Event URN:
240853
Start date:
Sun, 5th Aug 2012
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Idless Woods
Near Truro, TR4 9QT
( View map )
Series:
Fully Sussed Summer Race Series
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Fully Sussed ( website )
Event website:
http://www.fullysussed.co.uk
Event organiser:
Mrs Maddie Horton
41 Peverell Park Road
Plymouth
Devon
PL3 4LS
07807466580
info@fullysussed.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Juvenile & Youth: Skills at 10:00; race at 13:00. Entry fee covers both.

GO-RIDE RACING (Under 16's Novice Racing) - entry fee £1
For further information about the Go-Ride Racing event at 12.30pm contact:

Jodi Vickery - Go-Ride Coach South West
07534 281 268
jodivickery@britishcycling.org.uk

Please note that Go-Ride Racing events are open to under 16 novice riders only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:00 Juvenile Female MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
5 Aug 12 10:00 Juvenile Male MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
5 Aug 12 12:30 Go-Ride Racing - U16's Go-Ride Racing N/A
5 Aug 12 10:00 Youth Male MTB Regional A MTB XC Regional A Youth

View All

Event Location:

Near Truro,
TR4 9QT

Race: Juvenile Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile ---

Race: Juvenile Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile ---

Race: Go-Ride Racing - U16's

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 12:30 Go-Ride Racing --- N/A ---

Race: Youth Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth ---

Race: Elite & Expert Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 5 laps

Race: Sport Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 4 laps

Race: Junior Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps

Race: Masters Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Master 4 laps

Race: Veteran Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 4 laps

Race: Grand Vet Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 4 laps

Race: Elite & Expert Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 4 laps

Race: Sport Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:05 MTB National A MTB XC National A Sport 3 laps

Race: Grand Vet Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 3 laps

Race: Fun

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 12 10:06 Non-Ranking None N/A 2 laps

Preview

Posted 27/07/2012 - British Cycling

Final round of series takes place at Idless Woods, near Truro.. [more]


Confirmed Results

Race name: Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Patsy Caines Finished 00:44:40:000 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taz Whatmore Finished 00:48:01:000 0
2 Robbie Blyth Finished 00:46:02:000 0
3 Ben Stevens Finished 00:42:40:000 0

Confirmed Results

Race name: Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finley Clay Fully Sussed Finished Youth 00:42:12:000 60
2 Harry Sowden Clayton Cars BMW & Mini Finished Youth 00:45:10:000 50
3 Jack Sowden Clayton Cars BMW & Mini Finished Youth 00:45:31:000 45
4 Joseph Taylor Finished Youth 00:43:05:000 40
5 Tom Evans-Grout Finished Youth 00:47:38:000 37

Confirmed Results

Race name: Elite & Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Hodge Shred Limited Finished Expert 01:53:03:000 60
2 Harry Smith Certini Finished Expert 02:05:32:000 50
3 Richard Long Certini Finished Expert 02:08:42:000 45
4 Lee Mallen Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished Expert 02:09:48:000 40
5 Richard Johnson Finished Expert 02:02:10:000 37

Confirmed Results

Race name: Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Barley Bikinmotion Cycling Club Finished Sport 01:36:34:000 0
2 Ben Farrer Finished 01:45:28:000 0
3 Tom Thorne Finished 01:46:24:000 0
4 Oliver Herdsman Finished N/A 01:49:52:000 0
5 Darren Caines Finished 01:54:01:000 0
6 Silas Clay Finished 01:54:03:000 0
7 Mark Greedy Finished 01:59:12:000 0
8 Rob Commons Finished 02:01:48:000 0
9 James Chapman Finished 02:02:21:000 0
10 Rich Golley Finished 02:14:04:000 0
11 Tom Evans Finished Sport 01:37:00:000 24
Simon Hawken Rutrainingtoday CC Did not finish N/A 01:18:34:000 0
Dexter Hurlock Did not finish Sport 01:04:14:000 0
Joe Norledge Velo29 Events Did not finish Sport 00:21:50:000 0

Confirmed Results

Race name: Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ed Welsh Southfork Racing.co.uk Finished Junior 01:36:14:000 60
2 Harry Forshaw Fully Sussed Finished Junior 01:38:22:000 50

Confirmed Results

Race name: Masters Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Iain Payne XCracer.com Finished 01:29:10:000 0
2 Lee Hayward Finished Master 01:33:30:000 50
3 Matthew Loake Southfork Racing.co.uk Finished Master 01:33:49:000 45
4 Paul Cann Finished Sport 01:34:10:000 0
5 Graham Sheldon Finished Master 01:35:12:000 37
6 Nick Boyd Revo Racing Finished Sport 01:35:59:000 0
7 Michael Tomlinson Southfork Racing.co.uk Finished Master 01:36:26:000 32
8 Mark Byrne Finished Master 01:44:09:000 30
9 Christian Pill Finished 01:47:15:000 0
10 Simon Miller Finished 01:56:09:000 0
11 Jason Crossman Finished 01:57:21:000 0
12 Steve Sprague Finished 01:58:43:000 0
13 Ed Morris Finished 02:15:28:000 0
14 Christopher Plowright Finished 02:02:18:000 0
15 Paul Sole Finished Expert 00:56:44:000 0
16 Chris Hall Finished 01:31:28:000 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Pete Dawe Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:32:46:000 60
2 Brendan Murphy Shred Limited Finished Veteran 01:34:33:000 50
3 Nick Butler Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:36:27:000 45
4 Marcus Williams Finished 01:39:33:000 0
5 Alan Colville Finished Veteran 01:40:55:000 37
6 Neil Vingoe Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished Veteran 01:41:25:000 34
7 Stacey Bray Pave Velo Finished Veteran 01:44:09:000 32
8 Rob Smith Royal Navy & Royal Marines... Finished Master 01:56:04:000 0
9 Kevan Murphy Finished 01:56:47:000 0
10 Nick Welsh Finished Veteran 01:59:52:000 26
11 Pete Sowden Clayton Cars BMW & Mini Finished Veteran 02:02:07:000 24
12 Matt Jepson Finished 02:02:50:000 0
13 Sean Connock Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 02:04:04:000 22
14 Geoff Varker Finished 02:06:04:000 0
15 Paul Davies Finished 02:07:30:000 0
16 Mark Hudson Finished 01:43:35:000 0
17 Tex Lord Finished 01:56:30:000 0
Brian Bullen Elitevelo Kalas Sportswear CRT Did not finish N/A 00:51:57:000 0
0 Giles Heardman Finished 01:35:47:000 0
Paul Penrose Did not finish 00:30:00:000 0

Confirmed Results

Race name: Grand Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Donald MacGregor Team Tor 2000 Finished G/Vet 01:49:23:000 60
2 Colin Tyrer Sid Valley CC Finished G/Vet 01:52:29:000 50
3 Mark Hardwicke Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished G/Vet 01:52:42:000 45
4 Stephen Long NFTO Race Club Finished G/Vet 01:57:36:000 40
5 Mark Hutchinson NFTO Race Club Finished 01:59:33:000 0
6 Ronald Barrett Finished Veteran 02:04:00:000 0
7 Tom Hall Finished 02:21:20:000 0
8 Stephen Daves Finished 02:26:56:000 0
9 Graham Williams-Ward Finished G/Vet 01:31:08:000 28
10 Richard Johnson Finished G/Vet 02:16:02:000 26

Confirmed Results

Race name: Elite & Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Carla Haines WXC World Racing Finished Elite 01:52:59:000 60

Confirmed Results

Race name: Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Wendy Chapman Finished 01:40:43:000 0

Confirmed Results

Race name: Grand Vet Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kim Long Finished G/Vet 01:45:39:000 60

Confirmed Results

Race name: Fun

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Troy Prout Finished 01:31:39:000 0
2 Kevin Hamill Finished 01:36:24:000 0
3 Josh Priest Finished 01:39:13:000 0
4 Gary Brownsword Finished 01:40:10:000 0
5 Alan Corner Finished N/A 01:42:06:000 0
6 Max Martenson Finished 01:43:01:000 0
7 Dan Fermar Finished 01:44:27:000 0
8 Jason Hasaka Finished 01:47:39:000 0
9 Mike Saunders Finished 01:48:16:000 0
10 Steve Bamber Finished 01:51:07:000 0
11 Richard Staff Finished 01:56:55:000 0
12 Richard Simpkins Finished N/A 01:59:55:000 0
13 J Kindon Finished 02:00:01:000 0
14 Andy Rooks Finished 02:05:24:000 0
15 Michael Jewell Finished 02:08:16:000 0
16 Andrew Blyth Finished 02:28:35:000 0
Michael Cooper Did not finish 01:24:05:000 0
Chris Cooper Did not finish G/Vet 00:58:26:000 0
Allan Orton Pave Velo Did not finish Sport 00:27:47:000 0