Event URN:
240720
Start date:
Sun, 15th Jan 2012
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Archallagan Plantation
Near Foxdale, Isle Of Man, IM
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Manx Mountain Bike Club.
Event website:
http://www.manxmtb.com
Event organiser:
Mr Scott Morgan
93 King Edward Road
Onchan
Isle of Man
Isle of Man
IM3 2AS
01624624002
brionyandscott@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
Manx Mountain Bike Club
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 09:00 Under 12 Non-Ranking None
15 Jan 12 09:00 Under 8 Non-Ranking None N/A
15 Jan 12 10:00 Elite Non-Ranking None Elite, Expert 6 laps
15 Jan 12 10:00 Senior Novice Non-Ranking None 2 laps

View All

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 09:00 Non-Ranking None --- ---

Race: Under 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 09:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Elite

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 10:00 Non-Ranking None Elite, Expert 6 laps

Race: Senior Novice

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 10:00 Non-Ranking None --- 2 laps

Race: Sport

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 10:00 Non-Ranking None Sport 4 laps

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 10:00 Non-Ranking None Youth 4 laps

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tomasz Boruch Finished 0
1 Josh Smith Finished 0
3 Conor Gelling Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
4 Joseph Corkish Finished 0
5 William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
6 Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
7 Rebekah Noon Finished 0
8 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
9 Juan Kneen Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
10 Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
11 Aaron Lund Finished N/A 0
12 Jack Noon Finished 0
12 Callum Smith Finished 0
14 Corrin Leeming Finished 0
15 Michael Quayle Finished 0
16 Harry Gell Finished 0
17 Blake Snell Finished 0
18 Nat Tyson Finished 0
19 Sam Corlett Finished 0
20 Blae Cain Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
21 Tyler Hannay BMX Isle of Man Finished N/A 0
22 Chloe Crellin Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
23 Saul Bradley Finished 0
24 Samuel Hearnden Finished 0
25 Shellan Leeming Finished 0
26 Finn Gooberman Finished 0
27 Erin Debacker Finished 0
28 Cameron Mallinson Finished 0
29 Joseph Parry Finished 0
30 Stephen Teare Finished 0
31 Orry Gooberman Finished 0
32 Callan Gooberman Finished 0
33 Alfie Qualtrough Finished 0
34 Mica Caley Finished 0
35 Jake Summers Finished 0
36 Daniella Bettridge Finished 0
37 Matthew Jones Finished 0
Holly Glassey Did not finish 0
Molly Cubbon Did not finish 0
Will Hearnden Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Under 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
2 Oliver Corkish Finished 0
3 Ralf Holden Finished 0
4 Cameron Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
5 Cameron Hawes Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
6 Billy Kennedy Finished 0
7 Callum Crellin Finished 0
8 Ivan Sorby Finished 0
9 Teddy Dunn Finished 0
10 Mia Dunwell Finished 0
11 Frank Kinnish Finished 0
12 William Parkes Finished 0
13 Charlie Cowin Finished 0
14 Dominic Dunwell Finished 0
15 Matt Caley Finished 0
16 Nancy Wheeler Finished 0
17 Breeshey Gooberman Finished 0
18 Harry Fox Finished 0
19 Tom Corrin Finished 0
20 James Mitchell Finished 0

Confirmed Results

Race name: Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elliot Baxter Manx Viking Whls CC Finished Elite 0
2 Rob Sorby Finished 0
3 Ben Corkill Finished 0
4 Julian Corlett Manx Mountain Bike Club Finished N/A 0
5 Andy Oram Finished 0
6 Simon Skillicorn Snaefell MTB Club Finished Sport 0
7 Nicholas Corlett Manx Mountain Bike Club Finished Junior 0
8 Jake Kelly Manx Viking Whls CC Finished Junior 0
9 Nigel Morris Finished 0
10 Ben McLean Finished 0
11 Stephen Kelly Finished 0
12 Adrian Beale Finished 0
Lee Clayton Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior Novice

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Madsen-Mygdal Finished 0
2 John Kneale Finished 0
3 John Corlett Finished 0
4 Joanne Glassey Finished 0
5 David Thomas Finished 0
6 Maurice Snell Finished 0
7 Richard Speight Finished 0
8 Gary Allen Finished 0
9 Alex Parkes Achieve Northside Skinnergate Finished 0
10 Gaby Cooper Achieve Northside Skinnergate Finished 0
11 Mike Hewison Finished 0
12 Patrick Bregazzi Finished 0
13 Quentin Debacker Finished 0
14 Paul Devereau Finished 0
15 David Jones Finished G/Vet 0
16 Richard King Finished 0
17 Howard Sharkey Finished 0
18 Alan Teare Finished 0
19 Stephen Honeybone Manx Mountain Bike Club Finished N/A 0
20 Selena Bostock Finished 0
21 Philip Waring Finished 0

Confirmed Results

Race name: Sport

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Tuson Finished 0
2 Mark Noon Finished 0
3 Paul Flanders Finished 0
4 David Harrison Manx Viking Whls CC Finished Sport 0
5 Peter Bradley Finished 0
6 Marie Morgan Finished 0
7 Richard Cryer Manx Mountain Bike Club Finished N/A 0
8 Paul Domingo Finished 0
9 Darran Leadley Finished 0
10 Steve Franklin Finished 0
11 Dave Radcliffe Finished 0
12 Steve Cope Finished 0
13 Rob Christian Team Manx Telecom Finished Veteran 0
14 Dave Filson Finished 0
15 David Gooberman Finished 0
16 John Barker Finished 0
17 Peter Wilson Finished 0
18 Steve Davies Finished 0
19 Andrew Westmoreland Finished 0
20 Roger Meads Finished 0
21 Shaun Lewis Finished 0
22 Maurice Bellando Finished 0
23 Tony Conway Finished 0
24 Peter Russell Finished 0
25 Terry Stephen Finished 0
26 Paula Gelling Finished 0
27 Sam Quilleash Finished 0
28 Nick Cooper Finished 0
29 David Wood Finished 0
30 Andrew Bostock Manx Viking Whls CC Finished Master 0
31 Andy Birtles Finished 0
32 Paul Rowley Finished 0
33 Mike Clough Finished 0
34 Dawn Kinnish Finished 0
35 James Blackburn Finished 0
Tarcisio Cattarin Did not finish 0
Neil Kerruish Did not finish 0
Tom Sharkey Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 0
2 Joseph Haddock Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 0
2 Leon Mazzone Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 0
4 Matthew Davies Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
5 Matthew Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 0
6 Owen Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished Juvenile 0
7 Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished Juvenile 0
8 Brody Hewison Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
9 William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
10 Elizabeth Holden Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 0
11 Sophie Black Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 0
12 Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
13 Breeshey Cain Bicicielo Finished Youth 0
14 Alexander Cain Bicicielo Finished Juvenile 0
Alex Lewthwaite Bicicielo Did not finish 0
Phoebe Ferguson Bicicielo Did not finish Youth 0