Event URN:
241204
Start date:
Sat, 21st Apr 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
RAF Barkston Heath
Grantham, Lincolnshire, NG32 2DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Bourne Whls CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.bournewheelers.wordpress.com
Event organiser:
Mr Mark Botteley
123 Beech Avenue
Bourne
Lincolnshire
PE10 9RB
botteley@aol.com
Cheques payable to:
Bourne Bullets
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 13:00 U10 Boys Youth Only Youth D
21 Apr 12 13:00 U10 Girls Youth Only Youth D
21 Apr 12 13:00 U12 Boys Youth Only Youth C
21 Apr 12 13:00 U12 Girls Youth Only Youth C 15 mins / plus 3 laps

View All

Event Location:

Grantham,
Lincolnshire,
NG32 2DQ

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 13:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 13:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 13:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 days 20 hours 15 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 13:00 Youth Only Youth C 15 mins / plus 3 laps

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 13:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 13:00 Youth Only Youth E ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 days 20 hours 15 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 13:30 Youth Only Youth B 30 mins / plus 5 laps

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 13:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 days 20 hours 15 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 13:30 Youth Only Youth A 30 mins / plus 5 laps

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 13:30 Youth Only Youth A ---

Race: 4th Cat Only

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 14:30 Regional C+ Band 5 4th 45 mins / plus 5 laps

Race: E/1/2/3/4

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 days 20 hours 15 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 14:30 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 45 mins / plus 5 laps

Race: 2/3/4

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 days 20 hours 15 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 16:00 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps

Provisional Report and Results

Posted 22/04/2012 - British Cycling

Blake Cowley takes second win in Barkston League.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 3
2 Warren Eve Spalding Cycling Club Finished D 2
3 Oliver Sawyer VC Lincoln Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abigail Armstrong VC Lincoln Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 3
2 Tom Dussek Carnac-Planet X Finished C 2
3 Jake Norton Spalding Cycling Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Galpin Bourne Whls CC Finished E 3
2 Jake Kennedy VC Lincoln Finished E 2
3 Dan Galpin Bourne Whls CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jemima Gurney Spalding Cycling Club Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished B 3
2 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 2
3 Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished B 3
2 Rosie Wildman Nottingham Clarion CC Finished B 2
3 Joni Wildman Nottingham Clarion CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gabriel Cullaigh RST Racing Team Finished A 3
2 Joey Walker RST Racing Team Finished A 2
3 Jack King Langdale Lightweights Racing T... Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hannah Blount Derby Mercury RC Finished A 3
2 Grace Garner RST Racing Team Finished A 2
3 Sian Botteley Bourne Whls CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: 4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Broxholme Lincoln Wheelers CC Finished 4th 10
2 Jonathon Wells VC Lincoln Finished 4th 8
3 Richard Edwards Spalding Cycling Club Finished 4th 7
4 Jordan Gell VC Lincoln Finished N/A 6
5 Jody Bett VC Lincoln Finished 4th 5
6 Gavin Sykes VC Lincoln Finished 4th 0
7 Kevin Fearnshaw TFN Triathlon Club Finished 4th 3
8 Ian Russell Newark Castle CC Finished 4th 2
9 Craig Wood Nottingham Clarion CC Finished 4th 1
10 Nigel Middlehurst Finished 4th 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Colclough For Viored Finished 2nd 15
2 Diane Lee www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished 2nd 12
3 Linda Hubbard Welland Valley CC Finished 3rd 10
4 Debbie Barnett Boston Whls CC Finished 3rd 8
5 Lucy Smith Finished 4th 0
6 Sam Thoy Finished 0

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Blake Cowley Clay Cross Road Team Finished 2nd 15
2 Jacob Scott Carnac-Planet X Finished 2nd 12
3 Ben Ives We Love Mountains Racing Team Finished 2nd 10
4 Peter Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 8
5 Chris Walker RST Racing Team Finished N/A 6
6 James Shaw Dig Deep Coaching - Pactimo Finished A 5
7 James Cambridge I-Ride.co.uk Finished 2nd 4
8 Tom Arnstein Spokes Racing Team Finished 2nd 3
9 Gareth Whittall Clay Cross Road Team Finished 2nd 2
10 Kristian Woolf Prestige Velo Club Finished 3rd 1