Event URN:
240822
Start date:
Sun, 13th May 2012
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Nantyglo Leisure Centre
Pond Road, Nantyglo, Brymawr, NP23 4BL
( View map )
Series:
2012 National Road Championships
Online Entry FAQs
Event website:
http://www.juniorchamps.org.uk
Event organiser:
Mr Talbot Thrush
2 Oaklands
Ponthir
Newport
NP18 1GS
07931841362
talbot.thrush@juniorchamps.org.uk
Cheques payable to:
Talbot Thrush
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 10:00 1/2/3/4 National Junior Only Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 111km / 69m

View All

Event Location:

Pond Road,
Nantyglo,
Brymawr,
NP23 4BL

Race: 1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 10:00 National Junior Only Band 2 1st, 2nd, 3rd, 4th 111km / 69m

2012 National Road Championships homepage

Posted 19/04/2012 - British Cycling

Schedule, reports,results and images from the 2013 national road championship races.. [more]


Confirmed Results

Race name: 1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Lowe Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 1st 60
2 Sebastian Baylis Mid Devon CC Finished 1st 52
3 Jake Kelly Manx Viking Whls CC Finished 2nd 45
4 George Pym Exeter Wheelers Finished 2nd 40
5 Will Stephenson Primera-Sports.Com Finished 1st 35
6 Ashley Proctor Polypipe Cycling Team Finished 2nd 31
7 Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished 2nd 27
8 Daniel Pearson Arrow Cycles Finished 2nd 23
9 Alex Peters Arrow Cycles Finished 1st 20
10 Craig Wallace Granite City RT Finished 2nd 17
11 Stuart McCluskey BESTE ALDE/S.C.DURANGUESA Finished 2nd 15
12 Jacob Scott Carnac-Planet X Finished 2nd 13
13 Jake Womersley Polypipe Cycling Team Finished 2nd 11
14 Jack Edwards PMR@Toachim House Finished 2nd 9
15 Jack Plummer Cadence Cannondale Finished 2nd 7
16 Joseph Moses Polypipe Cycling Team Finished 2nd 6
17 Edward Laverack County Cycles Racing Team Finished 2nd 5
18 Matt Flynn Mountivation Development Acade... Finished 2nd 3
19 William Worrall M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished 2nd 2
20 Felix Barker Cambridge CC Finished 2nd 1
21 Joe Kirkham Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 0
22 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
23 Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished 2nd 0
24 Harry Godding PMR@Toachim House Finished 2nd 0
25 Thomas Armstrong Wheelbase Altura MGD Finished 2nd 0
26 Ashley Martin Cadence Cannondale Finished 2nd 0
27 Harry Franklin Stevens-bikes.co.uk Finished 2nd 0
28 Kristian Woolf Prestige Velo Club Finished 3rd 0
29 Dale McCallum TheBicycleWorks Finished 2nd 0
30 Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished N/A 0
31 Harry Tanfield Teamwallis Racing Team Finished 1st 0
32 Frazier Carr AW Cycles Finished 3rd 0
33 Zachery May Cardiff JIF Finished 2nd 0
34 Joshua Knights Mountivation Development Acade... Finished 3rd 0
35 Christopher Latham Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 0
36 Joshua Green Glendene CC Finished 2nd 0
37 James Newey Cadence Sport Finished 1st 0
38 Jonathan Dibben Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 1st 0
39 Mitchell Webber Andover Whls Finished 3rd 0
40 Hugh Carthy Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
41 Ben Lamb Wilier/Live to Ride Finished 2nd 0
42 Callum Bramley Langdale Lightweights Racing T... Finished 2nd 0
43 George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
44 Henry Hunter Teamwallis Racing Team Finished 2nd 0
45 Geraint Manley Cardiff JIF Finished 2nd 0
46 Mark Stewart Spokes Racing Team Finished 3rd 0
47 Peter Barusevicus VC Bradford/Pennine Cycles Finished 2nd 0
48 Nicholas Corlett Manx Mountain Bike Club Finished 4th 0
49 Luc Hall Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
50 Robbie Westwood M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished 2nd 0
51 Owen James M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished 2nd 0
52 Matthew Thompson Cardiff JIF Finished 2nd 0
53 Matthew Hargroves Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 0
54 Charley Bradley-Veilands Wilier/Live to Ride Finished 3rd 0
55 William Thomas Velocity Globalbike Finished 2nd 0
56 Alex Challis North Devon Wheelers - South F... Finished 3rd 0
57 Ashley Clitheroe Teamwallis Racing Team Finished 3rd 0
58 Sol Warwick Penzance Wheelers Finished 3rd 0
59 Daniel Colman West Wales Cycle Racing Team Finished 3rd 0
60 Alexander Haddock Manx Viking Whls CC Finished 4th 0
61 Peter Hitt Mountain Trax RT Finished 3rd 0
62 Andy Shackel VC St Raphael Finished 2nd 0
63 Louis Fawke VO2 Development Team Finished 3rd 0
64 Alan Trolove West Suffolk Wheelers & Tr... Finished 2nd 0
65 Thomas Bowering Performance Cycles Finished 3rd 0
66 Cameron Balfour CNP - Orbea Finished 3rd 0
67 Tom Arnstein Spokes Racing Team Finished 2nd 0
68 Ross Green Stewartry Wheelers Finished 3rd 0
69 Scott Bennett Bynea CC Finished 3rd 0
70 Harry Loader VO2 Development Team Finished 3rd 0
Mathew Cross M and D Cycles / Fusion RT / W... Disqualified N/A 0
Andy Leigh Velocity Globalbike Disqualified 2nd 0
Joe Rainey Hull Thursday RC Disqualified 3rd 0
Samuel Williams NFTO Race Club Disqualified 2nd 0