Event URN:
240567
Start date:
Sat, 14th Apr 2012
Finish date:
Sun, 15th Apr 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Combe Sydenham
Monksilver, Taunton, Somerset, TA4 4JG
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Mon, 9th Apr 2012
Event promoted by:
British Downhill Series ( website )
Event website:
http://www.halobritishdownhillseries.com
Event organiser:
Mr Simon Paton
07968229359
si@descent-gear.com
Cheques payable to:
BDS
Info for Riders:
Registration and sign on Friday 18:00-20:00 and Saturday 07:30-11:00
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 12 09:00 Juvenile Men MTB National A MTB DH National A Juvenile
14 Apr 12 09:00 Youth Men MTB National A MTB DH National A Youth
14 Apr 12 09:00 Junior Men MTB National A MTB DH National A Junior
14 Apr 12 09:00 Senior Men MTB National A MTB DH National A Senior

View All

Event Location:

Monksilver,
Taunton,
Somerset,
TA4 4JG

Race: Juvenile Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 6 days 8 hours 50 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Juvenile ---

Race: Youth Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 6 days 8 hours 50 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Youth ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 6 days 8 hours 50 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Junior ---

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 6 days 8 hours 50 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Senior ---

Race: Master Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 6 days 8 hours 50 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Master ---

Race: Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 6 days 8 hours 50 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Veteran ---

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 6 days 8 hours 50 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Elite, Junior, Maste... ---

Race: Expert Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 6 days 8 hours 50 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Expert ---

Race: Elite Women

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 6 days 8 hours 50 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Elite ---

Race: Elite Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 6 days 8 hours 50 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 12 09:00 MTB National A MTB DH National A Elite ---

Provisional Report and Results

Posted 15/04/2012 - British Cycling

Marc Beaumont is top elite at the opening round of the National DH Series.. [more]


Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Purvis Team CHR Finished Juvenile 200
2 Charlie Hatton Pedalabikeaway/Flyupdownhill Finished Juvenile 180
3 Kyle Havard Teamskene Finished Juvenile 160
4 Obi Eichhorn One Industries Europe Finished Juvenile 0
5 Andrew Barrett Pearce Cycles RT / J-Tech Susp... Finished Juvenile 140
6 Joe Parfitt Team Skene/Don Skene Cycles Finished Juvenile 130
7 Jack Tennyson Peddlers-Cylcles / R-Kade / NE... Finished Juvenile 120
8 Nile Jones Lapierre - Cadets Finished Juvenile 0
9 Jack Miller Finished Juvenile 104

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Innes Graham Finished Youth 200
2 Dan Farley Wheelbase.co.uk/Kona Finished Youth 180
3 Taylor Vernon Fox, Scott, Bike It Cycles, Mo... Finished Youth 160
4 Sam Herd Perth City Cycles Finished Youth 150
5 Owen Willicombe Kustom Bikes Downhill Finished Youth 140
6 Shaun Richards Lodge Cycles Finished Youth 130
7 Jacob Dickson MBW KONA Finished 0
8 Frazer McCubbing Ae7 Bikes Finished Youth 112
9 Laurie Greenland Finished Youth 104
10 Ben Kennedy Finished 0
11 Niall Morrison Bike Track People Finished Youth 90
12 Brad Swinbank SPS Steve Peat Syndicate Finished Youth 84
13 Luke Cornforth BW KONA Finished 0
14 Leigh Johnson LODGE CYCLES Finished Youth 72
15 Lewis Boyce Team Bicycle Doctor Finished Youth 66
16 Joel Anderson Finished Youth 60
17 Drew Carters Finished Youth 56
18 Matthew Barrett Pearce Cycles RT / J-Tech Susp... Finished Youth 52
19 Finn Tennant Finished Youth 48
20 Andrew Dorritt Lapierre Cadets Finished Youth 44
21 Jordan Scott Gawton Gravity Hub Finished Youth 40
22 Nial Oxley Planet X Finished Youth 38
23 Campbell Woods Lapierre Cadets Finished Youth 36
24 Barney Sore Mountain Mania Cycles Finished Youth 0
25 Nils Williams Eryri DH Finished Youth 32
26 Alistair Warrell Dees Cycles Finished Youth 30
27 Aidan Roche Gawton Gravity Hub Finished Youth 28
28 Ciaran King RLSCC/TheBikeYard Finished Youth 26
29 Luke Roberts Finished Youth 24
30 Jack Jenkins Finished Youth 22
31 Adam Yates Lapierre Cadets Finished Youth 20
32 Joe Scutt Finished Youth 18
33 Sam Troake Finished Youth 16
Davey Brookes Did not start Youth 0
Callum Havard Teamskene/Mojo Did not start Youth 0
George Kidd Did not finish Youth 0
Jack Perry Did not finish Youth 0
William Weston Madison Saracen Factory Team Did not start Youth 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Gannicott Finished Junior 200
2 Fraser McGlone Finished Junior 180
3 Jono Jones Transition Bikes Finished Junior 160
4 Joseph Connell Finished Junior 150
5 Philip Atwill Finished Junior 140
6 Christopher McGlinchey Nukeproof Team Finished 0
7 Morgan Gulland WigwamRacing.com Finished Junior 0
8 Ben Nott Finished Junior 112
9 Dan Sheridan Nukeproof Team Finished 0
10 Michael Jones Team Bicycle Doctor Finished Junior 96
11 Isaac Anderson Finished Junior 90
12 Cameron Cornforth BW KONA Finished 0
13 Ben Lovell Finished Junior 78
14 Sam Marzetti Finished Junior 0
15 Thomas Owens Team Skene/Don Skene Cycles Finished Junior 66
16 Jack Bell Finished Junior 60
17 Billy Matthews Finished Junior 56
18 Matthew Davies Finished Junior 52
19 Lachlan Blair West Highland Wheelers Finished Junior 48
20 Freddie Oxley stevepeatsyndicate Finished Junior 44
21 Ross Wilcox Innerleithen MTB Racing Finished Junior 40
22 Mitchell Skene Finished Junior 38
23 Luke Turner bike plus Finished Junior 36
24 Zach Peters Finished Junior 34
25 Michael Spence J-TECH Finished Junior 32
26 Ruaridh McRitchie Finished Junior 30
27 Josh Chambers Peddlers cycles Finished Junior 28
28 Robert Pickard Finished Junior 26
29 Cameron Kilgour Finished Junior 24
30 James Whitby Finished Junior 22
31 Matt Jones Team Identiti Finished Junior 20
32 Oliver Paton Finished Junior 18
33 Ryan Tunnell Finished Junior 16
34 Matty Leggett Finished Junior 14
35 James Corbett Finished Junior 12
36 Bow-Jango Cann EMBC - Exeter Mountain Bike Cl... Finished Junior 10
37 Daniel Ingram Finished Junior 8
38 Michael O'Brien speedsport Finished Junior 6
39 Craig Shaw Finished Junior 6
40 Max Jarmey Lapierre Cadets Finished Junior 6
41 Matthew Goode Finished Junior 6
42 Matthew Downes Finished Junior 6
43 Alex Barker Finished Junior 6
44 Greg McGowan Finished Junior 6
45 Henry Hodgkins Finished Junior 6
46 James Cooke Gawton Gravity Hub Finished Junior 6
47 Edward Girling www.freeflowbikes.com Finished Junior 6
48 Craig Brown Finished Junior 6
49 Christopher Walters Northerndownhill Finished Junior 6
50 Chris Doutre gamut,Odi Finished Junior 6
51 Christopher Lamley Gawton Gravity Hub Finished Junior 6
52 Tom Hodgkinson Finished Junior 6
53 Will Mapstone Finished Junior 6
54 Josh Lowe Madison Saracen Factory Team Finished Junior 6
Josh Ash Did not start Junior 0
Matthew Ashmore Did not start Junior 0
James Aveil Bike plus Did not start Junior 0
Jack Bower Did not start N/A 0
Liam Jones Did not finish Junior 0
Riku Lansio Did not start 0
Thomas Proffitt Bad Ass Bikes Did not start Junior 0
Jack Read Steve Peat Syndicate Did not finish Junior 0
Harry Rhys Bike Plus Did not start Junior 0
Christopher Tyler Bikeactive Did not finish Junior 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Gallagher WigwamRacing.com Finished Senior 200
2 Sam Maddison Finished Senior 180
3 Oliver Carter Finished Senior 160
4 Sam Webster Muddybumbikes.com Finished Senior 0
5 Glenroy Martin Finished Senior 140
6 Jamie Johnson Finished Senior 130
7 James Ramsay Descend Hamsterley Finished Senior 120
8 Duncan Ferris Finished Senior 112
9 Ed Thomsett Finished Senior 104
10 Andrew Weeding Finished Senior 96
11 Jake Ward 44Racing Rockstar Finished Senior 90
12 Curtis Saunders Bournemouth CycleWorks Finished Expert 0
13 Gareth Weston Finished Senior 78
14 James Metcalfe Moonglu RT Finished Senior 72
15 Sean Davies Finished Senior 66
16 Oliver Hooper Finished Senior 60
17 Andrew Farley Wheelbase.co.uk/Kona Finished Senior 56
18 Patrick Campbell-Jenner Finished Senior 52
19 Thomas Davies Team Skene/Don Skene Cycles Finished Senior 48
20 Daniel Downey Finished Senior 44
21 Jonny Howe TFTUNEDSHOX Finished Senior 40
22 Sam Johnson Finished Senior 38
23 Daniel Johnson Descend/Hamsterley Finished Senior 36
24 Zak Hurrell Finished Senior 34
25 James Baron Finished 0
26 Tom Knight Finished Senior 30
27 David Moulson Finished Senior 28
28 Matthew Rushton Hope Factory Racing Finished Senior 26
29 Jordan Gilbert Exempt Clothing Finished Senior 24
30 Sam Boardman Southerndownhill Race Team Finished Senior 22
31 Will Tyne Finished Senior 20
32 Jack Chapman Devinci/haven Finished Senior 18
33 Peter Treviss-Bell Finished Senior 0
34 Jonathan-James Foster-Smith Propain/Sixpack Racing Finished Senior 14
35 Luke Constanza super saturated Finished Senior 12
36 Glen Preece Royal Navy & Royal Marines... Finished Master 0
37 Shane Craig Team CHR Finished Senior 8
38 Martin Shipman Finished Senior 6
39 Adam Lock Finished Senior 6
40 Chris Field Finished Senior 6
41 Gavin O'Connell Bike Rack, OC Tuning, Epic DH Finished 0
42 Fergus Ryan Team Skene/Don Skene Cycles Finished Senior 6
43 James Kidd Finished Senior 6
44 William Evans will evans Finished Senior 6
45 Christopher Cockrill Finished Senior 6
46 Stephen Foster Finished Senior 6
47 Edward Charles Finished Senior 6
48 Luke Griffiths Brooks Cycles Finished Senior 6
49 Jonathan Coulier Finished Senior 6
50 James Heal Army Cycling Union Finished Senior 6
51 James Downey Finished Senior 6
52 Gareth Jones Freeborn Finished Senior 6
53 Benjamin Merckel grizedale mtb Finished Senior 6
54 Alex Hammond Finished Senior 6
55 Calvin Rogers Finished Senior 6
56 Ben Skinner - Watts Finished Senior 6
57 Danny Wenmoth Finished Senior 6
58 Nigel Stanley Finished Senior 6
59 Oliver Wakeman Summit MTB Club Finished Senior 6
60 Peter Robinson PS Cycles/ Cwmdown Finished Senior 6
61 Pete Durston Finished Senior 6
62 Matthew Glynn Manchester BMX Club Finished Senior 6
63 David Trask Finished Senior 6
Paul Carney Freeride cycles Did not finish Master 0
mathew clark plush suspension tuning Did not start 0
Reece Langhorn Did not start Senior 0
0 Martin Shipman Finished 0
0 Will Tyne Finished 0
Oliver Wakeman Summit MTB Club Did not start Senior 0
Andrew Weames Did not finish Senior 0

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Haines Foes Racing / Balfa UK Finished Master 200
2 Anthony Gaskin Finished Master 180
3 Russ Clark Finished Master 160
4 Steve Jones Muddybumbikes.com Finished Master 150
5 Craig Taylor Devinci/Haven/Loaded Finished Master 140
6 Ben Bolton Team Skene/Don Skene Cycles Finished Master 130
7 Andrew Titley Finished Master 120
8 Tom Powis Finished Master 112
9 Seb Frost Rootsandrain.com / Schwalbe Finished Master 104
10 Giles Austing MULEBAR.COM Finished Master 96
11 David List Finished Master 90
12 Michael Cowan Finished Elite 0
13 Carl Hewlett Finished Master 78
14 Ben Stead cycle:recycle Finished Master 72
15 Ross Searle Finished Master 66
16 Mark Weightman Finished Master 60
17 Sandy Plenty Finished Master 56
18 Benjamin Edwards cycle:recycle Finished Master 52
19 Nigel Hillman rmr Finished Master 48
20 Jonathan Bailey Finished Master 44
21 Paul Bowyer Finished Master 40
22 Stuart Jackson Finished Master 38
Ricky Dorrington Bad Ass Bikes Did not start Master 0
Damien Duggan Chain Reaction Cycles Did not start 0
Nicholas Ellis Did not start Master 0
Stephen Hardcastle Did not start Master 0
Lee Pattemore Did not start Master 0
Fraser Sutcliffe Did not finish Master 0
Tristan Tunstall Did not start Master 0
James Weames Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nigel Page ChainReactionCycles.com/Nukepr... Finished Veteran 200
2 Jason Carpenter Dragon Downhill Finished Veteran 180
3 Alastair Maclennan West Highland Wheelers Finished Veteran 160
4 Niall Ingram Finished Veteran 150
5 Richard Abbott Aston Hill MTB Club Finished Veteran 140
6 Philip Gray Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 130
7 Keith Saunders Bournemouth CycleWorks Finished Veteran 120
8 Glen Peppett Steve Peat Syndicate Finished Veteran 112
9 Lee Handley Finished Veteran 104
10 Greg Taylor Rave Racing Finished Veteran 96
11 Richard Marshall Finished Veteran 90
12 Dudley Forsyth Finished Veteran 84
13 Richie Molloy Finished Veteran 78
14 Tom Sheridan Nukeproof Team Finished 0
Irvin Creighton Did not start Veteran 0
Jonathan (Jimmy) Docherty Mulebar Did not start G/Vet 0
Tim Ponting Mojo Suspension Did not start Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Traharn Chidley Finished Senior 200
2 Rosie Smith Finished Senior 180

Confirmed Results

Race name: Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neil Donoghue Finished Expert 0
2 Jack Geoghegan Madison Saracen Factory Team Finished Expert 180
3 Nikki Whiles Team Skene/Don Skene Cycles Finished 0
3 Nikki Whiles Team Skene/Don Skene Cycles Finished Expert 160
4 Chris Sinden Finished Expert 150
5 Mathew Stuttard Ride On Finished Expert 140
6 Jay Williamson Certini Finished Expert 130
7 Guy Gibbs Finished Expert 120
8 Nick Geoghegan 44Racing Rockstar Finished Expert 112
9 Ronan Taylor Finished Expert 104
10 Alex Evans Finished Expert 96
11 Samuel Wakefield Finished Expert 90
12 Robert Williams Team Skene/Don Skene Cycles Finished Expert 84
13 Oliver Morris Finished Expert 78
14 Robert Young crosstrax Finished Expert 72
15 Joe Flanagan All Terrain Cycles Finished Expert 66
16 Dale Russell Steve peat Syndicate Finished Expert 60
17 Adam Price Juice Lubes Racing Finished Expert 56
18 Simon Stuttard Ride On Finished Expert 52
19 Alex Moss No Bull Racing Finished Expert 48
20 Perry Gardener Pearce Cycles RT Finished Expert 44
21 Brad Mather Finished Expert 40
22 Callum Dew Finished Expert 38
23 Ashley Mullane EMBC - Exeter Mountain Bike Cl... Finished Expert 36
24 George Belk Finished Expert 34
25 Thomas Pollock Team CHR Finished Expert 32
26 Grant Boyce Team Bicycle Doctor Finished Expert 30
27 Kurtis Knowles ride on Finished Expert 28
28 Chris Foster Finished Expert 26
29 James Flinders Finished Expert 24
30 Alastair Parkin All Terrain Cycles Finished Expert 22
31 Jamie Scott Finished Expert 20
32 Ben Deakin Royal Marine Commandos Finished Expert 18
33 Chris Charles Finished Expert 16
34 John Owen Finished Expert 14
35 James Shaw Brian Rourke Cycles Finished Expert 12
36 Benjamin Worrall Lyme RC Finished Expert 10
37 James Coneron Gravity Project / Roots and Ra... Finished Senior 0
37 James Coneron Finished Expert 8
38 Michael Vickers Finished Expert 6
39 David Kynaston Finished Expert 6
40 Micky Boswell Finished Expert 6
41 Ian Stark Finished Expert 6
42 Ewan Findlay Base Camp Bikes Finished Expert 6
43 Brad Sheehan Devinci/Haven Finished Expert 6
44 Adam Page Mojo Suspension Finished Expert 6
45 Simon Aplin Astrix Finished Expert 6
46 Ryan Telling Finished Expert 6
47 Andrew Kelly All Terrain Cycles Finished Expert 6
48 Thomas Evans Finished Expert 6
49 Adam Halling Racer's Guild Of Cannock Chase Finished N/A 6
50 Jimmy Smith Finished Expert 6
51 Dave Wood Finished Expert 6
52 Alex Holowko Mojo Suspension Finished Expert 6
53 Edward Smith Finished Expert 6
54 Josh Lewis steve peat syndicate Finished Expert 6
55 Ryan West Finished 0
56 Jamie Hext Finished Expert 6
57 Sean Radcliff Finished Expert 6
Don Howe Kustom Bikes Downhill Did not start Expert 0
Paul Livesey Did not start Expert 0
Moss Macriner Kustom Bikes Downhill Did not start Expert 0
Jason Morgan K9 Industries/Schwalbe Did not start Expert 0
Sion Whitecross Team Skene/Don Skene Cycles Did not start Expert 0

Confirmed Results

Race name: Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Manon Carpenter Madison Saracen Factory Team Finished Elite 200
2 Rachel Atherton GT Factory Racing Finished Elite 180
3 Jessica Stone Trek Bikes Finished Elite 160
4 Angela Coates Finished Elite 150
5 Emma Wareham Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 140
6 Reanne Atherton Finished Elite 130
7 Esther Sands 4Play Cycles Finished Elite 120
Eleanor Maxfield Did not finish Elite 0
Bex Reilly Did not start Elite 0

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marc Beaumont GT Factory Racing Finished Elite 200
2 Joshua Bryceland Santa Cruz Syndicate Finished Elite 180
3 Brendan Fairclough Finished Elite 160
4 Matthew Simmonds ChainReactionCycles.com/Nukepr... Finished Elite 150
5 Richard Thomas Wideopen Magazine Finished Elite 140
6 Adam Brayton Finished Elite 130
7 Steve Peat Santa Cruz Syndicate Finished Elite 120
8 Joseph Smith ChainReactionCycles.com/Nukepr... Finished Elite 112
9 Thomas Braithwaite Hope Factory Racing Finished Elite 104
10 Ben Reid Finished Youth 0
11 Sam Dale Finished Elite 90
12 Greg Williamson Finished Elite 84
13 Harry Heath Finished Elite 78
14 Joel Moore Mojo Suspension Finished Elite 72
15 Oliver Burton Fetish Bikes Finished Elite 66
16 Alex Bond ChainReactionCycles.com/Nukepr... Finished Elite 60
17 Lewis Buchanan ChainReactionCycles.com/Nukepr... Finished Elite 56
18 Bernard Kerr Finished Elite 52
19 Matti Lehikoinen CRC Nukeproof Finished 0
20 Mark Scott Finished Elite 44
21 Stuart Jenkinson Finished Elite 40
22 James Swinden Finished Elite 38
23 Gareth Brewin Finished Elite 36
24 Arran Gannicott Finished Elite 34
25 Emyr Davies Finished Elite 32
26 Ben Baker Finished Elite 30
27 David Smith Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 28
28 William Jones PS Cycles/ Cwmdown Finished Elite 26
29 Leon Rosser Finished Elite 24
30 Daniel Stanbridge Dirt Norco RT Finished Elite 22
31 Will Soffe Finished Elite 20
32 Joel Chidley Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 18
33 Ashley Maller Finished Elite 16
34 Nathan Vials Finished Elite 14
35 James Stock Finished Elite 12
36 Liam Little Finished Elite 10
37 Harry Molloy Madison Saracen Factory Team Finished Elite 8
38 Simon Parsons Finished Elite 6
Marco Fidalgo Berg Did not start 0
0 Gonçalo Gasper Finished 0
Will Longden Lapierre - Nema Did not start Elite 0
Elliot Machin Did not start Elite 0