Event URN:
240592
Start date:
Sat, 9th Jun 2012
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Meadowbank Velodrome
Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE
( View map )
Series:
National Hard Track Endurance League
National Womens Omnium League
National Sprinters League
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 1st Jun 2012
Event promoted by:
Meadowbank Track League
Event website:
http://www.meadowbankgp.com
Event organiser:
Mr Brian Annable
3 Dell Road
Edinburgh
Midlothian
EH13 0JR
01314412814
coerc@blueyonder.co.uk
Cheques payable to:
ESTPA
Download Entry Form
Info for Riders:
Incorporating National Sprinters League (Sat), National Hard Track Edurance League (Sat) and National Womens Omnium (Sun) events. Other feature events include Derny Derby (Sun), Womens Sprint Omnium (Sat). Events on both days for all categories of riders.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 11:00 10km Points Race Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 10km / 6m
9 Jun 12 11:00 Saturday only entry Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
9 Jun 12 11:00 Weekend entry - Day 2 Cancelled Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
9 Jun 12 11:01 GP of Edinburgh Sprint - 200m Qualifying TT Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Meadowbank Sports Centre,
London Road,
Edinburgh,
EH7 6AE

Race: 10km Points Race

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 11:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 10km / 6m

Race: Saturday only entry

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 27 days 7 hours 40 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 11:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Weekend entry - Day 2 Cancelled

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 27 days 7 hours 40 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 11:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: GP of Edinburgh Sprint - 200m Qualifying...

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 11:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 8km Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 11:02 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 750m Handicap

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 11:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: GP of Edinburgh Sprint Overall Result

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 11:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 8km Points

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 11:05 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 10 mile Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 12:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 16km / 10m

Race: Elimination Race

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 12:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Keirin Final

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 12:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Unknown Distance

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Womens Sprint Omnium

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 14:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 5km Scratch

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 12 15:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 5km / 3m

Race: Sunday - Cancelled

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 27 days 7 hours 40 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jun 12 11:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Posted 07/06/2012 - British Cycling

Preview of the Meadowbank Grand Prix to be held on the 9 and 10 June in Edinburgh.. [more]


Confirmed Results

Race name: 10km Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Greg Brown www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 10
2 Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd 8
3 Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 7
4 David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 6
5 Scott Macrae Finished 2nd 5
6 Sebastian Pancratz Beeline Bicycles RT Finished 2nd 4
7 Mark Stewart Spokes Racing Team Finished 3rd 0
8 Callum Watson City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
9 Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 0
10 Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
11 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0
12 Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 4th 0
13 Alexander Simmons Swinnerton Cycles Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: GP of Edinburgh Sprint - 200m Qualifying TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Paul Glasgow Cycle Team Finished 3rd 00:00:10:690 0
2 Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 00:00:10:940 0
3 Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:10:980 0
4 David Daniell Team V-Sprint Racing Finished N/A 00:00:11:060 0
5 Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:11:160 0
6 Itmar Esteban Finished 00:00:11:360 0
7 Nathanael March CC Cardiff Finished 4th 00:00:11:520 0
8 Miles Joule Stovold Swinnerton Cycles Finished 3rd 00:00:11:580 0
9 Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:11:640 0
10 Andrew Leveton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 00:00:11:800 0
11 Shaun Mayor Finished 00:00:11:820 0
12 Jordi Vrancken Finished 00:00:11:860 0
13 Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 00:00:11:880 0
14 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:11:890 0
15 Toby Sherwood City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:11:990 0
16 Kim Van Leemput Finished 00:00:12:040 0
17 Cameron Howard Spirit Bikes Racing Team Finished 4th 00:00:12:090 0
18 Derek Timmins Musselburgh RCC Finished N/A 00:00:12:170 0
19 Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 4th 00:00:12:330 0
20 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 00:00:12:390 0
21 Michael Veen Finished 00:00:12:420 0
22 Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:00:12:450 0
23 Colin Mackenzie Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:12:650 0
24 Daniel Lagler Finished 00:00:13:130 0
25 Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 00:00:13:200 0
26 Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:13:260 0
27 Jacob Littlejohn Edinburgh RC Finished 4th 00:00:14:600 0

Confirmed Results

Race name: 8km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished 2nd 10
2 Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 8
3 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 7
3 Michael Veen Finished 0
5 Toby Sherwood City of Edinburgh RC Finished 3rd 5
6 Derek Timmins Musselburgh RCC Finished N/A 4
7 Nick Yeats Musselburgh RCC Finished 3rd 0
8 David Jack Finished 0
9 Jesse Finch Gnehm Dunfermline CC Finished 4th 0
10 Daniel Lagler Finished 0
11 Derek Smith City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
12 Colin Mackenzie Edinburgh RC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: 750m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 0
2 Colin Mackenzie Edinburgh RC Finished 3rd 0
3 Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 0
4 Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 3rd 0
5 Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
6 Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
7 Nick Yeats Musselburgh RCC Finished 3rd 0
8 Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
9 Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: GP of Edinburgh Sprint Overall Result

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Daniell Team V-Sprint Racing Finished N/A 0
2 Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
3 John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
4 Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
5 Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
6 Itmar Esteban Finished 0
7 Miles Joule Stovold Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
8 Andrew Leveton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
9 Nathanael March CC Cardiff Finished 4th 0
10 Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
11 Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
12 Jordi Vrancken Finished 0

Confirmed Results

Race name: 8km Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Ferguson Barking & Dagenham CC Finished 2nd 10
2 Peter Ettles Barking & Dagenham CC Finished 2nd 8
3 David Jack Finished 0
4 Toby Sherwood City of Edinburgh RC Finished 3rd 6
5 Nick Yeats Musselburgh RCC Finished 3rd 5
6 Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 4
7 Colin Mackenzie Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
8 Daniel Lagler Finished 0
8 Derek Smith Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 10
2 Mark Stewart Spokes Racing Team Finished 3rd 8
3 David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 7
4 Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 6
5 Greg Brown www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 5
6 Alexander Simmons Swinnerton Cycles Finished 2nd 4
7 Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd 0
8 Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 4th 0
9 Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd 0
10 Jesse Finch Gnehm Dunfermline CC Finished 4th 0
11 Jordi Vrancken Finished 0
12 Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
13 Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 0
14 Peter Cullen Vortex Race Team Finished 4th 0
15 Sebastian Pancratz Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
16 Derek Timmins Musselburgh RCC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Joule Stovold Swinnerton Cycles Finished 3rd 00:00:11:760 0
2 Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
3 Nathanael March CC Cardiff Finished 4th 0
4 Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
5 Cameron Howard Spirit Bikes Racing Team Finished 4th 0
6 Michael Veen Finished 0

Confirmed Results

Race name: Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished 2nd 00:04:14:700 10
2 Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 8
3 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
4 Derek Timmins Musselburgh RCC Finished N/A 6
5 Nick Yeats Musselburgh RCC Finished 3rd 5
6 Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 4
7 Alexander Simmons Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
8 Jesse Finch Gnehm Dunfermline CC Finished 4th 0
9 David Jack Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Womens Sprint Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rachel James Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
2 Charline Joiner City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
3 Jennifer Davis City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
4 Emma Baird City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
5 Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
6 Birgitta Roos (NED) Finished 0
7 Cassie Gledhill XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 0
8 Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: 5km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sebastian Pancratz Beeline Bicycles RT Finished 2nd 00:06:58:450 10
2 Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 4th 8
3 Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd 7
4 Mark Stewart Spokes Racing Team Finished 3rd 6
5 Scott Macrae Finished 2nd 5
6 David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 4
7 Callum Watson City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
8 Martin Lonie Liverpool Century RC Finished 2nd 0
9 Graham Barclay Liverpool Century RC Finished 3rd 0
10 Alexander Simmons Liverpool Century RC Finished 2nd 0
11 John McClelland Liverpool Century RC Finished Elite 0
12 Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 0
13 Greg Brown www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 0