Event URN:
240642
Start date:
Sat, 4th Aug 2012
Finish date:
Sun, 5th Aug 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Caersws
Henblas, Pontdolgoch, Caersws, Powys, SY17 5JE
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 27th Jul 2012
Event promoted by:
British Downhill Series ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.halobritishdownhillseries.com
Event organiser:
Mr Simon Paton
07968229359
si@pinkbike.com
Cheques payable to:
BDS
Info for Riders:
Registration and sign on Friday 18:00-20:00 and Saturday 07:30-11:00
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 12 09:00 Elite Men MTB National A MTB DH National A Elite
4 Aug 12 09:00 Elite Women MTB National A MTB DH National A Elite
4 Aug 12 09:00 Expert Men MTB National A MTB DH National A Expert
4 Aug 12 09:00 Junior Men MTB National A MTB DH National A Junior

View All

Event Location:

Henblas,
Pontdolgoch,
Caersws,
Powys,
SY17 5JE

Race: Elite Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 23 days 10 hours 51 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Elite ---

Race: Elite Women

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 23 days 10 hours 51 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Elite ---

Race: Expert Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 23 days 10 hours 51 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Expert ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 23 days 10 hours 51 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Junior ---

Race: Juvenile Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 23 days 10 hours 51 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Juvenile ---

Race: Master Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 23 days 10 hours 51 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Master ---

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 23 days 10 hours 51 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Senior ---

Race: Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 23 days 10 hours 51 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Veteran ---

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 23 days 10 hours 51 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 12 09:00 MTB National A MTB DH National A G/Vet, Junior, Juven... ---

Race: Youth Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 23 days 10 hours 51 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Youth ---

Posted 06/08/2012 - British Cycling

Full round up including lots of rider reaction from Caersws.. [more]


Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Brayton Finished Elite 00:01:50:326 200
2 Steve Peat Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:01:54:552 180
3 Joseph Smith Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:01:54:794 160
4 Alex Bond Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:01:55:012 150
5 Jack Reading ONeal/Mojo/Schwalbe/DNA Sports... Finished Elite 00:01:55:082 140
6 Matthew Simmonds Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:01:55:097 130
7 Lewis Buchanan Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:01:56:092 120
8 Bernard Kerr Finished Elite 00:01:56:707 112
9 Joel Moore mojo suspension Finished Elite 00:01:57:052 104
10 Joshua Bryceland Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:01:57:340 96
11 Oliver Burton Finished Elite 00:01:57:567 90
12 William Jones PS Cycles/ Cwmdown Finished Elite 00:01:58:534 84
13 Gareth Brewin Finished Elite 00:01:58:561 78
14 Scott Mears Finished Elite 00:01:58:740 72
15 Thomas Braithwaite Hope Factory Racing Finished Elite 00:01:58:750 66
16 Ashley Maller Finished Elite 00:01:58:802 60
17 Samuel Shucksmith Finished Elite 00:01:59:817 56
18 Harry Molloy Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:01:59:859 52
19 Will Soffe Finished Elite 00:02:00:030 48
20 Mark Scott Finished Elite 00:02:00:331 44
21 Richard Thomas Wideopen Magazine Finished Elite 00:02:02:265 40
22 Alex Florian Finished Elite 00:02:02:894 38
23 David Smith Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 00:02:02:990 36
24 Elliot Machin Balfa UK/Foes Racing/Knox Armo... Finished Elite 00:02:04:083 34
25 Liam Little Balfa UK/Foes Racing/Knox Armo... Finished Elite 00:02:04:592 32
26 James Swinden Finished Elite 00:02:06:420 30
27 Leon Rosser Finished Elite 00:02:13:623 28
28 Stuart Jenkinson Finished Elite 00:02:14:983 26
28 Stuart Jenkinson Finished Elite 00:02:14:983 26
29 Arran Gannicott Finished Elite 00:02:38:674 24
30 Joel Chidley Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 00:04:26:484 22
Ruaridh Cunningham Did not start Elite 0
Adam Holleyman Don Skene Cycles Did not start Elite 0
Will Longden Lapierre - Nema Did not start Elite 0
Seanan O'Riordan Relentless Energy, Cane Creek,... Did not start 0
Peter Williams Did not start Elite 0

Confirmed Results

Race name: Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Manon Carpenter Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:01:58:184 200
2 Monet Rose Adams Finished Elite 00:02:08:235 180
3 Emma Wareham Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 00:02:13:624 160
4 Reanne Atherton Pearce Cycles RT/Marmot Finished Elite 00:02:25:551 150
Katy Curd Did not start Elite 0
Jessica Stone Did not start Elite 0

Confirmed Results

Race name: Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nikki Whiles Team Skene/Don Skene Cycles Finished Expert 00:01:57:397 200
2 Jay Williamson Wideopen Magazine Finished Expert 00:01:58:538 180
3 Mathew Stuttard Ride On Finished Expert 00:01:58:680 160
4 Chris Sinden Finished Expert 00:01:58:926 150
5 Nick Geoghegan 44Racing Rockstar Finished Expert 00:01:59:507 140
6 John Owen Finished Expert 00:02:00:121 130
7 Jason Davies Finished Expert 00:02:01:286 120
8 Allan Findlay Finished Expert 00:02:01:406 112
9 Dale Russell Steve peat Syndicate Finished Expert 00:02:02:317 104
10 Micky Boswell Finished Expert 00:02:02:618 96
11 Grant Boyce Team Bicycle Doctor Finished Expert 00:02:02:856 90
12 Michael Vickers Finished Expert 00:02:04:013 84
13 Oliver Morris Finished Expert 00:02:05:655 78
14 Sean Radcliff Finished Expert 00:02:06:191 72
15 Ben Deakin Finished Expert 00:02:06:319 66
16 Josh Lewis sps Finished Expert 00:02:06:648 60
17 Jamie Scott Finished Expert 00:02:06:667 56
18 Adam Page Mojo Suspension Finished Expert 00:02:07:085 52
19 Steven Turnbull Team CHR Finished Expert 00:02:07:280 48
20 Robert Young crosstrax Finished Expert 00:02:07:382 44
21 Edward Smith Finished Expert 00:02:08:491 40
22 Jack Graham Finished Expert 00:02:08:565 38
23 Tom Housman MDE/Shaman UK Finished Expert 00:02:08:869 36
24 Callum Dew Finished Expert 00:02:10:141 34
25 Calum McRitchie Finished Expert 00:02:12:232 32
26 Benjamin Worrall Finished Expert 00:02:12:506 30
27 Chris Charles Finished Expert 00:02:13:028 28
28 Joe Flanagan All Terrain Cycles Finished Expert 00:02:14:851 26
29 Thomas Evans Finished Expert 00:02:15:293 24
30 Andrew Kelly All Terrain Cycles Finished Expert 00:02:16:336 22
31 Nick Turner Finished Expert 00:02:19:750 20
32 Brad Mather empire cycles Finished Expert 00:02:21:164 18
33 Ewan Findlay Base Camp Bikes Finished Expert 00:02:21:526 16
34 Duncan Porter Finished Expert 00:02:22:939 14
35 Alex Moss No Bull Racing Finished Expert 00:02:32:461 12
36 Peter Walton Finished Expert 00:02:33:087 10
37 Leon Padro Finished 00:02:33:230 0
38 James Shaw Finished Expert 00:02:42:784 6
39 James Anderson Finished Expert 00:02:43:486 6
40 Thomas Pollock Team CHR Finished Expert 00:02:54:329 6
41 Perry Gardener Pearce Cycles RT Finished Expert 00:03:47:383 6
George Belk Did not start Expert 0
Tom Cartigny Did not start Expert 0
Jack Geoghegan Madison Saracen Factory Team Did not start Expert 0
Jamie Hext Did not start Expert 0
James Hughes Eryri DH Did not start Expert 0
David Kynaston Did not finish Expert 0
Jason Morgan K9 Industries/Schwalbe Did not start Expert 0
Brad Sheehan Devinci/Haven Did not finish Expert 0
Samuel Wakefield Did not start Expert 0
Robert Williams Team Skene/Don Skene Cycles Did not start Expert 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Will Mapstone Finished Junior 00:01:54:545 200
2 Joseph Connell Finished Junior 00:01:55:352 180
3 Isaac Anderson Juice Lubes Racing Finished Junior 00:01:55:389 160
4 Jono Jones Transition Bikes Finished Junior 00:01:55:973 150
5 Philip Atwill Finished Junior 00:01:56:447 140
6 Ross Wilcox Innerleithen MTB Racing Finished Junior 00:01:56:585 130
7 Fraser McGlone Finished Junior 00:01:58:652 120
8 Ben Lovell Finished Junior 00:01:59:247 112
9 Michael Straw Finished Junior 00:01:59:316 104
10 Michael Jones Team Bicycle Doctor Finished Junior 00:01:59:584 96
11 Gregor Notman All Terrain Cycles Finished Junior 00:01:59:857 90
12 Dan Sheridan Nukeproof Team Finished 00:02:00:884 0
13 Michael Spence J-TECH Finished Junior 00:02:01:793 78
14 Jamie Rigby No Bull Racin Finished Junior 00:02:02:314 72
15 Jack Read Steve Peat Syndicate Finished Junior 00:02:02:326 66
16 George Gannicott Finished Junior 00:02:02:342 60
17 Thomas Owens Team Skene/Don Skene Cycles Finished Junior 00:02:02:524 56
18 Morgan Gulland wigwam holidays Finished Junior 00:02:02:535 52
19 Freddie Oxley Finished Junior 00:02:02:623 48
20 Billy Matthews Finished Junior 00:02:02:699 44
21 Jack Bell Finished Junior 00:02:03:275 40
22 Josh Lowe Madison Saracen Factory Team Finished Junior 00:02:03:398 38
23 Cameron Cornforth BW KONA Finished 00:02:03:635 0
24 James Corbett Finished Junior 00:02:03:838 34
25 James Tucker PS Cycles/ Cwmdown Finished Junior 00:02:04:079 32
26 Bill Farrington Devinci/Haven/Schwalbe Finished Junior 00:02:04:598 30
27 James Whitby Finished Junior 00:02:04:983 28
28 Liam Jones EC Cycles Finished Junior 00:02:05:609 26
29 Ben Nott Finished Junior 00:02:05:655 24
30 Max Jarmey Lapierre Cadets Finished Junior 00:02:05:726 22
31 Henry Hodgkins Finished Junior 00:02:05:855 20
32 Callum Thornbury Finished Junior 00:02:05:951 18
33 Ruaridh McRitchie Finished Junior 00:02:06:377 16
34 Jack Bower Finished N/A 00:02:06:710 14
35 Daniel Ingram Finished Junior 00:02:06:855 12
36 Matthew Downes Balfa UK/Foes Racing/Knox Armo... Finished Junior 00:02:06:863 10
37 Blake White Finished Junior 00:02:08:972 8
38 Greg McGowan Finished Junior 00:02:09:193 6
39 Josh Chambers Peddlers cycles Finished Junior 00:02:09:582 6
40 Oliver Paton Finished Junior 00:02:09:826 6
41 Mathew James Finished Junior 00:02:11:259 6
42 James Cooke Gawton Gravity Hub Finished Junior 00:02:11:602 6
43 William Cranston Finished N/A 00:02:12:197 6
44 Craig Shaw Finished Junior 00:02:12:364 6
45 Craig Brown Finished Junior 00:02:12:748 6
46 Robbie Bowman Finished Junior 00:02:13:119 6
47 Felix Aldred Finished Junior 00:02:13:967 6
48 Christopher Walters Northerndownhill Finished Junior 00:02:16:553 6
49 Nathan Bailey Finished Junior 00:02:20:865 6
50 Alex Barker Finished Junior 00:02:24:525 6
Oscar Armistead Did not start Junior 0
Josh Ash Did not start Junior 0
Matthew Ashmore Did not start Junior 0
Harry Belk Propain Bikes Did not start Junior 0
Lachlan Blair West Highland Wheelers Did not start Junior 0
Matt Jones Team Identiti Did not start Junior 0
Stephen McCormack OC Tuning Did not start 0
Christopher McGlinchey Nukeproof Team Did not start 0
Michael O'Brien speedsport Did not start Junior 0
Robert Pickard Did not start Junior 0
Ryan Tunnell Did not start Junior 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Hatton pedalabikeaway/flyupdownhill Finished Juvenile 00:02:00:250 200
2 James Purvis Team CHR Finished Juvenile 00:02:04:009 180
3 Jack Tennyson Peddlers-Cylcles / R-Kade / NE... Finished Juvenile 00:02:04:985 160
4 Obi Eichhorn Finished Juvenile 00:02:05:280 150
5 Andrew Barrett Pearce Cycles RT / J-Tech Susp... Finished Juvenile 00:02:10:110 140
6 Kyle Havard Teamskene Finished Juvenile 00:02:11:191 130
7 Joe Parfitt Team Skene/Don Skene Cycles Finished Juvenile 00:02:15:774 120
8 Alastair MacLennan West Highland Wheelers Finished Juvenile 00:02:15:818 112
9 Jay Little Black 8 Bikes - F.O.D Fotos Finished Juvenile 00:02:23:686 104
10 Louis Kidd Finished Juvenile 00:02:30:638 96
11 Robin Spence Finished Juvenile 00:03:40:329 90
Charlie Cranston Did not start Juvenile 0
Kyle O'Connor IRL19990316 Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Whitfield All Terrain Cycles Finished Master 00:01:52:913 200
2 Neil White Finished Master 00:01:54:427 180
3 Andrew Titley Ghost RT Finished Master 00:01:54:704 160
4 Daniel Haines Balfa UK/Foes Racing/Knox Armo... Finished Master 00:01:55:053 150
5 Tom Powis Finished Master 00:01:55:404 140
6 Jayson Cavill The Bike Outlet Finished Master 00:01:56:539 130
7 Seb Frost Rootsandrain.com / Schwalbe Finished Master 00:01:57:479 120
8 Tristan Tunstall Finished N/A 00:01:57:746 112
9 Giles Austing MULEBAR.COM Finished Master 00:01:57:835 104
10 Steve Jones Muddybumbikes.com Finished Master 00:01:58:023 96
11 David Fairservice Finished Master 00:01:59:644 90
12 Sandy Plenty Finished Master 00:02:00:729 84
13 Mark Weightman Finished Master 00:02:00:888 78
14 Russ Clark Finished Master 00:02:01:677 72
15 David List Finished Master 00:02:02:762 66
16 Robert Tait Team CHR Finished Master 00:02:03:760 60
17 Alex Bayne Finished Master 00:02:05:637 56
18 Nigel Hillman Speedflex Race Team Finished Master 00:02:09:772 52
19 Jim Davage Finished Master 00:02:15:240 48
20 Lee Pattemore Finished Master 00:02:23:198 44
21 Stuart Jackson Finished Master 00:02:27:716 40
22 Thomas Squibb grem.co.uk Finished Master 00:02:31:824 38
Jonathan Bailey Did not start Master 0
Ben Bolton Team Skene/Don Skene Cycles Did not start Master 0
Jody Boston Did not start Master 0
Benjamin Edwards cycle:recycle Did not start Master 0
Russell Grove Did not start Master 0
Carl Hewlett Did not start Master 0
John Lord Did not start Master 0
Dale McMullan Chain Reaction Cycles Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Langhorn Finished Senior 00:01:57:870 200
2 Lewis McLaughlin Finished Senior 00:02:02:723 180
3 James Marshall Manx Mountain Bike Club Finished Senior 00:02:03:976 160
4 Sam Johnson Finished Senior 00:02:04:277 150
5 Sean Davies Finished Senior 00:02:04:546 140
6 Mark Prior TFTuned Finished Senior 00:02:04:952 130
7 Paul Milne Finished Senior 00:02:05:498 120
8 Ed Thomsett Finished Senior 00:02:05:578 112
9 David Moulson Finished Senior 00:02:06:562 104
10 Luke Griffiths Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished Senior 00:02:06:906 96
11 James Ramsay Descend Hamsterley Finished Senior 00:02:07:067 90
12 Gareth Weston Finished Senior 00:02:07:403 84
13 Shane Craig Team CHR Finished Senior 00:02:08:036 78
14 Sean Smith Finished Senior 00:02:08:293 72
15 Peter Robinson PS Cycles Finished Senior 00:02:08:455 66
16 Christopher Maltby Finished Senior 00:02:08:969 60
17 James Kidd Finished Senior 00:02:09:524 56
18 Jonathan-James Foster-Smith Propain/Sixpack Racing Finished Senior 00:02:09:748 52
19 Russell Paver Finished Senior 00:02:10:325 48
20 Rob Lewis Ride.io Finished Senior 00:02:10:355 44
21 Chris Field Finished Senior 00:02:10:388 40
22 Lee Rayton grizedale mtb Finished Senior 00:02:11:575 38
23 Andrew Weeding Finished Senior 00:02:11:682 36
24 Andrew Farley Wheelbase.co.uk/Kona Finished Senior 00:02:12:515 34
25 Sam Webster Muddybumbikes.com Finished Senior 00:02:13:479 32
26 George James Pearce Cycles RT Finished Senior 00:02:13:724 30
27 Jonny Howe TFTUNEDSHOX Finished Senior 00:02:13:918 28
28 Andy Lund clwb nos wener Finished N/A 00:02:14:352 26
29 Tom Knight Team Identiti Finished Senior 00:02:14:985 24
30 Adam Lock Finished Senior 00:02:16:832 22
31 Jake Hancock No Bull Racin Finished Senior 00:02:17:156 20
32 Sam Boardman Finished Senior 00:02:18:127 18
33 Matthew Rushton Hope Factory Racing Finished Senior 00:02:18:251 16
34 Sam Maddison Finished Senior 00:02:26:460 14
35 Luke Constanza Finished Senior 00:02:28:458 12
36 Gareth Jones Freeborn Finished Senior 00:02:30:992 10
37 Jason Macbeth Berkshire Cycles Finished Senior 00:02:33:036 8
38 Jonathan Evans Three Valleys MTB Club Finished N/A 00:02:33:601 6
39 Bahadir Ciftci Mojo Suspension Finished Senior 00:02:35:482 6
40 Jack Chapman Finished Senior 00:02:37:351 6
41 Fergus Ryan Team Skene/Don Skene Cycles Finished Senior 00:02:38:849 6
42 David Trask Finished Senior 00:02:39:930 6
43 Edward Charles Finished Senior 00:02:42:542 6
44 Aled Williams tweekscycles.com Finished Senior 00:02:44:828 6
45 James Bourne Finished Senior 00:02:48:437 6
46 Benjamin Merckel grizedale mtb Finished N/A 00:02:53:048 6
47 Thomas Webb Finished Senior 00:03:08:536 6
48 George Gore-Browne Finished Senior 00:03:17:645 6
49 Matthew Glynn Manchester BMX Club Finished Senior 00:03:28:780 6
Jonathan Coulier Did not start Senior 0
Thomas Davies Team Skene/Don Skene Cycles Did not finish Senior 0
Rich Gardiner Cardiff University Mountainbik... Did not start Senior 0
Matthew Kovar Did not finish Senior 0
James Metcalfe Moonglu RT Did not start N/A 0
Gavin O'Connell Bike Rack, OC Tuning, Epic DH Did not start 0
Nigel Stanley Did not start Senior 0
Colin Stewart Did not start Senior 0
Jon Stout Did not start Senior 0
Will Tyne Did not start Senior 0
Jake Ward 44Racing Rockstar Did not start Senior 0
Danny Wenmoth Did not start Senior 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nigel Page Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Veteran 00:01:52:386 200
2 John Cobb Finished Veteran 00:01:57:244 180
3 Alastair Maclennan West Highland Wheelers Finished Veteran 00:01:58:017 160
4 Peter Little PedalaBikeAway Fly Up Downhill Finished Veteran 00:02:03:372 150
5 Glen Peppett Steve Peat Syndicate Finished Veteran 00:02:05:551 140
6 Niall Ingram Finished Veteran 00:02:07:260 130
7 Greg Taylor Rave Racing Finished Veteran 00:02:09:911 120
8 Lee Handley Finished Veteran 00:02:12:010 112
9 Richard Marshall Finished Veteran 00:02:19:008 104
10 Jonathan Docherty Mulebar Finished G/Vet 00:02:25:130 96
11 Richie Molloy Finished Veteran 00:02:36:078 90
12 Tom Sheridan Chain Reaction Cycles Finished 00:02:42:327 0
Graeme Cochrane Ride On Did not start Veteran 0
Gary Merriman Did not start N/A 0
Seb Ramsay North West MTB Race Team Did not start Veteran 0
Rich Simpson Balfa UK/Foes Racing/Knox Armo... Did not start Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Traharn Chidley KT Girls Finished Senior 00:02:18:794 200
2 Rachael Walker All Terrain Cycles Finished Senior 00:02:24:559 180
3 Beverley Barnes Finished Master 00:02:34:731 200
4 Erin Maguire Innerleithen MTB Racing Finished N/A 00:03:02:079 200
Lianne Bartleman Did not start Senior 0

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taylor Vernon Finished Youth 00:01:50:728 200
2 Callum Havard Teamskene/Mojo Finished Youth 00:01:51:857 180
3 Laurie Greenland Orange, One Industries, Psycle... Finished Youth 00:01:51:897 160
4 Jacob Dickson MBW KONA Finished 00:01:51:972 0
5 William Weston Madison Saracen Factory Team Finished Youth 00:01:53:314 140
6 Shaun Richards Lodge Cycles Finished Youth 00:01:54:047 130
7 Dan Farley Wheelbase.co.uk/Kona Finished Youth 00:01:54:097 120
8 Luke Cornforth BW KONA Finished 00:01:54:511 0
9 Frazer McCubbing Lapierre Cadets Finished Youth 00:01:55:846 104
10 Matthew Barrett Pearce Cycles RT / J-Tech Susp... Finished Youth 00:01:56:532 96
11 Niall Morrison Bike Track People Finished Youth 00:01:57:653 90
12 Owen Willicombe Kustom Bikes Downhill Finished Youth 00:01:57:780 84
13 Finn Tennant Wiggle Finished Youth 00:01:57:793 78
14 Tristan Riley-Fox Descend/Hamsterley Finished Youth 00:01:57:956 72
15 Lewis Boyce Team Bicycle Doctor Finished Youth 00:01:58:440 66
16 Joel Anderson Juice Lubes Racing Finished Youth 00:01:58:700 60
17 Alistair Warrell Dees Cycles Finished Youth 00:01:59:265 56
18 Nial Oxley Planet X Finished Youth 00:01:59:375 52
19 Nils Williams Eryri DH Finished Youth 00:02:01:413 48
20 Andrew Dorritt Lapierre Cadets Finished Youth 00:02:02:032 44
21 William Riley-Fox descend-hamsterley Finished Youth 00:02:05:782 40
22 Reece Bowen Finished N/A 00:02:06:170 38
23 Jordan Scott Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:02:06:576 36
24 Jack Jenkins team lodge cycles. mij downhil... Finished Youth 00:02:07:269 34
25 Campbell Woods Lapierre Cadets Finished Youth 00:02:08:513 32
26 Euan Bugler Used bike parts UK Finished Youth 00:02:08:627 30
27 Adam Yates Lapierre Cadets Finished Youth 00:02:10:156 28
28 Callum Hadfield Finished Youth 00:02:10:751 26
29 Max Cranston Finished N/A 00:02:14:090 24
30 Keir Coupland West Highland Wheelers Finished Youth 00:02:16:283 22
31 Luke Roberts Race spec Finished Youth 00:02:16:712 20
32 Sam Merckel grizedale mountain bikes Finished N/A 00:02:17:468 18
33 Kyle Brookes Finished N/A 00:02:18:976 16
34 Oliver Coutts bikeworks Finished Youth 00:02:19:648 14
35 Kyle Gannon exreme culture/smg.brickwork Finished Youth 00:02:19:914 12
Jordan Byers Fietsen Tempo Did not start Youth 0
Innes Graham Did not start Youth 0
George Kidd Did not start Youth 0
Jack Perry Did not start Youth 0
Niall Simpson Stepup Cycles Did not start Youth 0
Thomas Van Holten Highland Bikes Racing Team Did not start Youth 0