Event URN:
240852
Start date:
Sat, 16th Jun 2012
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Forest of Dean
Gloucestershire, GL16 7EH
( View map )
Series:
Fully Sussed Summer Race Series
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Fully Sussed ( website )
Event website:
http://www.fullysussed.co.uk
Event organiser:
Mrs Maddie Horton
41 Peverell Park Road
Plymouth
Devon
PL3 4LS
07807466580
info@fullysussed.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Juvenile & Youth: Skills at 10:00; race at 13:00. Entry fee covers both.

GO-RIDE RACING (Under 16's Novice Racing) - entry fee £1
For further information about the Go-Ride Racing event at 12.30pm contact:

Jodi Vickery - Go-Ride Coach South West
07534 281 268
jodivickery@britishcycling.org.uk

Please note that Go-Ride Racing events are open to under 16 novice riders only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:00 Juvenile Female MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
16 Jun 12 10:00 Juvenile Male MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
16 Jun 12 10:00 Youth Male MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
16 Jun 12 10:06 Fun Female Non-Ranking None N/A

View All

Event Location:

Gloucestershire,
GL16 7EH

Race: Juvenile Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile ---

Race: Juvenile Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile ---

Race: Youth Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth ---

Race: Fun Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:06 Non-Ranking None N/A ---

Race: Youth Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth ---

Race: Elite & Expert Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 5 laps

Race: Sport Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 4 laps

Race: Junior Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps

Race: Masters Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Master 4 laps

Race: Veteran Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 4 laps

Race: Grand Vet Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 4 laps

Race: Elite & Expert Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 4 laps

Race: Non-Elite Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Junior, Maste... 3 laps

Race: Grand Vet Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 3 laps

Race: Fun Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 10:06 Non-Ranking None N/A 2 laps

Confirmed Results

Race name: Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Evie Lane Finished Juvenile 01:19:11:000 60
2 Anya Kilburn-Thompson Finished 00:44:54:000 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Barker Finished Juvenile 00:47:35:000 60
2 Benjamin Beckingsale Abergavenny Road Club Finished N/A 00:49:53:000 50
3 Taz Whatmore Finished 00:52:58:000 0
4 James Hawkins Finished 00:55:38:000 0
5 Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished N/A 00:59:22:000 0
6 Will Hawkins Finished 01:00:12:000 0
7 Robbie Blyth Finished 01:00:32:000 0
8 Ben Stevens Finished 01:16:00:000 0
9 Lloyd duggan-Thomas Finished 00:46:49:000 0
10 Jake Richardson Finished 00:48:47:000 0

Confirmed Results

Race name: Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finley Clay Fully Sussed Finished Youth 01:03:04:000 60
2 Jack Hewlett Taw Velo Finished Youth 01:05:50:000 50
3 Sam Beckingsale Abergavenny Road Club Finished N/A 01:07:26:000 45
4 Joseph Taylor Finished Youth 01:08:55:000 40
5 Jack Sowden Finished Youth 01:09:13:000 37
6 Harry Sowden Finished Youth 01:11:35:000 34
7 Adam Beddall Gloucester City CC Finished Youth 01:12:11:000 32
8 Charles Hough Finished Youth 01:19:57:000 30
9 Jesse Bacon Finished 00:53:08:000 0
10 Tom Evans-Grout Finished Youth 00:57:45:000 26
11 Luke Richardson Finished 01:00:22:000 0

Confirmed Results

Race name: Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Felicity Nolan Finished 01:47:03:000 0

Confirmed Results

Race name: Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Allan Fully Sussed Finished Youth 00:53:12:000 60
2 Evie Richards Finished Juvenile 00:56:43:000 0

Confirmed Results

Race name: Elite & Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Rose Cycle Coaching Wales RT Finished Elite 02:01:09:000 60
2 James Horton Cannondale Racing Finished Expert 02:02:41:000 60
3 Scot Easter Felt Racing Finished Elite 02:03:06:000 50
4 Llewellyn Holmes Strada Cycles Finished Elite 02:03:16:000 45
5 Luke Eggar Southfork Racing.co.uk Finished Elite 02:04:45:000 40
6 Thomas Ward Giant Radlett Finished Expert 02:07:13:000 50
7 Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Elite 02:07:43:000 37
Paul Brennan Inverse/ Cycling Components RT Did not finish Expert 00:30:03:000 0
Christopher Pedder AW Cycles Did not finish Expert 01:03:08:000 0
Harry Smith Certini Did not finish Expert 00:56:54:000 0

Confirmed Results

Race name: Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Norledge Velo29 Events Finished Sport 01:32:38:000 60
2 Dexter Hurlock Finished Sport 01:37:07:000 50
3 David Topham Finished 01:37:21:000 0
4 Sam Barley Bikinmotion Cycling Club Finished Sport 01:37:45:000 0
5 Thomas Frater Finished Sport 01:41:28:000 37
6 Alex Tompsett Finished 01:42:19:000 0
7 Matthew Duggan Finished Sport 01:42:24:000 32
8 Ben McCabe Finished Sport 01:42:48:000 30
9 Tom Evans Finished Sport 28
10 Richard Hobbs Finished N/A 01:44:26:000 0
11 Blake Prime Finished N/A 01:44:36:000 0
12 Andrew Wilton Cardiff Ajax CC Finished Sport 01:44:41:000 23
13 Silas Clay Finished 01:45:57:000 0
14 Mark Raddenbury Performance Cycles Finished Sport 01:52:36:000 0
15 Joe Forshaw Finished 01:53:21:000 0
16 Ben Farrer Finished 01:54:01:000 0
17 Paul Pickup Finished 02:02:55:000 0
18 Tom Cullinane Finished 02:06:02:000 0
19 Rowan Morse Finished Sport 01:30:18:000 14
20 Will Condor Finished 01:34:43:000 0
Neil Peacock Did not finish 00:44:07:000 0

Confirmed Results

Race name: Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Thompson Cardiff JIF Finished Junior 01:33:10:000 60
2 Ed Welsh Southfork Racing.co.uk Finished Junior 01:37:34:000 50
3 Harry Forshaw Fully Sussed Finished Junior 01:40:06:000 45
4 Daniel Wellings Somerset RC - The Bicycle Chai... Finished Junior 02:05:25:000 0
Gregory Dighton Beacon Roads CC Did not finish Junior 00:36:12:000 0

Confirmed Results

Race name: Masters Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marc Chamberlain Finished Master 01:26:29:000 60
2 Steve Ferguson Certini Finished Master 01:27:07:000 50
3 Iain Payne XCracer.com Finished 01:27:09:000 0
4 Grant Leavy Cycle Coaching Wales RT Finished Master 01:29:53:000 40
5 Graham Sheldon Finished Master 01:30:07:000 37
6 Alistair Lovell Royal Navy & Royal Marines... Finished Master 01:31:50:000 34
7 Michael Tomlinson Southfork Racing.co.uk Finished Master 01:33:56:000 32
8 Paul Cann Finished 01:34:42:000 0
9 Lee Hayward Finished Master 01:34:42:000 28
10 Stephen Corbyn Finished Master 01:38:47:000 26
11 Edward Worthington Southfork Racing.co.uk Finished Master 01:40:27:000 24
12 Lee Symes Finished 01:41:59:000 0
13 Mark Franklin Finished 01:42:12:000 0
14 Paul Sole Finished Expert 01:42:44:000 0
15 Mark Byrne Finished Master 01:44:04:000 20
16 Adam Taylor Finished N/A 01:44:11:000 0
17 Chris Reed Finished 01:47:19:000 0
18 Christian Pill Finished 01:47:48:000 0
19 Simon Miller Finished 01:59:47:000 0
20 Ashley Moore Finished 02:49:20:000 0
Ross Farley M and D Cycles / Fusion RT / W... Did not finish Master 00:31:23:000 0
Matt Thompson Did not finish 00:40:22:000 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis King Beeline Bicycles RT Finished Veteran 01:26:08:000 60
2 Mark Chadbourne Ridebike.co.uk Finished Veteran 01:26:60:000 50
3 Pete Dawe Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:28:39:000 45
4 Christopher Rathbone Finished Veteran 01:32:23:000 40
5 Brendan Murphy Shred Limited Finished Veteran 01:33:48:000 37
6 Nick Butler Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:35:37:000 34
7 Gary Andrews Certini Finished N/A 01:36:24:000 32
8 Ross Porter Team AC/DC Finished Veteran 01:39:07:000 30
9 David Hayward Bikelab Finished Veteran 01:39:22:000 28
10 Stacey Bray Pave Velo Finished Veteran 01:39:35:000 26
11 Stephen Brown Dream Cycling Race Team Finished Veteran 01:39:49:000 24
12 Lee King Beeline Bicycles RT Finished Veteran 01:40:14:000 23
13 Marcus Williams Finished N/A 01:40:36:000 0
14 Tony Davis Dream Cycling Race Team Finished Veteran 01:43:03:000 21
15 Brian Bullen Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished N/A 01:43:04:000 20
16 Paul Wells Finished 01:44:41:000 0
17 Anthony Cowling Finished Veteran 01:45:15:000 0
18 Alan Green Dursley RC Finished Veteran 01:48:00:000 16
19 Neil Vingoe Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished Veteran 01:48:40:000 14
20 Rob Smith Royal Navy & Royal Marines... Finished Master 01:48:45:000 0
21 Chris Schroder Finished Veteran 01:49:48:000 0
22 Jason Abbott Sprockets UK Finished Veteran 01:53:05:000 0
23 Daniel Butterell Finished 01:55:40:000 0
24 Kevan Murphy Finished 01:56:23:000 0
25 Rob Clay Finished 01:57:22:000 0
26 Jim Cann Finished 01:59:45:000 0
27 Sean Connock Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:59:58:000 4
28 Ian Morris Finished 02:01:05:000 0
29 Marcus Durant Finished Veteran 02:03:15:000 2
30 Matt Jepson Finished 02:04:05:000 0
31 Giles Heardman Finished 02:16:05:000 0
32 Mark Whatmore Finished 01:46:47:000 0
33 Simon Dighton Beacon Roads CC Finished Veteran 01:47:02:000 0
Nick Harwood Revo Racing Did not finish Veteran 00:33:21:000 0

Confirmed Results

Race name: Grand Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Donald MacGregor Team Tor 2000 Finished G/Vet 01:43:36:000 60
2 Stephen Moors Ridebike.co.uk Finished G/Vet 01:44:44:000 50
3 Anthony Jennings Finished N/A 01:47:58:000 0
4 Andrew Roberts GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished G/Vet 01:50:48:000 40
5 Colin Tyrer Sid Valley CC Finished G/Vet 01:53:03:000 37
6 Robin Akers Finished G/Vet 01:55:34:000 0
7 Stephen Long Finished G/Vet 01:55:44:000 32
8 Graham Williams-Ward Finished G/Vet 01:56:15:000 30
9 Matt Antrobus Finished N/A 02:08:14:000 0
10 David Poole Somerset RC - The Bicycle Chai... Finished G/Vet 02:08:47:000 26
11 Donald Gray Cardiff JIF Finished G/Vet 02:10:38:000 24
12 Tom Hall Finished 02:14:09:000 0
13 Robin Worman Finished G/Vet 02:16:18:000 22
Rob Barrett Did not finish 00:35:35:000 0
0 Phil Launt Finished 02:19:20:000 0

Confirmed Results

Race name: Elite & Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rachel Fenton AW Cycles Finished Elite 01:59:15:000 60

Confirmed Results

Race name: Non-Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Catherine Kilburn Finished 01:22:48:000 0
2 Wendy Chapman Finished 01:27:25:000 0
3 Donna Morris XCracer.com Finished Sport 01:27:28:000 0
4 Sam Cann EMBC - Exeter Mountain Bike Cl... Finished N/A 01:54:52:000 0

Confirmed Results

Race name: Grand Vet Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kim Long Finished G/Vet 01:24:11:000 60

Confirmed Results

Race name: Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Nicol Finished 01:38:19:000 0
2 Sean Hewlett Taw Velo Finished G/Vet 01:40:02:000 0
3 Andy Henderson Finished 01:40:26:000 0
4 Jake Read Finished 01:44:04:000 0
5 Colin Bourner Finished N/A 01:49:31:000 0
6 Michael Jewell Finished 01:52:45:000 0
7 Ashley Bluett Finished 01:57:12:000 0
8 Jason Hasaka Finished 01:58:41:000 0