14 Jonathan Evans Three Valleys MTB Club Finished N/A 00:01:57:791 21
15 Mark Antrobus Finished 00:01:57:995 0
16 Luke Constanza Finished Senior 00:01:58:205 19
17 Bahadir Ciftci Mojo Suspension Finished Senior 00:01:58:590 18
18 Christopher Astle Finished Senior 00:01:59:112 16
19 Rich Gardiner Finished Senior 00:01:59:748 14
20 Robin Gribble Finished 00:02:01:300 0
21 Joe Stevens Finished Senior 00:02:01:451 10
22 Ben Taylor Finished Senior 00:02:01:746 9
23 Matthew Roberts Finished Senior 00:02:02:744 8
24 Jason Macbeth Finished Senior 00:02:03:259 7
25 Steve Garrod Finished N/A 00:02:03:443 6
26 Jack Lewis Finished N/A 00:02:10:385 0
27 Paul Eveleigh Finished 00:02:12:952 0
28 Daniel Cotterell Finished N/A 00:02:16:755 0
29 Dan Cussons Finished 00:02:27:941 0
30 Chrisitian Barzewicz-Dower Nine Point Eight Finished N/A 00:02:46:092 0

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Cobb Finished Veteran 00:01:55:890 60
2 Ian Sanders Finished Veteran 00:01:57:344 50
3 Peter Little Finished Veteran 00:02:00:485 45
4 Keith Saunders Finished Veteran 00:02:01:124 40
5 Simon Williams Finished 00:02:15:013 0
6 Richard Farrington Finished 00:02:20:012 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hazel Wakefield howies Finished Senior 00:02:13:568 60
2 Beverley Barnes Finished Master 00:02:16:663 60
3 Helen Burgess Finished Veteran 00:02:34:562 60
Aimee Dix Mojo Suspension Did not start Senior 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taylor Vernon Finished Youth 00:01:48:115 60
2 Callum Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:01:49:686 50
3 William Weston Madison Saracen Factory Team Finished Youth 00:01:50:564 45
4 Leigh Johnson Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:01:50:783 40
5 Lewis Boyce Finished Youth 00:01:54:008 37
6 Jordan Scott Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:01:55:462 34
7 Austin Salmon PS Cycles/ Cwmdown Finished Youth 00:01:56:943 32
8 Adam Yates Lapierre - Cadets Finished Youth 00:02:02:568 30
9 Jack Jenkins Finished Youth 00:02:04:372 28
10 Kyle Gannon Finished Youth 00:02:07:906 26
11 Cian Hopkins Finished 00:02:11:013 0
12 Oliver Coutts Finished Youth 00:02:14:642 23
13 Tom Kimberley tom kimberley Finished 00:02:15:995 0
14 Tom Williams Finished 00:02:19:980 0
15 Bradley Eve Finished Youth 00:02:21:817 20
Jack Perry The Nab Racing Did not start Youth 0