ZipVit/LichfieldCCC Youth Races at Curborough 3

Closed Circuit , Lichfield – Saturday, 02 Jun 2012

Event Details

Event URN:

240927

Start Date:

Sat, 2nd Jun 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ
View map

Info for Riders

The 3rd of four events for youth riders being staged at Curborough in 2012. Each will run as an individual event.


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
2/06/12 09:01 Youth A U16 Youth Only Youth A ---
2/06/12 09:02 Youth B U14 Youth Only Youth B ---
2/06/12 09:03 Youth C U12 Race 1 Youth Only Youth C ---
2/06/12 09:06 Youth C U12 Race 2 Handicap Youth Only Youth C ---
2/06/12 09:06 Youth D U10 Race 1 Youth Only Youth D ---
2/06/12 09:07 Youth D U10 Race 2 Handicap Youth Only Youth D ---
2/06/12 09:08 Youth E U8 Race 1 Youth Only Youth E ---
2/06/12 09:09 Youth E U8 Race 2 Handicap Youth Only Youth E ---

View All

Enter a Race

Race Youth A U16
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 02/06/12 09:01 Youth Only Youth A
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth A U16
Sat 02/06/12 - 09:01
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth B U14
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 02/06/12 09:02 Youth Only Youth B
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth B U14
Sat 02/06/12 - 09:02
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth C U12 Race 1
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 02/06/12 09:03 Youth Only Youth C
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth C U12 Race 1
Sat 02/06/12 - 09:03
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth C U12 Race 2 Handicap
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 02/06/12 09:06 Youth Only Youth C
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth C U12 Race 2 Handicap
Sat 02/06/12 - 09:06
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth D U10 Race 1
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 02/06/12 09:06 Youth Only Youth D
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth D U10 Race 1
Sat 02/06/12 - 09:06
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth D U10 Race 2 Handicap
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 02/06/12 09:07 Youth Only Youth D
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth D U10 Race 2 Handicap
Sat 02/06/12 - 09:07
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth E U8 Race 1
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 02/06/12 09:08 Youth Only Youth E
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth E U8 Race 1
Sat 02/06/12 - 09:08
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth E U8 Race 2 Handicap
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 02/06/12 09:09 Youth Only Youth E
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth E U8 Race 2 Handicap
Sat 02/06/12 - 09:09
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry: On Day: (£8.00)

Road: One-Two For Scotland

Posted 03/06/2012 - British Cycling

Scots lead at Curborough View Full Report

Confirmed Results

Race Youth A U16

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Zak Loney Ythan CC Finished A 3
2 Fraser Martin Perth United Cycling Club Finished A 2
3 William Perrett Heanor Clarion CC Finished A 1
4 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
5 Luke Selibas Lichfield City CC Finished A 0
6 Robert Harper Aire Valley Racing Team Finished N/A 0
7 Callum McBrearty Nottingham Clarion CC Finished A 0
8 Christopher Welburn Dig Deep Coaching - Pactimo Finished A 0
9 Shaun Carter Gloucester City CC Finished A 0
10 Lewis Hutton Oxonian CC Finished A 0
11 Olivier Arnoux Derby Mercury RC Finished A 0
12 George Evans Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
13 Leo Blackman Solihull CC Finished N/A 0
14 James Garratt Welland Valley CC Finished A 0
15 George Woodhead Lichfield City CC Finished A 0
16 Emma Price Derby Mercury RC Finished A 3
17 Grace Lodge Solihull CC Finished N/A 2
--- Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Did not finish A 0
--- Taylor Rowe Ride 24/7 Did not start A 0
Show More

Race Youth B U14

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alex Littlewood 365 4 Bikes Finished B 3
2 Louis Killworth Welland Valley CC Finished B 2
3 Ross McDonald Wolverhampton Whls Finished B 1
4 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 3
5 Alex Yates Solihull CC Finished B 0
6 Oliver Dighton Beacon Roads CC Finished B 0
7 Sam Jones Lichfield City CC Finished B 0
8 Phoebe Martin Wolverhampton Whls Finished B 2
9 Alice Lodge Solihull CC Finished B 1
10 Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
11 Daniel Gibson Derby Mercury RC Finished B 0
12 Alice Law Wolverhampton Whls Finished B 0
13 Rosie Wildman Nottingham Clarion CC Finished B 0
14 Amy Selibas Lichfield City CC Finished B 0
15 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
--- Joni Wildman Nottingham Clarion CC Did not finish B 0
Show More

Race Youth C U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Benjamin Breakwell Solihull CC Finished C 3
2 Toby Barnes Lichfield City CC Finished C 2
3 James Getty Lichfield City CC Finished C 1
4 Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
5 Oliver Price Derby Mercury RC Finished C 0
6 Gabriella Homer Halesowen A & CC Finished C 3
7 Luke Tranter Solihull CC Finished C 0
8 James Luscombe Derby Mercury RC Finished C 0
9 Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished C 2
10 Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished C 1
11 Bradley Hill Lyme RC Finished C 0
12 Callum Core Lichfield City CC Finished C 0
13 Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished C 0
14 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished C 0
15 Luke Chappelow Solihull CC Finished C 0
16 James Ralph Redditch Road & Path CC Finished C 0
17 William Lodge Midlothian Velo Sportif Finished C 0
--- Oliver Kirwin Solihull CC Did not start C 0
Show More

Race Youth C U12 Race 2 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Luke Chappelow Solihull CC Finished C 3
2 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished C 2
3 Luke Tranter Solihull CC Finished C 1
4 James Getty Lichfield City CC Finished C 0
5 Toby Barnes Lichfield City CC Finished C 0
6 Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
7 James Luscombe Derby Mercury RC Finished C 0
8 Benjamin Breakwell Solihull CC Finished C 0
9 Callum Core Lichfield City CC Finished C 0
10 Oliver Price Derby Mercury RC Finished C 0
11 Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished C 3
12 Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished C 0
13 Bradley Hill Lyme RC Finished C 0
14 Gabriella Homer Halesowen A & CC Finished C 2
15 James Ralph Redditch Road & Path CC Finished C 0
16 Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished C 1
Show More

Race Youth D U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Nicholas Evans Stratford CC Finished D 3
2 Edward Woodward Coventry Road Club Finished D 2
3 Daniel Barnes Lichfield City CC Finished D 1
4 Ben Chilton Derby Mercury RC Finished D 0
5 Matt Garner Welland Valley CC Finished D 0
6 Alex Coleston-Shields Finished D 0
7 Leo Clark Lichfield City CC Finished D 0
8 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
9 Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished D 0
10 Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished D 0
11 Christian Loumidis Wolverhampton Whls Finished D 0
Show More

Race Youth D U10 Race 2 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Edward Woodward Coventry Road Club Finished D 3
2 Nicholas Evans Stratford CC Finished D 2
3 Daniel Barnes Lichfield City CC Finished D 1
4 Alex Coleston-Shields Finished D 0
5 Ben Chilton Derby Mercury RC Finished D 0
6 Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished D 0
7 Matt Garner Welland Valley CC Finished D 0
8 Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished D 0
9 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
10 Leo Clark Lichfield City CC Finished D 0
11 Christian Loumidis Wolverhampton Whls Finished D 0
Show More

Race Youth E U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 James Bullar Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished E 3
2 Otto Chilton Derby Mercury RC Finished E 2
3 Daniel Evans Finished 0
4 Fay Garner Welland Valley CC Finished E 3
5 Stephen Wildman Nottingham Clarion CC Finished E 0
6 Rudy Kilworth Finished 0
7 Chalie Colston-Shields Finished 0

Race Youth E U8 Race 2 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 James Bullar Finished E 3
2 Otto Chilton Derby Mercury RC Finished E 2
3 Stephen Wildman Nottingham Clarion CC Finished E 0
4 Daniel Evans Finished 0
5 Rudy Kilworth Finished 0
6 Charlie Colston-Sheilds Finished 0
7 Fay Garner Welland Valley CC Finished E 3

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk