Event URN:
240670
Start date:
Sat, 8th Sep 2012
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Rothiemurchus and Aviemore Tennis Club
Inverdruie, Aviemore, Inverness-shire, PH22 1QH
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Cairngorm CC ( website )
Event organiser:
Mr Hamish Irvine
Feoran
Craig Na Gower Avenue
Aviemore
Inverness Shire
PH22 1RW
01479810795
hamishandgill@gmail.com
Cheques payable to:
Cairngorm CC
Info for Riders:
Entry fee for all 4 events is £36 for seniors (or £10 per event) and £18 for Juniors (£5 per event). Youths free entry. Course description - Inverdruie/Kincraig/Feshie Bridge/Inverdruie (loop)
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 12 14:00 Seniors Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 22km / 14m

View All

Event Location:

Inverdruie,
Aviemore,
Inverness-shire,
PH22 1QH

Race: Seniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 12 14:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 22km / 14m

Provisional Report and Results

Posted 09/09/2012 - British Cycling

Jamie Kennedy wins the Mackie Trophy at the Cairngorm CC Weekend.. [more]


Confirmed Results

Race name: Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Kennedy Glasgow Couriers Finished 1st 00:31:39:000 0
2 Robin Wilkins Finished N/A 00:31:57:000 0
3 Gordon Murdoch Team Cycle Lane Finished 1st 00:32:33:000 0
4 Robert McLean Angus Bike Chain Finished 3rd 00:32:35:000 0
5 Steve Nutley Sandy Wallace Cycles Finished N/A 00:32:39:000 0
6 Thomas Gordon www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 4th 00:32:26:000 0
7 Robert Brown Granite City RT Finished 00:33:29:000 0
8 Ewan Taylor Perth United Cycling Club Finished 4th 00:33:30:000 0
9 Tom Broadbent Finished 00:33:30:000 0
10 Andrew Ralston Finished 3rd 00:33:45:000 0
11 Richard McDonald www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 00:33:51:000 0
12 Lee Whitelaw Edinburgh RC Finished 3rd 00:34:06:000 0
13 Fraser MacBeath Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:34:33:000 0
14 Charles Fletcher Finished 3rd 00:34:38:000 0
15 Alan Robertson Race Engineering Finished N/A 00:34:40:000 0
16 Lewis Champion Perth United Cycling Club Finished A 00:34:42:000 0
17 Henry Blake Square Wheels Cycles Finished 00:34:52:000 0
18 Mark McGuire Perth United Cycling Club Finished A 00:34:55:000 0
19 James Trevor Hull Thursday RC Finished 4th 00:35:00:000 0
20 Callum Finlayson Forres CC Finished 4th 00:35:02:000 0
21 Andrew Wilson Stirling Bike Club Finished N/A 00:35:03:000 0
22 David Wilby Ross-Shire RCC Finished N/A 00:35:06:000 0
23 Mark Baugh Stirling Bike Club Finished 3rd 00:35:09:000 0
24 Kenny Kentley Finished 3rd 00:35:14:000 0
25 Edward Addis Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 1st 00:35:15:000 0
26 Tom Worthington Vortex Race Team Finished N/A 00:35:24:000 0
27 David Gleave Royal Air Force CC Finished 4th 00:35:26:000 0
28 Gareth Luce Moray Cycle Racing Team Finished N/A 00:35:28:000 0
29 Scott Jamieson Shetland Wheelers Finished N/A 00:35:28:000 0
30 Craig Gilmour Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 00:35:48:000 0
31 Donald Thomson Ross-Shire RCC Finished N/A 00:36:04:000 0
32 Andrew Bothwell Edinburgh RC Finished N/A 00:36:08:000 0
33 Mark Munro Cairngorm CC Finished N/A 00:36:09:000 0
34 robert Brown Granite City RT Finished A 00:36:17:000 0
35 Philip Richmond Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:36:36:000 0
36 Colin Russell Finished 3rd 00:37:04:000 0
37 Eric Davidson Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:37:12:000 0
38 Barry McGuire Finished 4th 00:37:18:000 0
39 Jeremy Tomlinson Finished 4th 00:37:27:000 0
40 Paul Taylor Cairngorm CC Finished N/A 00:37:28:000 0
41 Andrew Brown Granite City RT Finished A 00:37:43:000 0
42 Kevin Lancaster Finished 00:37:50:000 0
43 Norman Skene Granite City RT Finished 3rd 00:38:08:000 0
44 Hector Lancaster Perth United Cycling Club Finished A 00:38:11:000 0
45 Peter Robertson Forres CC Finished 4th 00:38:14:000 0
46 David Fyfe East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:38:15:000 0
47 Edward Fletcher Finished A 00:38:18:000 0
48 Calum Neill Finished N/A 00:38:24:000 0
49 Ronnie Todd Loudoun RC Finished 3rd 00:38:41:000 0
50 Thomas Deas Finished A 00:38:50:000 0
51 Kieran Robbins East Sutherland Wheelers Finished A 00:39:37:000 0
52 Mark Champion Finished N/A 00:39:39:000 0
53 Keith Stewart East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:39:45:000 0
54 Andrew Melton Cairngorm CC Finished 4th 00:39:52:000 0
55 William Gunn Forres CC Finished N/A 00:39:53:000 0
56 Mike Seffers Cairngorm CC Finished N/A 00:40:05:000 0
57 Finlay Strivens Cairngorm CC Finished 3rd 00:40:13:000 0
58 Kevin Moir Ross-Shire RCC Finished N/A 00:40:28:000 0
59 Colin Sutherland Cairngorm CC Finished 4th 00:40:28:000 0
60 George Grant Forres CC Finished 4th 00:40:33:000 0
61 Graeme Deas Cuillin Wheels Finished N/A 00:40:35:000 0
62 Ed Rattray Elgin CC Finished N/A 00:41:01:000 0
63 Alan Cook Cromarty Firth CC Finished N/A 00:41:32:000 0
64 Alasdair Washington Caithness CC Finished N/A 00:41:37:000 0
65 Katrina Moir Ross-Shire RCC Finished N/A 00:41:37:000 0
66 Andrew Shaw Cuillin Wheels Finished N/A 00:41:41:000 0
67 Katherine Wren Stirling Bike Club Finished 3rd 00:42:09:000 0
68 Andrew Wilson St Christopher's CC Finished N/A 00:42:20:000 0
69 Morag Eagleson Ross-Shire RCC Finished N/A 00:42:42:000 0
70 Ailsa Hall Finished 00:43:53:000 0
71 Jake Carpenter Forres CC Finished B 00:44:41:000 0
72 Fergus Dickson Finished C 00:49:25:000 0
73 Vicki Maddison Aberdeen Wheelers CC Finished N/A 00:50:30:000 0
74 Rona Strivens Wolfpax Riders Finished B 00:53:21:000 0