Event URN:
240706
Start date:
Sat, 2nd Jun 2012
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Eaglesham Scout Hall
Strathaven Road, Eaglesham, Glasgow, G76 0AE
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 25th May 2012
Event promoted by:
VC Astar Anderside
Event organiser:
Mr Alister Ogg
152 Bonnyton Drive
Eaglesham
Glasgow
Renfrewshire
G76 0LU
01355303546
aliogg@talktalk.net
Cheques payable to:
Mr Alister Ogg
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
2 Jun 12 10:00 E/1/2/3 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 137km / 85m

View All

Event Location:

Strathaven Road,
Eaglesham,
Glasgow,
G76 0AE

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Jun 12 10:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, Elite 137km / 85m

Provisional Report and Results

Posted 03/06/2012 - British Cycling

Hassan wins Anderside Classic.. [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Hassan Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 03:48:41:000 60
2 Ben Greenwood Vanillabikes.com Finished N/A 52
3 Kit Gilham Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 45
4 Collin Humphrey Polypipe Cycling Team Finished 1st 00:00:09:000 40
5 Gary Hand Pedal Power-Endura-Forme Racin... Finished Elite 00:02:28:000 35
6 Simon Baxter Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 00:02:29:000 31
7 Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 27
8 Scott McCrossan Rock to Roll Cycles Ltd Finished 1st 23
9 Evan Oliphant Raleigh GAC Finished Elite 00:02:31:000 20
10 David Lines Pedal Power-Endura-Forme Racin... Finished 1st 00:02:40:000 17
11 Andrew Whitehall Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 15
12 Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 1st 00:04:13:000 13
13 Craig Adams GJS Cruise Racing Finished 2nd 00:04:15:000 11
14 Craig Wallace Granite City RT Finished 2nd 9
15 Peter Murdoch Team Cycle Lane Finished 1st 00:05:18:000 7
16 Neil Taylor Edinburgh RC Finished N/A 00:05:50:000 6
17 Edward Addis Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 1st 00:06:04:000 5
18 Richard McDonald www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 3
19 Jack Barrett BESTE ALDE/S.C.DURANGUESA Finished 2nd 00:06:07:000 2
20 Euan Pope Glasgow Couriers Finished 3rd 00:06:10:000 1
21 Liam Cowie Pedal Power-Endura-Forme Racin... Finished N/A 00:06:18:000 0
22 Alister Watt Granite City RT Finished 2nd 00:06:21:000 0
23 Rich Semple Finished 2nd 00:07:49:000 0
24 Jamie Kennedy Glasgow Couriers Finished 1st 00:08:58:000 0
25 Tim Blathwayt Velo Club Edinburgh Finished 2nd 00:09:02:000 0
26 Matthew MacDonald Finished N/A 00:10:44:000 0
27 Tom Macdonald Lomond Roads CC Finished 2nd 0
28 Gavin Shirley www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 00:10:47:000 0
29 John Brown Kyklos/Edco Race Team Finished 2nd 0
30 Ewan Minty Berwick Wheelers CC Finished N/A 0
31 Joe Larner Edinburgh RC Finished 3rd 00:10:53:000 0
32 Chris Stewart Classic Racing Team Finished 3rd 00:10:57:000 0
33 Richard Garrett Velo Club Edinburgh Finished 3rd 0
34 Dominic Hines Velo Club Edinburgh Finished 3rd 00:10:59:000 0
35 Russell Bayliss GS Metro Finished 2nd 0
36 Mark Skilling Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 0
37 Derek Walker East Kilbride Road Club Finished N/A 0
38 Stephen Russell Team Cycle Lane Finished 2nd 00:11:18:000 0
39 Ewan McDougall Elgin CC Finished 3rd 00:11:27:000 0
40 Lewis Oliphant Finished 2nd 0