Event URN:
240891
Start date:
Sun, 2nd Sep 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Nevis Range
Torlundy, Fort William, Inverness-shire, PH33 6SW
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 31st Aug 2012
Event promoted by:
Borderline Events ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.borderline-events.co.uk
Event organiser:
Mr Michael Marsden
07921 453033
mike@borderline-events.co.uk
Cheques payable to:
Borderline Events
Info for Riders:
Registration 0800-1100 Saturday
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 11:00 Elite Men MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
1 Sep 12 11:00 Expert Men MTB Regional A MTB DH Regional A Expert
1 Sep 12 11:00 Hardtail men Non-Ranking None N/A
1 Sep 12 11:00 Junior men MTB Regional A MTB DH Regional A Junior

View All

Event Location:

Torlundy,
Fort William,
Inverness-shire,
PH33 6SW

Race: Elite Men

Online entry closed 2 years 8 months 22 days 21 hours 34 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite ---

Race: Expert Men

Online entry closed 2 years 8 months 22 days 21 hours 34 minutes 21 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert ---

Race: Hardtail men

Online entry closed 2 years 8 months 22 days 21 hours 34 minutes 21 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 11:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Junior men

Online entry closed 2 years 8 months 22 days 21 hours 34 minutes 21 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior ---

Race: Juvenile men

Online entry closed 2 years 8 months 22 days 21 hours 34 minutes 21 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile ---

Race: Master men

Online entry closed 2 years 8 months 22 days 21 hours 34 minutes 21 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---

Race: Senior men

Online entry closed 2 years 8 months 22 days 21 hours 34 minutes 21 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior ---

Race: Veteran men

Online entry closed 2 years 8 months 22 days 21 hours 34 minutes 21 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet, Veteran ---

Race: Women

Online entry closed 2 years 8 months 22 days 21 hours 34 minutes 21 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Junior, Juven... ---

Race: Youth men

Online entry closed 2 years 8 months 22 days 21 hours 34 minutes 21 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth ---

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Williams Carnac-Planet X Finished Elite 00:05:05:220 60

Confirmed Results

Race name: Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Moss No Bull Racing / globalbike.co... Finished Expert 00:05:24:000 60
2 Adam Page Mojo Suspension Finished Expert 00:05:29:340 50
Ewan Findlay Did not start Expert 0
Jamie Scott Did not start Expert 0

Confirmed Results

Race name: Junior men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mitchell Skene Perth City Cycles Finished Junior 00:05:09:590 60
2 Michael Straw Finished Junior 00:05:33:320 50
3 Josh Chambers peddlers cycles Finished Junior 00:05:44:980 45
4 Ruairidh Fraser Cycle highlands Finished Junior 00:06:03:330 40
5 Joseph Millard Finished Junior 00:06:12:390 37
6 Mathew James Finished Junior 00:06:12:600 34
7 Simon Ross Finished Junior 00:06:15:500 32
8 Robbie Bowman Finished Junior 00:06:22:900 30
Joseph Mallen Team CHR Did not start Junior 0
Sean Petig Did not start N/A 0
Calum Ross Feather Cycles Racing Did not start Junior 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Corey Watson Hawick CC Finished N/A 00:07:27:300 0
2 Adam Suddaby Finished 00:07:54:470 0
3 Jack Appleby grizedale mtb Finished 00:08:23:610 0
Christopher Kennedy Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Master men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Young Moray MTB Club Finished Master 00:05:27:100 60
2 Alexander Roger Moray Firth Cycling Club Finished Master 00:05:55:100 50
3 Matt Davies Finished 00:06:11:100 0
4 Matt Duck Finished 00:06:20:540 0
5 Steven Rayton grizedale mtb Finished Master 00:06:22:380 37
6 John Jobes Finished 00:06:29:200 0
7 Jon Mitchell Finished N/A 00:06:39:400 0
7 Jon Mitchell RSD Finished N/A 00:06:39:400 0
8 Mark Goodwin Team Morning Glory Finished 00:06:58:920 0
9 Carl Davison Northerndownhill Finished N/A 00:07:13:500 28
10 Simon Van Dijk THE TW@'S Finished Master 00:08:49:800 26
11 Craig Wynne Finished 00:10:42:800 0
Greg Hackney Team Morning Glory Did not start 0
Stewart McClounnan Did not start 0
Andrew Smith Did not start N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Maltby Finished Senior 00:05:11:100 60
2 Douglas Chalmers Finished Senior 00:05:16:250 50
3 Lewis McLaughlin Finished Senior 00:05:17:550 45
4 Mark Clark Finished Senior 00:05:35:380 40
5 Andrew Simons Finished Senior 00:05:37:510 37
6 Jon Stout Finished Senior 00:05:38:860 34
7 Jonathan White Finished Senior 00:05:46:920 32
8 Grant Seditas ACS Prestwick Finished Senior 00:05:47:200 30
9 Michael Simmonds ODI / NUCC Finished 00:05:47:840 0
10 Richard Acott Finished Senior 00:05:49:710 26
11 Steven Bain Finished Senior 00:05:54:900 0
12 Fergus Ryan Team Skene/Don Skene Cycles Finished Senior 00:05:57:300 23
13 Ryan Magennis Finished 00:05:59:680 0
13 Ryan Magennis Finished 00:05:59:680 0
14 Lee Rayton grizedale mtb Finished Senior 00:06:05:100 21
15 Dan Sands ROOTS CYCLES Finished 00:06:14:400 0
16 Paul Marshall Finished 00:06:27:200 0
17 Daniel Braund Keswick Bikes - KMB Finished Senior 00:06:31:600 18
18 David Lund Finished 00:06:33:640 0
19 Joe Usher All Terrain Cycles Finished Senior 00:06:33:700 0
20 Tom Mumby C15D Racing / Elsphal Finished 00:06:50:440 0
21 James Joyce-Gibbons Finished Junior 00:07:17:900 0
22 Greg Hackney Finished 00:07:39:600 0
23 Phil Johnson c15d Racing Finished 00:07:39:700 0
24 matt loughlin Finished 00:07:43:860 0
25 Max Mallas Finished 00:08:11:100 0
26 Stewart Wood BC Racing team Finished Senior 00:08:30:800 5
27 alister hudson Northerndownhill Finished 00:13:31:600 0
Colin Astley Did not start N/A 0
Bahadir Ciftci Mojo Suspension Did not start Senior 0
Matthew Cooper Timmy Cooper Fine Furniture Did not start Senior 0
Angus Frazer Aberdeen University CC Did not start 0
Carl Hall Did not start N/A 0
Gavin Hancock Did not start 0
Ollie Keeler Team c15d racing Did not start 0
Chris Paul Did not start Senior 0
James Spencer Did not start N/A 0
Tom Towers Roots Cycles Did not start 0
Tom Towers Roots Cycles Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Veteran men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Jones Finished 00:06:45:320 0
2 Paul Meehan Finished 00:06:58:700 0
3 Trevor Suddaby Finished N/A 00:07:03:430 0
4 Russell Evans Finished Veteran 00:08:54:100 40
Chris Dyer Did not start N/A 0
gordon jackson team length Did not start 0
Marc sturgeon Did not start 0
Adam Suddaby Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Kennedy Finished Junior 00:07:43:900 60
2 Jo Bambrough GirlMTNBiker Finished Senior 00:01:10:090 60
3 Rowan Matthews N/A Finished 00:01:59:200 0

Confirmed Results

Race name: Youth men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Frazer McCubbing Lapierre - Cadets Finished Youth 00:05:16:920 60
2 Innes Graham Lapierre - Cadets Finished Youth 00:05:22:280 50
3 Tristan Riley-Fox Descend/Hamsterley Finished Youth 00:05:40:540 45
4 Thomas Van Holten Highland Bikes Racing Team Finished Youth 00:05:46:030 40
5 Andrew Dorritt Finished Youth 00:05:52:100 37
6 William Riley-Fox Descend/Hamsterley Finished Youth 00:06:05:720 34
7 Hamish Grey Finished Youth 00:06:07:600 32
8 Finn Munro Finished 00:06:32:800 0
9 Lewis Brown Finished Youth 00:06:59:600 28
10 Christopher Kennedy Finished Juvenile 00:07:02:480 0
11 Niall Simpson Finished Youth 00:07:42:290 24
12 Fraser Cameron Finished 00:08:15:400 0
13 Zak Holmes Northerndownhill Finished 00:11:55:900 0
William Humphries Did not start 0