Event URN:
240549
Start date:
Sat, 26th May 2012
Finish date:
Sun, 27th May 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Llangollen
Tan Y Graig Farm, Llangollen, Clwyd, LL20 8AR
( View map )
Online Entry FAQs
Event website:
http://www.ekhint.co.uk
Event organiser:
Mr Gary Wallace
gary@ekhint.co.uk
Cheques payable to:
Extreme Knowhow International Ltd
Info for Riders:
All details will be on the website and Southern downhill.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 00:00 Veteran MTB Regional B MTB DH Regional B Veteran
26 May 12 01:00 Elite MTB Regional B MTB DH Regional B Elite
26 May 12 01:00 Expert MTB Regional B MTB DH Regional B Expert
26 May 12 01:00 Junior MTB Regional B MTB DH Regional B Junior

View All

Event Location:

Tan Y Graig Farm,
Llangollen,
Clwyd,
LL20 8AR

Race: Veteran

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 16 days 22 hours 7 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Veteran ---

Race: Elite

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 16 days 22 hours 7 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite ---

Race: Expert

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 16 days 22 hours 7 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Expert ---

Race: Junior

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 16 days 22 hours 7 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Junior ---

Race: Juvenile

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 16 days 22 hours 7 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Juvenile ---

Race: Master

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 16 days 22 hours 7 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Master ---

Race: Senior

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 16 days 22 hours 7 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Senior ---

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 16 days 22 hours 7 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Youth

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 16 days 22 hours 7 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Youth ---

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Niall Ingram MTB Mecca Finished Veteran 00:02:33:240 40
2 Ray Collins Finished G/Vet 00:02:42:766 0
3 Alex Lawler Finished Veteran 00:03:40:385 30
4 Irvin Creighton Steve Peat Syndicate Finished Veteran 00:04:07:139 26
Philip Whitney Old, slow and should know bett... Did not start Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Moore Finished Elite 00:02:11:269 40
2 Emyr Davies Finished Elite 00:02:12:741 34
3 William Jones PS Cycles/ Cwmdown Finished Elite 00:02:13:709 30
4 Daniel Stanbridge Dirt Norco RT Finished Elite 00:02:13:800 26
5 James Stock One industries/Renthal Finished Elite 00:02:14:420 23
6 Elliot Machin foes racing / balfa uk Finished Elite 00:02:15:969 20
7 Ashley Maller Finished Elite 00:02:16:625 18
Thomas Braithwaite Hope Factory Racing Did not start Elite 0

Confirmed Results

Race name: Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Guy Gibbs Finished Expert 00:02:15:634 40
2 Jay Williamson Certini Finished Expert 00:02:16:714 34
3 Robert Young crosstrax Finished Expert 00:02:17:391 30
4 Chris Sinden Finished Expert 00:02:17:638 26
5 Alex Moss No Bull Racing Finished Expert 00:02:18:118 23
6 Brandon Love Finished Expert 00:02:18:487 20
7 Sean Radcliff Propain Bikes Finished Expert 00:02:18:578 18
8 Grant Boyce Finished Expert 00:02:18:622 16
9 Brad Mather Finished Expert 00:02:18:719 14
10 Tom Housman Finished Expert 00:02:19:478 12
11 James Flinders Finished Expert 00:02:19:882 10
12 Peter Walton Finished Expert 00:02:19:935 9
13 Josh Lewis Sps Finished Expert 00:02:20:100 8
14 Duncan Porter Finished Expert 00:02:20:340 7
15 Adam Page Mojo Suspension Finished Expert 00:02:20:671 6
16 James Anderson MDE/SHAMAN UK Finished Expert 00:02:20:855 5
17 Dave Wood No bull racin Finished Expert 00:02:20:906 4
18 Andrew Hughes Finished Expert 00:02:21:179 3
19 Andrew Kelly All Terrain Cycles Finished Expert 00:02:21:345 2
20 Adam Halling Racer's Guild Of Cannock Chase Finished N/A 00:02:22:572 1
21 Ryan West RootsandRain.com / Schwalbe Finished Expert 00:02:24:027 0
22 Jason Morgan k9 Industries/schwalbe Finished Expert 00:02:24:349 0
23 Benjamin Worrall Lyme RC Finished Expert 00:02:25:611 0
24 Jamie Hext Finished Expert 00:02:25:992 0

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Jones Finished Junior 00:02:10:352 40
2 Ben Lovell Finished Junior 00:02:16:798 34
3 Ben Nott Finished Junior 00:02:19:136 30
4 Matthew Davies Finished Junior 00:02:21:806 26
5 Michael Straw Finished Junior 00:02:26:607 23
6 Callum Thornbury Haven distribution/devinci Finished Junior 00:02:28:784 20
7 Tom Hodgkinson Finished Junior 00:02:28:918 18
8 Daniel Ingram MTB Mecca Finished Junior 00:02:32:187 16
9 Liam Jones Finished Junior 00:02:32:586 14
10 Callum Biggin Finished Junior 00:02:34:583 12
11 Steve Dawson Finished 00:02:35:445 0
12 Scott Nevitt Finished Junior 00:02:38:219 0
13 Chad Boxall Pearce Cycles RT Finished Junior 00:02:38:694 8
14 Harry Bowman Finished Junior 00:02:40:661 7
15 Jake Forkin One Giant Leap Finished Junior 00:02:43:577 6
16 Matthew Monaghan SLS Finished 00:02:48:484 0
17 William Crampton Finished 00:03:21:052 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Obi Eichhorn one industries europe, orange ... Finished Juvenile 00:02:35:181 40
2 Kade Edwards Finished Juvenile 00:02:35:898 34
3 Joe Parfitt Team Skene/Don Skene Cycles Finished Juvenile 00:02:43:096 30
4 Matt Walker www.rockguardz.com Finished Juvenile 00:02:43:998 26
5 Benjamin Garrard Finished Juvenile 00:02:49:336 23
6 Shaun Williams Finished 00:02:50:968 0
7 Jamie Kerry One Giant Leap Finished Juvenile 00:02:54:847 18
8 Harry Williamson One Giant Leap Finished Juvenile 00:02:59:956 16
matt harman-trick Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neil White Fanatik Bike Co. Finished Master 00:02:19:542 40
2 Daniel Haines Finished Master 00:02:21:561 34
3 Seb Frost Finished Master 00:02:23:499 30
4 Tom Powis bike gang racing Finished Master 00:02:24:009 26
5 Anthony Gaskin Finished Master 00:02:24:213 23
6 George Job One Giant Leap Finished N/A 00:02:25:485 0
7 lee james Finished 00:02:25:864 0
8 Tom Fryer Simply Downhill Finished Master 00:02:26:117 16
9 Barry Glover Full Cycle Services Finished 00:02:28:550 0
10 Carl Hewlett bike gang Finished Master 00:02:30:325 12
11 Steve Jones Muddybumbikes.com Finished Master 00:02:31:341 10
12 Matthew McLay Clwb Nos Wener Finished Master 00:02:31:941 0
13 Ian Ball Finished Master 00:02:32:314 0
14 Martin Booth Finished 00:02:34:197 0
15 David Moore Finished 00:02:38:344 0
16 Ridger Dilbox Little Chopperz Finished 00:02:38:406 0
17 Simon Delaney Finished Master 00:02:38:886 0
18 Owen Allison Finished Master 00:02:41:492 3
19 Tony Kay Finished Master 00:02:41:542 0
20 adam beech Finished 00:02:41:688 0
21 Carlos Clark One Giant Leap Finished 00:02:43:496 0
22 ross millar One Giant Leap Finished 00:02:49:910 0
23 Stuart Jackson Cynosure Racing Finished Master 00:02:50:617 0
24 Dan Stringer Cynosure Racing Finished N/A 00:02:50:824 0
25 ian moss One Giant Leap Llangollen Finished 00:02:51:121 0
26 Andrew Old Finished 00:02:57:008 0
27 Howard Williams Rockguardz.com Finished Master 00:02:57:257 0
28 Daniel Kettle One Giant Leap Finished N/A 00:02:59:786 0
29 Tomasz Hale One Giant Leap Finished Master 00:03:11:071 0
30 Timothy Williams n/a Finished 00:03:35:242 0
31 Peter Nelson Finished Master 00:09:04:343 0
Andrew Smith Did not start N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Maddison Finished Senior 00:02:16:927 40
2 Will Rowlands Finished 00:02:17:284 0
3 James Teasdale Finished Senior 00:02:18:528 0
4 Sean Davies Finished Senior 00:02:19:610 26
5 James Metcalfe Moonglu RT Finished N/A 00:02:19:785 23
6 Jack Manley PS Cycles/ Cwmdown Finished 00:02:21:395 0
7 Christopher Kenward PS Cycles/ Cwmdown Finished Senior 00:02:22:098 18
8 Aaron Tolley Stafford Road Club Finished N/A 00:02:22:736 0
9 Gareth Weston Finished Senior 00:02:22:959 14
10 John Bolton Finished Senior 00:02:23:006 12
11 Mat Clark Finished 00:02:23:244 0
12 Sean Smith lodge cycles shaman racing Finished Senior 00:02:23:798 0
13 Harrison Weale Finished Senior 00:02:23:996 8
14 Jake Hancock tweekscycles.com Finished Senior 00:02:24:304 7
15 David Moulson Finished Senior 00:02:24:304 6
16 Michael Coupe Finished Senior 00:02:24:466 5
17 Russell Paver Finished Senior 00:02:24:946 4
18 Ali Courtney Finished Senior 00:02:24:977 0
19 Chris Field Pete Yates Cycles/ Bike Gang /... Finished Senior 00:02:25:092 2
20 simon belli Finished 00:02:25:284 0
21 Scott Barley Finished Senior 00:02:25:618 0
22 AJ Howe Team NCA Finished 00:02:26:418 0
23 David Mitchell Finished 00:02:26:868 0
24 Paul Roberts Finished Senior 00:02:26:939 0
25 Matthew Schofield Finished Junior 00:02:27:017 0
26 sion hardy Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 00:02:27:324 0
27 Luke Griffiths Brooks Cycles Finished Senior 00:02:27:585 0
28 Paul Barnes Finished Senior 00:02:27:640 0
29 Adam Sharples Finished 00:02:30:679 0
30 Peter Nelson Finished 00:02:30:996 0
31 Nigel Stanley Finished Senior 00:02:31:716 0
32 Shaun Goodwin Finished 00:02:32:014 0
33 George Gore-Browne Finished Senior 00:02:33:071 0
34 Reece Lintott Finished Senior 00:02:33:112 0
35 Luke Jones Ride don't Slide Finished 00:02:33:493 0
36 Euron Lloyd Slam Cycles/Empire Cycles Finished Senior 00:02:33:510 0
37 Aled Williams tweekscycles.com Finished Senior 00:02:33:559 0
38 Bahadir Ciftci Mojo Suspension Finished Senior 00:02:34:473 0
39 Tom Hart Finished 00:02:34:802 0
40 Anthony Butcher Finished 00:02:34:887 0
41 Darren Booth One Giant Leap Finished 00:02:34:899 0
42 Thomas Eccles Finished 00:02:35:193 0
43 Nick Burton-Legge Finished Senior 00:02:35:275 0
44 Jordan Cavalier Finished 00:02:35:749 0
45 Pete Durston University of Hertfordshire Finished Senior 00:02:36:578 0
46 Craig Hughes Finished N/A 00:02:36:770 0
47 Mark Stanley Finished Senior 00:02:37:411 0
48 Jack Chapman Finished Senior 00:02:38:333 0
49 David Tomlinson Finished 00:02:38:537 0
50 Trevor Parry One Giant Leap Finished 00:02:39:922 0
51 Tommy Ingham Finished Senior 00:02:40:489 0
52 Lee James Finished 00:02:41:374 0
53 Sam Isaac Finished Senior 00:02:41:411 0
54 Adam wilks Finished N/A 00:02:41:587 0
55 Ashley Spencer Finished N/A 00:02:42:535 0
56 Sam Hughes Finished Senior 00:02:42:745 0
57 dan roberts Finished 00:02:43:563 0
58 Paul Lees Finished 00:02:44:122 0
59 Mathew Woodall Team moto Finished Senior 00:02:44:930 0
60 Tom Laws Clwb Nos Wener Finished Senior 00:02:45:206 0
61 James Cash Finished 00:02:47:523 0
62 Thomas Price Finished 00:02:49:177 0
63 Thomas Rushton Finished 00:02:49:206 0
64 tom lloyd Finished 00:02:51:710 0
65 Philip Reynolds Decent Descent Finished Senior 00:02:52:507 0
66 Martin Mosely Finished 00:02:56:136 0
67 Josh Roberts Finished Senior 00:02:57:073 0
68 Felix Rudd Bollocknack uk / North Pennine... Finished Senior 00:02:58:942 0
69 Edward,alexander newton Finished 00:02:59:097 0
70 Ryan Stewart Finished 00:02:59:844 0
71 Jonathon Moore Finished 00:04:07:098 0
72 David Pitcher Finished 00:07:43:973 0
Richard Acott DMR/Battery Energy Drinks Did not start Senior 0
Daniel Conde One Giant Leap Did not start Senior 0
Shaun Goodwin Did not start 0
Ed Thomsett Did not start Senior 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jenna Woodruff Team NCA Finished 00:02:53:957 0
2 Sarah Staples Finished Senior 00:02:58:348 34
3 Lynsey Evans Finished 00:03:02:827 0
4 Charlotte Hughes Finished Youth 00:03:04:518 0
5 Janine Wolstenholme Finished Veteran 00:03:25:665 0
6 Emma Whitaker All Terrain Cycles Finished Junior 00:03:32:427 34

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taylor Vernon Finished Youth 00:02:16:321 40
2 Shaun Richards Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:02:25:718 34
3 Owen Willicombe Kustom Bikes Downhill Finished Youth 00:02:26:291 30
4 Tom Bell Finished 00:02:32:641 0
5 Nils Williams Steve Peat Syndicate Finished Youth 00:02:34:392 23
6 Luke Bell Finished 00:02:35:940 0
7 Adam Dawson Finished 00:02:36:610 0
8 Callum Hadfield Finished Youth 00:02:36:994 16
9 Davey Brookes Finished Youth 00:02:38:789 14
10 Ciaran King The Bike Yard RlSCC Finished Youth 00:02:39:580 12
11 Jack Perry Finished Youth 00:02:40:915 10
12 Oliver Coutts Finished Youth 00:02:42:852 9
13 Robin Evans Finished 00:02:45:336 0
14 Kyle Gannon Finished Youth 00:02:48:145 7
15 Adam Yates Lapierre - Cadets Finished Youth 00:02:49:428 6
16 Brad Morris Finished 00:02:49:515 0
17 Ethan Jones Finished 00:02:54:084 0
18 Louis Evans Finished Youth 00:02:54:369 3
19 Callum Smyth Bike Doctor Racing Finished N/A 00:03:02:796 2
20 Isac Paddock Finished Youth 00:03:09:500 1
21 Rhys Hughes Finished Youth 00:03:21:638 0
22 Elis Hardy Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 00:03:24:268 0
Oliver Tandy Did not start Youth 0
William Weston Madison Saracen Factory Team Did not start Youth 0