Event URN:
240545
Start date:
Sat, 14th Jan 2012
Finish date:
Sun, 15th Jan 2012
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
National Cycling Centre - Indoor BMX Track
Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event website:
http://www.britishcycling.org.uk/bmx
Event organiser:
Mr Roger Wilbraham
National Cycling Centre
Stuart Street
MANCHESTER
M11 4DQ
07542797456
bmx@britishcycling.org.uk
Cheques payable to:
British Cycling
Info for Riders:
See series information on the British Cycling website for the schedule.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 6 & Under Boys BMX National B BMX National B 6 & Under
15 Jan 12 12:00 7 Boys BMX National B BMX National B Male 7
15 Jan 12 12:00 8 Boys BMX National B BMX National B Male 8
15 Jan 12 12:00 9 Boys BMX National B BMX National B Male 9

View All

Event Location:

Stuart Street,
Manchester,
M11 4DQ

Race: 6 & Under Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: 7 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 7 ---

Race: 8 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 8 ---

Race: 9 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 9 ---

Race: 10 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 10 ---

Race: 11 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 11 ---

Race: 12 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 12 ---

Race: 13 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 13 ---

Race: 14 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 14 ---

Race: 15 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 15 ---

Race: 16 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 16 ---

Race: 17-24 Men

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 17-24 ---

Race: 25-29 Men

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 25-29 ---

Race: Master (30+)

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Master ---

Race: Veteran (40+)

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Veteran ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Junior Men ---

Race: Elite Men

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Elite Male ---

Race: Supercross Open Men (17+)

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jan 12 19:00 Non-Ranking None Elite Male ---

Race: 6 & Under Girls

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: 7-8 Girls

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 7, Female 8 ---

Race: 9-10 Girls

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 10, Female 9 ---

Race: 11-12 Girls

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 11, Female 12 ---

Race: 13-14 Girls

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 13, Female 14 ---

Race: 15-16 Girls

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 15, Female 16 ---

Race: Championship Women

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX National B Championship Female ---

Race: Supercross Open Women (17+)

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jan 12 19:00 Non-Ranking None Championship Female,... ---

Race: 9-12 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 9-12 ---

Race: 13-14 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 13-14 ---

Race: 15-16 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 15-16 ---

Race: 17-29 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 30-34 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34 ---

Race: 35-39 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 35-39 ---

Race: 40-44 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 40-44 ---

Race: 45+ Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 45+ ---

Race: 17-29 Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 3 months 15 days 18 hours 23 minutes 4 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jan 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Preview: 2013 British BMX Series Round 1

Posted 21/03/2013 - British Cycling

British BMX Series gets underway this weekend with a multitude of talented home grown riders on show at the National BMX Centre... [more]

Provisional Report and Results

Posted 15/01/2012 - British Cycling

Report, results images & video from Supercross and Round 1.. [more]

Series Homepage - reports, event info etc

Posted 16/12/2011 - British Cycling

Dates and details of the events.. [more]


Confirmed Results

Race name: 6 & Under Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished 6 & Under 100
2 Ryder Joyce Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Louie Fernihough Duchy Pirates Finished 6 & Under 80
4 Jared Coppin Burnham BMX Club Finished 6 & Under 75
5 Zachary Dowson Finished 6 & Under 70
6 Josh Curtis Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 65
7 Felix Twitchett RP Racing Team Finished 6 & Under 60
8 Rocco Lanza Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 56
9 Preston Field Cheshire Ghostriders BMX Finished 6 & Under 52
10 Archie Alexander Peckham Challengers BMX Club Finished 6 & Under 48
11 Rossi O'Brien Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 45
12 Riley Hampson Derby BMX Club Finished 6 & Under 42
13 Barney Devereux Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 39
14 Ewan Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 36
15 Adam Al-Ausi Manchester BMX Club Finished 6 & Under 33
16 Rhys Tennant-Jones Birmingham BMX Club Finished 6 & Under 30
17 Zak Greene Derby BMX Club Finished 6 & Under 28
Josh Barsby Leicester HuncoteHornets BMX C... Did not start Male 7 0

Confirmed Results

Race name: 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Duffy Manchester BMX Club Finished Male 8 100
2 Jack Hawkins Burnham BMX Club Finished Male 8 90
3 William Goode Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 8 80
4 Alfie Bax Bristol BMX Club Finished Male 8 75
5 Arran Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 8 70
6 Chance Bradshaw Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 65
7 Kenny Robinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 60
8 Ross Tennant-Jones Birmingham BMX Club Finished Male 8 56
9 Benjamin Perry Derby BMX Club Finished Male 8 52
10 Joel Stimson Redditch Premiers BMX Club Finished Male 8 48
11 Max Clarkson Birmingham BMX Club Finished Male 8 45
12 Jensen Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 42
13 Jay Bovill Derby BMX Club Finished Male 8 39
14 Dillon Dowson Finished Male 8 36
15 Bill Cox Tiverton BMX Club Finished Male 8 33
16 Bradley Vickery Derby BMX Club Finished Male 8 30
17 Finley Dunne Birmingham BMX Club Finished Male 8 28
18 Oliver Harrison BMX Isle of Man Finished Male 8 26
19 Charlie Black Gosport BMX Club Finished Male 8 24
20 Jack Baillie Pedal Power RT Finished Male 8 22
21 Bobby George Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 20
22 Lucas Faraone-Horton Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 8 19
23 Louie Partridge Decoy BMX Club Finished Male 8 18
24 Taylor Brooks Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 17
25 Alexander Green Manchester BMX Club Finished Male 8 16
26 Owen Rudd Goldcoast Finished Male 8 15
27 Tyler Partridge Decoy BMX Club Finished Male 8 14
28 Matt McHugh Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 13
29 Jed Phillips Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 8 12
30 Fergus Green Team Outkast BMX Club Finished Male 8 11
31 Benjamin Major Braunton BMX Club Finished Male 8 10
Mackenzie Rennison Birmingham BMX Club Did not start Male 9 0
Johnny Roberts Bradford Bandits BMX Racing Cl... Did not start Male 9 0
Tom Smith Manchester BMX Club Did not start Male 11 0

Confirmed Results

Race name: 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Craik Gosport BMX Club Finished Male 9 100
2 Alex Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 0
3 Luke Shriever Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 80
4 Jack Nation Duchy Pirates Finished Male 9 75
5 Keon Smith-McDermott Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 70
6 Morgan Whiteley Andover BMX Club Finished Male 9 65
7 Chad Hartwell UCCBMX-Autonomy Finished Male 9 60
8 Freddie Cole Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 56
9 Matthew Gilston Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 52
10 Oliver Cope Manchester BMX Club Finished Male 9 48
11 Ewan Towle Derby BMX Club Finished Male 9 45
12 Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished Male 9 42
13 Jack Leahy Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 9 39
14 Zack Harrop Manchester BMX Club Finished Male 9 36
15 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 9 33
16 Travis Diwell-Wilson Gosport BMX Club Finished Male 9 30
17 James Campbell Gosport BMX Club / Clic Sargen... Finished Male 9 28
18 Loys Sharp Derby BMX Club Finished Male 9 26
19 Felice Molinario Derby BMX Club Finished Male 9 24
20 Josh Palmer Western Titans BMX Club Finished Male 9 22
21 Sam Stonebridge Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 9 20
22 Charlie Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 9 19
23 Theo Pope Bournemouth BMX Club Finished Male 9 18
24 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished Male 9 17
25 Alec Munday Dream Cycling Race Team Finished Male 9 16
26 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 9 15
27 Owen Vaughan Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 14
28 Kyle Hill Redline/Groove Racing Finished Male 9 13
29 Devlin Russell Western Titans BMX Club Finished Male 9 12
30 Tyler Carter Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 11
31 Kade Hunter Western Titans BMX Club Finished Male 9 10
32 Harrison Drelincourt Manchester BMX Club Finished Male 9 9
33 Cameron Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 9 8
34 Max Spiers Gosport BMX Club Finished Male 9 7
35 Francis Rhodes Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 9 6
36 Toby Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 9 5
37 Teddy Parker THRILL UK Finished Male 9 4
38 Matthew Black BMX Isle of Man Finished Male 9 3
39 Sam Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 9 3
40 Mackenzie Rennison Birmingham BMX Club Finished Male 9 3
41 Tom Smith Manchester BMX Club Finished Male 9 3
42 Tommy Stone Club Member bristol bmx Finished Male 9 3
43 scott hamilton Birmingham BMX Club Finished 0
43 Scott Hamilton Birmingham BMX Club Finished Male 9 3
44 Fletcher Barton Birmingham BMX Club Finished Male 9 3
45 Johnny Roberts Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 9 3
46 Oscar Osborne Birmingham BMX Club Finished Male 9 3
47 rory mac carthy Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 0
47 Rory MacCarthy Finished Male 9 3

Confirmed Results

Race name: 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamar Thomas Belgium Finished 0
2 Matthew Harman FreeAgent BMX.com Finished Male 10 90
3 Ryan Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 0
4 Kobi Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 10 75
5 Joe Read-Millard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 70
6 Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Finished Male 10 65
7 Ashton Cross Birmingham BMX Club - Fineline... Finished Male 10 60
8 Samuel Avison Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 10 56
9 Harvey Howard Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 52
10 Kieran Bolton Mid Lancs BMX Finished Male 10 48
11 Jude Crawley Western Titans BMX Club Finished Male 10 45
12 Bradley Miles Nuneaton BMX Club Finished Male 10 42
13 Joel Clarke Mid Lancs BMX Finished Male 10 39
14 Harry Restall FreeAgent BMX.com Finished Male 10 36
15 Frankie Monks Derby BMX Club Finished Male 10 33
16 Sydney Allen Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 30
17 Joshua Bardsley Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 28
18 Finley Moss Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 26
19 Morgan Turner Chesterfield BMX Club Finished Male 10 24
20 Alex Rhodes Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 22
21 Callum McCafferty Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 20
22 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 19
23 Andrew Herron Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 10 18
24 Jorge Holguin Peckham Challengers BMX Club Finished Male 9 0
25 Connor Cassidy Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 16
26 Ben Redstone Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 15
27 Jay Fairbank Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 14
28 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 10 13
29 Matthew Hutt Runnymede Rockets Finished Male 10 12
30 Harry Fernihough Dirt Bike Supply Finished Male 10 11
31 Connor Hedges Gosport BMX Club Finished Male 10 10
32 Ellis Burgess Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 9
33 Finlay Smith-Jones Decoy BMX Club Finished Male 10 8
34 Connor Hurry Team Bunneys Finished Male 10 7
35 Broden Haworth Bournemouth BMX Club Finished Male 10 6
36 Lewis Wiltshire East Kent BMX Club Finished Male 10 5
37 Evan Watson Gosport BMX Club Finished Male 10 4
38 Ben Bates Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 3
39 Joe McHugh Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 3
40 Scott Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 10 3
41 William Fuell Redditch Premiers BMX Club Finished Male 10 3
42 Oliver Allsop Manchester BMX Club Finished Male 10 3
Tyreese Bradshaw Derby BMX Club Did not start Male 11 0

Confirmed Results

Race name: 11 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lochlan Dudley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 100
2 Josh Peters Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 90
3 Jacob Watkinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 80
4 Stoffells Thibaut Belgium Finished 0
5 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 11 70
6 Charlie O'Grady Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 65
7 Ted Dalleywater Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 11 60
8 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished Male 11 56
9 Finlay Mead Decoy BMX Club Finished Male 11 52
10 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 11 48
11 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 45
12 Jake Greene Derby BMX Club Finished Male 11 42
13 Joe Parr Mid Lancs BMX Finished Male 11 39
15 Charlie Roast Tiverton BMX Club Finished Male 11 33
16 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 30
17 Harry Molinario Derby BMX Club Finished Male 11 28
18 Callum Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 26
19 Iwan Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 24
20 Gentaro Fortune Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 22
21 Jack Gordon-Stables Andover BMX Club Finished Male 11 20
22 Jack Bonney Goldcoast Finished Male 11 19
23 Tyreese Bradshaw Derby BMX Club Finished Male 11 18
24 Samuel Alexander Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 17
25 Lee Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 16
26 Joshua Warburton Goldcoast Finished Male 11 15
27 George Morris Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 14
28 Kyle Mohacsi Manchester BMX Club Finished Male 11 13
29 Alfie Eccles Decoy BMX Club Finished Male 11 12
30 Ethan Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 11
31 Zak Clarke Bristol BMX Club Finished Male 11 10
32 Christopher Ashton Mid Lancs BMX Finished Male 11 9
33 Koby Richardson DBMX Finished Male 11 8
34 Matthew Quinn Blackpool BMX Club Finished Male 11 7
35 Steven Doherty Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 11 6
36 Henry Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 11 5
Ruben Rochado Preston Pirates BMX Club Did not start Male 12 0

Confirmed Results

Race name: 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Hunt Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 100
2 Shay Casey Manchester BMX Club Finished Male 12 90
3 Ross Cullen Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 80
4 Owen Poulter Derby BMX Club Finished Male 12 75
5 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 70
6 Myles Fisher Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 65
7 Tian Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Male 12 60
8 Lewis Hipkins Derby BMX Club Finished Male 12 56
9 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 52
10 Dieren Macauley-Perry Peckham Challengers BMX Club Finished Male 12 48
11 CJ Darby Mid Lancs BMX Finished Male 12 45
12 Fraser Dudley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 42
13 Cameron Poulter Derby BMX Club Finished Male 12 39
14 Fin Keogh Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 36
15 Lewis Barrett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 33
16 Theo Glinos Finished Male 12 30
17 Jake Kennedy clic sargent Finished Male 12 28
18 Niall Monks Derby BMX Club Finished Male 12 26
19 Max Peace Derby BMX Club Finished Male 12 24
20 Obadiah Hagan Finished Male 12 22
21 Lewis Parker Team RL360 Isle Of Man Finished Male 12 20
22 Daniel Faraone-Horton Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 12 19
23 Guy Sharp Derby BMX Club Finished Male 12 18
24 Brandan Boulter Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 17
25 Leon Bradley Decoy BMX Club Finished Male 12 16
26 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 12 15
27 Layne Crofts Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 12 14
28 Alex McDonald Wrekin Riders Finished Male 12 13
29 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished Male 12 12
30 Ross Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 12 11
31 Samuel Major Braunton BMX Club Finished Male 12 10
32 Liam Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 9
33 Elliot Brownsword Manchester BMX Club Finished Male 12 8
34 Ruben Rochado Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 7

Confirmed Results

Race name: 13 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harley Taylor Birmingham BMX Club Finished Male 13 100
2 Ethan Vernon Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 90
3 Eddie Moore Burnham BMX Club Finished Male 13 80
4 Wilfred Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 75
5 C J Tye Bristol BMX Club Finished Male 13 70
6 George Moret Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 65
7 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished Male 13 60
8 Haydon Green Decoy BMX Club Finished Male 13 56
9 Benjamin Armitage Decoy BMX Club Finished Male 13 52
10 Joshua Legrove Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 48
11 Ben Featherstone North East BMX Club Finished Male 13 45
12 Joseph Brewer Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 42
13 Jim Cole Decoy BMX Club Finished Male 13 39
14 Ben Turner Doncaster Whls CC Finished Male 13 36
15 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 33
16 Matthew Talbot Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 30
17 Cameron Jones Mid Lancs BMX Finished Male 13 28
18 Evan Tulloch Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 26
19 TJ Yates UCCBMX-Autonomy Finished Male 13 24
20 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 13 22
21 Lewy Ranger Andover BMX Club Finished Male 13 20
22 Joshua Wilkins Birmingham BMX Club Finished Male 13 19
23 William Greaves Leeds BMX Club Finished Male 13 18
24 Jamie Fennell Birmingham BMX Club Finished Male 13 17
25 Loui McConnell Leeds BMX Club Finished Male 13 16
26 Jake Freeman North East BMX Club Finished Male 13 15
27 Charlie Nelson Brixton BMX Club Finished Male 13 14
28 Charlie Yates Manchester BMX Club Finished Male 13 13
29 Nathan Marsh Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 13 12
30 Joseph Saunders Manchester BMX Club Finished Male 13 11
31 Sam Curtis Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 13 10
32 Matthew Fazackerley Manchester BMX Club Finished Male 13 9
33 Frederick Kan Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 8
34 Gideon Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 7
Jordan Mullock Bradford Bandits BMX Racing Cl... Did not start Male 14 0
Ewan Stark Brixton BMX Club Did not start Male 14 0

Confirmed Results

Race name: 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 100
2 Kye Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Male 12 0
3 Joshua Moore Burnham BMX Club Finished Male 14 80
4 Aaron Dalleywater Pure Bicycles Finished Male 14 75
5 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished Male 14 70
6 Ben Carnill Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 0
7 Joshua Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 60
8 Ben Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 14 56
9 Dylan Hart Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 52
10 Alex Kite Bristol BMX Club Finished Male 14 48
11 Spencer McLeod Manchester BMX Club Finished Male 14 45
12 Cameron Douglas Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 42
13 Jay Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 14 39
14 Christopher Worrall Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 36
15 Brandon Dalby Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 33
16 Robert Jesson Derby BMX Club Finished Male 14 30
17 Harry Little Bristol BMX Club Finished Male 14 28
18 Ricardo Addymellor Manchester BMX Club Finished Male 14 26
19 Cameron Short Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 24
20 Daigoro Fortune Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 22
21 Jack Critchlow Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 20
22 Jacob Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 19
23 Jake Jones Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 18
24 Ethan Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 17
25 Peter Syson North East BMX Club Finished Male 14 16
26 Jordan Mullock Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 14 15
27 Jordan O'Connell Western Titans BMX Club Finished Male 14 14
28 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 13
29 Jonathan Dobson Hetton Hawks Cycling Club Finished Male 14 12
30 Alexander Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 14 11
31 Ewan Stark Brixton BMX Club Finished Male 14 10

Confirmed Results

Race name: 15 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Power Team Identiti Finished Male 15 100
2 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 15 90
3 Ross Sharp Buyabike.co.uk/Dominos Pizza Finished Male 15 80
4 Blaine Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 75
5 George Hawker North East BMX Club Finished N/A 70
6 Louis Coxon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 65
7 Laurie Greenland Finished Male 15 60
8 Liam Brown Burnham BMX Club Finished Male 15 56
9 Willis White North East BMX Club Finished Male 15 52
10 Fabian Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Male 15 48
11 Aaron Geary Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 15 45
12 Nathan Hastings Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 15 42
13 Owen Baxter Club Cyclopark Finished Male 15 39
14 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished Male 15 36
15 Ashley Walker Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 15 33
Jordan Parkinson Mid Lancs BMX Did not start Male 16 0

Confirmed Results

Race name: 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Hatcher Bournemouth BMX Club Finished Male 16 100
2 Paddy Sharrock Pure Bicycles Finished Male 16 90
3 Joshua Tucker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 80
4 Callum Wing Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 16 75
5 Michael Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 70
6 Joshua Matthews Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 65
7 Taylor Andrews Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 60
8 Bailey Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 16 56
9 Brad Spick Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 52
10 Cameron Jeffers Mid Lancs BMX Finished Male 16 48
11 Aaron Brown Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 45
12 Harry Stickley Andover BMX Club Finished Male 16 42
13 Jesse Kemp Bournemouth BMX Club Finished Male 16 39
14 Arran Skow Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 16 36
15 Bardolph Kerr Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 33
16 James Horwood Runnymede Rockets Finished Male 16 30
17 George Bland Blackpool BMX Club Finished Male 16 28
18 Caine Newsome Finished Male 16 26
19 Jacob Lee Leeds BMX Club Finished Male 16 24
20 Jamie Alexander Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 22
21 Jordan Taylor-Griffith Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 20
22 Charlie Wiltshire East Kent BMX Club Finished Male 16 19
23 Thomas Strutt Bournemouth BMX Club Finished Male 16 18
24 Morgan Woolley Mid Lancs BMX Finished Male 16 17
25 Benjamin Waters Burnham BMX Club Finished Male 16 16
26 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished Male 16 15
27 Jake Downend Manchester BMX Club Finished Male 16 14
28 Ashley Hatton Finished Male 16 13
29 Matthew Saunders Manchester BMX Club Finished Male 16 12
30 Declan Ashcroft-Pemberton Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 11
31 Callum Dalby Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 10
32 Jack Williams Burnham BMX Club Finished Male 16 9
33 Harry Fripp Bournemouth BMX Club Finished Male 16 8
34 Jack Farnell Redditch Premiers BMX Club Finished Male 16 7
35 Daniel Billington Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 6
36 Jordan Parkinson Mid Lancs BMX Finished Male 16 5
37 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 16 4

Confirmed Results

Race name: 17-24 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Billy Luckhurst Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 100
2 Jordan Smith Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 17-24 90
3 Ashley Davey Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 80
4 Jack Hall North East BMX Club Finished Elite Male 0
5 Shaun Issitt Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 70
6 Michael Hawker North East BMX Club Finished Male 17-24 65
7 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 60
8 Tommy Parker Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 17-24 56
9 Jason Fay Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 17-24 52
10 Dominic Skidmore Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 48
11 Mark Maddox Wrekin Riders Finished Male 17-24 45
12 Robert Hawker North East BMX Club Finished Male 17-24 42
13 Alex Brown Gosport BMX Club Finished Male 17-24 39
14 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 36
15 Samuel Leggett Tiverton BMX Club Finished Male 17-24 33
16 Tom Dowie Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 17-24 30
17 Joshua Nicholas Manchester BMX Club Finished Male 17-24 28
18 Jack Smallpeice Bournemouth BMX Club Finished Junior Men 0
19 Martin Brown Birmingham BMX Club Finished Male 17-24 24
20 Adam Thomas Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 22
21 Joshua Hanlon Goldcoast Finished Male 17-24 20
22 Shane Francis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 19
23 Colin Clague BMX Isle of Man Finished Male 17-24 18
24 Mathew Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 17
25 Shane Dean Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 16
26 Robert McPake Pedal Power RT Finished Male 17-24 15
27 Charlie Luckhurst Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 14
28 Alan Smith Goldcoast Finished Male 17-24 13
29 James Day Redditch Premiers BMX Club Finished Male 17-24 12
30 Sean Mcglade Western Titans BMX Club Finished Male 17-24 11
31 Aaron Jones Bristol BMX Club Finished Male 17-24 10
32 Robbie Goodman Ipswich BMX Club Finished Male 17-24 9
33 Jordan Lunn Team Identiti Finished Male 17-24 8
34 Josh Souto Derby BMX Club Finished Male 17-24 7
35 Joseph Presswood Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 0
36 Josh Dale Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 17-24 5
37 Adam Guest Mid Lancs BMX Finished N/A 0
38 Adam Turner Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 17-24 3
39 Leo Jones Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 3
40 Jonathon Kanalas Finished Male 17-24 3
41 James Taylor Bristol BMX Club Finished Male 17-24 3
42 Owen Davies Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 3
43 Louis Machin Decoy BMX Club Finished Male 17-24 3
44 Wesley Potter Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 17-24 3
45 Kyle Spence Preston Pirates BMX Club Finished Male 17-24 3
46 Christopher Wimbledon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 3
47 Daniel Bateson Finished Male 17-24 3
48 Luke Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 3
49 Muddasar Akram Birmingham BMX Club Finished Male 17-24 3
50 Gary Bailey Finished Male 17-24 3
51 Michael Mckenzie Goldcoast Finished Male 17-24 3
52 Harvey Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 3

Confirmed Results

Race name: 25-29 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shaun Fry Hayes Hawks BMX Club Finished Male 25-29 100
2 Robert Reed Hayes Hawks BMX Club Finished Male 25-29 90
3 Andy Little Bristol BMX Club Finished Male 25-29 80
4 John Lillingstone Ipswich BMX Club Finished Male 25-29 75
5 Lee Baker Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 25-29 70
6 Daniel Hodge Bristol BMX Club Finished Male 25-29 65
7 Rikki Gunner Finished Male 25-29 60
8 Adam Dayson Finished Male 25-29 56
9 Joe Davenport Manchester BMX Club Finished Male 25-29 52
10 Michael Pinnock Peckham Challengers BMX Club Finished Male 25-29 48
11 Ross Gill Manchester BMX Club Finished Male 25-29 45
12 Richard Cawood Peckham Challengers BMX Club Finished Male 25-29 42
13 Anthony Ives Blackpool BMX Club Finished Male 25-29 39
14 James Ludlow Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 25-29 36
15 Michael Smart Green Machine BMX Finished Male 25-29 33

Confirmed Results

Race name: Master (30+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dale Holmes Birmingham BMX Club Finished Master 0
2 Alex Dick Hayes Hawks BMX Club Finished Master 90
3 Benjamin Martinez Birmingham BMX Club Finished Master 80
4 Simon Homans FTB Dialled Bikes Finished Master 75
5 Tony Fleming Manchester BMX Club Finished Master 70
6 Benjamin Godfrey Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 65
7 Dylan Clayton Preston Pirates BMX Club Finished N/A 60
8 Darren Reidy Cheshire Ghostriders BMX Finished Master 0
9 Zoltan Buday Hayes Hawks BMX Club Finished Master 52
10 Alan Hill Redline/Troy Lee Finished Master 48
11 Gareth Bates Stay Strong Finished Master 45
12 Matthew Allen Peterborough Phantoms BMX Club Finished Master 42
13 Dave Ives Blackpool BMX Club Finished Master 39
14 Gary O'Brien RACE DAY VIDEO Finished Master 36
15 Jason Lewis Brixton BMX Club Finished N/A 33
16 Martin Ogden Team Identiti Finished Master 30
17 Matt Barnard Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 28
18 Richard Townsend Pure Bicycles Finished Master 26
19 Andrew Parks Finished Master 24
20 Nick Hill Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 22
21 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished Master 20
22 Ryan Yearsley Haro Bikes UK Finished Master 19
23 Lee Block Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 18
24 Chris Jeffrie Finished Master 17
25 Adrian Warden Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Veteran 0
26 Mark Cottrell Preston Pirates BMX Club Finished Master 15
27 Philip Critchlow Cheshire Ghostriders BMX Finished Master 14
28 Brett Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Master 13
29 Andrew O'Hare Runnymede Rockets Finished Master 12
30 James Neville Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 11
31 Mario Presi Brixton BMX Club Finished Master 10

Confirmed Results

Race name: Veteran (40+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Power Manchester BMX Club Finished Veteran 100
2 Tim Phelps Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 90
3 Kevin Blackman Manchester BMX Club Finished Veteran 80
4 Clive Hawkins Burnham BMX Club Finished Veteran 75
5 Brett Archibald Western Titans BMX Club Finished Veteran 70
6 Neil Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 65
7 Phil Charnley Roch Valley Raiders Finished Veteran 60
8 Darren O'Brien J&R BICYCLES Finished Veteran 56
9 Richard Green Bristol BMX Club Finished Veteran 52
10 John Hines Manchester BMX Club Finished Veteran 48
11 Tony Twist Runnymede Rockets Finished Veteran 45
12 Michael Gough Redditch Premiers BMX Club Finished Veteran 42
13 Christopher Potter Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Veteran 39
14 Craig Mills Roch Valley Raiders Finished Veteran 36
15 Darren Flint Runnymede Rockets Finished Veteran 33
16 Andy Lee Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 30
17 Simon Croucher THRILL UK Finished N/A 28
18 Ian Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Veteran 26
19 Brendan Green Team Outkast BMX Club Finished Veteran 24
20 Raymond Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Veteran 22
21 David Russell Western Titans BMX Club Finished Veteran 20
22 Jimmy Carleton Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 19
23 James Leadon Roch Valley Raiders Finished Veteran 18
24 Martin Parker THRILL UK Finished Veteran 17

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Quillan Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Junior Men 100
2 Daniel Pullen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Junior Men 90
3 Toby Bearne Big Daddy Pure UK Finished Junior Men 80
4 Jordan Perry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 75
5 Ryan Stack Pure Bicycles Finished Junior Men 70
6 Reece Hoggatt Balby Academy Of Sport - BMX Finished Junior Men 65
7 SANDER VERMEIREN NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
8 Jack Bloor Derby BMX Club Finished Junior Men 56
9 Michael Cummins Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Junior Men 52
10 Braden Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 48
11 BRENT CLÉ NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
12 Jake Cornforth Decoy BMX Club Finished Junior Men 42
13 Dean Reeves Brixton BMX Club Finished Junior Men 39
14 Nathaniel Campbell Brixton BMX Club Finished Junior Men 36
15 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Junior Men 33
16 Adam Smith YESS Finished Junior Men 30
17 George Warner Redman Rockstar Finished Junior Men 28

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Phillips Burnham BMX Club Finished Elite Male 100
2 Marcus Bloomfield Bristol BMX Club Finished Elite Male 90
3 Kelvin Batey Speedflex Race Team Finished Elite Male 80
4 Morten Therklidsen Finished 0
5 ARNAUD DUBOIS NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
6 Daniel McBride Decoy BMX Club Finished Elite Male 65
7 Calum Strickland Manchester BMX Club Finished Elite Male 60
8 Kyle Evans Preston Pirates BMX Club Finished Elite Male 56
9 Mike Kaltoff Finished 0
10 Scott Waterhouse Gosport BMX Club Finished Elite Male 48
11 Rozsenich Gabor Finished 0
12 Ben Clarkson Duchy Pirates Finished Elite Male 42
13 Szoboszlai Patrik Finished 0
14 Ryan Bauer ABD BMX UK Finished Elite Male 36
15 Tre Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Elite Male 33
16 Grant Hill Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Elite Male 30
17 Niklas Lausten Finished 0
18 Thomas Bauer ABD BMX UK Finished Elite Male 26
19 Sifiso Nhlapo Finished 0
20 Andrew Clucas Manchester BMX Club Finished Elite Male 22
21 Jordan Hayes Leeds BMX Club Finished Elite Male 20
22 Curtis Manaton YESS Finished Elite Male 19
23 Thomas Palmer Burnham BMX Club Finished Male 25-29 0

Confirmed Results

Race name: Supercross Open Men (17+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jelle van Gorkom National Team Netherlands Finished 0
2 Liam Phillips Burnham BMX Club Finished Elite Male 0
3 Sifiso Nhlapo Finished 0
4 Twan van Gendt Finished 0
5 ARNAUD DUBOIS NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
6 Kyle Evans Preston Pirates BMX Club Finished Elite Male 0
7 Tre Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Elite Male 0
8 Morten Therklidsen Finished 0
9 Grant Hill Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Elite Male 0
10 Szoboszlai Patrik Hungary Finished 0
11 Kelvin Batey Balby Academy Of Sport - BMX Finished Elite Male 0
12 Niklas Lausten Finished 0
13 Calum Strickland Redline/Troy Lee Finished Elite Male 0
14 Scott Waterhouse Clark & Kent Contractors Finished Elite Male 0
15 Daniel McBride Decoy BMX Club Finished Elite Male 0
16 Curtis Manaton YESS Finished Elite Male 0
17 Ivo van der Putten National Team Netherlands Finished 0
18 Ben Clarkson Big Daddy Pure UK Finished Elite Male 0
19 Ashley Davey Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 0
20 Rozsenich Gábor Hungary Finished 0
21 BRENT CLÉ NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
22 Ryan Bauer ABD BMX UK Finished Elite Male 0
23 SANDER VERMEIREN NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
24 Toby Bearne Big Daddy Pure UK Finished Junior Men 0
25 Thomas Bauer ABD BMX UK Finished Elite Male 0
26 Andrew Clucas Manchester BMX Club Finished Elite Male 0
27 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 0
28 Jordan Hayes Leeds BMX Club Finished Elite Male 0
29 Sander Bisseling National Team Netheralnds Finished 0
30 Thomas Palmer Burnham BMX Club Finished Elite Male 0
31 Jacob Roberts Redline/Troy Lee Finished Junior Men 0
32 George Warner Redman Rockstar Finished Junior Men 0
Raymon van der Biezen National Team Netherlands Did not start 0

Confirmed Results

Race name: 6 & Under Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 100
2 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Ella Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 80
4 Betsy Bax Bristol BMX Club Finished 6 & Under 75
5 Hannah Hedges Gosport BMX Club Finished 6 & Under 70

Confirmed Results

Race name: 7-8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Hutt Runnymede Rockets Finished Female 8 100
2 Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished Female 8 90
3 Isabel Hallam ucc Finished Female 8 80
4 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 8 75
5 Louise Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 8 70
6 Freya Campbell Preston Pirates BMX Club Finished Female 9 0
7 Chloe Yates UCCBMX-Autonomy Finished Female 7 60
8 Lucy Munday THRILL UK Finished Female 7 56
9 Mia Clarke Bristol BMX Club Finished Female 8 52
10 Chloe Read-Millard Braintree BMX Racing Club Finished Female 8 48
11 Millie Swarbrick Preston Pirates BMX Club Finished Female 8 45
12 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished Female 7 42

Confirmed Results

Race name: 9-10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Imogen Hill Blackpool BMX Club Finished Female 10 100
2 Emily Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Female 10 90
3 Emily Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 9 0
4 Isabel Hines Manchester BMX Club Finished Female 10 75
5 Ellie Featherstone North East BMX Club Finished Female 10 70
6 Mollie Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 10 65
7 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 9 60
8 Megan Nevard Hayes Hawks BMX Club Finished Female 10 56
9 Summer Lilly Cross Birmingham BMX Club - Fineline... Finished Female 9 52
10 Abi Wherry One and All Cycling Finished Female 9 48
11 Izzy Pope Bournemouth BMX Club Finished Female 10 45
12 Emily Clinch Preston Pirates BMX Club Finished Female 9 42
13 Mia Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Female 9 39
14 Isabella Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 9 36
15 Charlotte Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 9 33
16 Elize Hunter Western Titans BMX Club Finished Female 9 30
17 Tia Cooke Finished Female 8 0
18 Serenity Ralph Finished Female 9 26

Confirmed Results

Race name: 11-12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kim Baptista FreeAgent BMX.com Finished Female 12 100
2 Ellie Jo Chappell Mid Lancs BMX Finished Female 11 90
3 Mary Johnson North East BMX Club Finished Female 12 80
4 Eleana Stafford Factory Doublecross UK Finished Female 11 75
5 Taryn McConnell Leeds BMX Club Finished Female 11 70
6 Megan Wherry One and All Cycling Finished Female 12 65
7 Darcie Taylor Birmingham BMX Club Finished Female 11 60
8 Libby Smith Redditch Premiers BMX Club Finished Female 11 56
9 Elissa Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 11 52
10 Maisie Hawkins Burnham BMX Club Finished Female 11 48
11 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 12 45
12 Tayla Nevard Hayes Hawks BMX Club Finished Female 12 42
13 Emily Bridson BMX Isle of Man Finished Female 11 39
14 Melissa Guest Mid Lancs BMX Finished Female 12 36
15 Chloe Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 12 33
16 Olivia Howard Hayes Hawks BMX Club Finished Female 12 30
17 Charlotte Simms Goldcoast Finished Female 11 28

Confirmed Results

Race name: 13-14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alesi Tye Bristol BMX Club Finished Female 14 100
2 Bethany Shriever Braintree BMX Racing Club Finished Female 13 90
3 Blaine Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Female 13 80
4 Lauren Stack Burnham BMX Club Finished Female 14 75
5 Megan Hopgood One and All Cycling/Duchy pira... Finished Female 14 70
6 Katurah Davidson Peckham Challengers BMX Club Finished Female 13 65
7 Emily Green Decoy BMX Club Finished Female 13 60
8 Ellie-May Shephard UCCBMX-Autonomy Finished Female 14 56
9 Florence Hefft Hayes Hawks BMX Club Finished Female 13 52
10 Carla Herron Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Female 13 48
11 Chelsea Wallace Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 14 45
12 Charlie Hartwell UCCBMX-Autonomy Finished Female 13 42
13 Josie McFall Mid Lancs BMX Finished Female 16 0
13 Josie McFall Mid Lancs BMX Finished Female 14 39
14 Leah Clinch Buyabike.co.uk/Dominos Pizza Finished Female 13 36
15 Lauryn Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 13 33
16 Melissa Foster **Rotherham BMX Club** DO NOT ... Finished Female 13 30
17 Georgia Menarry Mid Lancs BMX Finished Female 14 28
18 Erin Mcpake Pedal Power RT Finished Female 13 26
19 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 13 24
20 Lauren Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished Female 13 22

Confirmed Results

Race name: 15-16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jennifer Noble North East BMX Club Finished Female 15 100
2 Molly Dobson Stay Strong Finished Female 15 90
3 Isabelle Ferrada Milton Keynes BMX Racing Club Finished Female 16 80
4 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 75
5 Shamika Wray-Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Female 16 70
6 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 65
7 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Female 15 60
8 Natasha Bradley Decoy BMX Club Finished Female 15 56
9 Hazel Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 52
10 Holly Black BMX Isle of Man Finished Female 15 48

Confirmed Results

Race name: Championship Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abbie Taylor Sheffield Dirt Society Finished Championship Female 100
2 Maartje Hereijgers Finished 0
3 Charlotte Green Duchy Pirates Finished Championship Female 80
4 Valerie Zebrokova Manchester BMX Club Finished Championship Female 75
5 Ayesha McLelland Gosport BMX Club Finished Championship Female 70
6 Emily Batey Balby Academy Of Sport - BMX Finished Championship Female 65
7 Lieke Klaus Finished 0
8 Joey Gough Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Championship Female 56
9 Angelica-Arena Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 15 0
10 Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Championship Female 48
11 Lauren Smith Derby BMX Club Finished N/A 45
12 Amelia Silvestre Bristol BMX Club Finished Championship Female 42
13 TORI VAN DE PERRE NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
14 Bethany Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 36

Confirmed Results

Race name: Supercross Open Women (17+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Merle van Benthem Finished 0
2 Laura Smulders National Team Netherlands Finished 0
3 Maartje Hereijgers TFCC de Weirijders Tiel Finished 0
4 Charlotte Green Duchy Pirates Finished Championship Female 0
5 Abbie Taylor Sheffield Dirt Society Finished Championship Female 0
6 TORI VAN DE PERRE NATIONAL TEAM BELGIUM Finished 0
7 Audrey Lecorguille Finished 0
8 Lieke Klaus Finished 0

Confirmed Results

Race name: 9-12 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished 9-12 100
2 Kim Baptista FreeAgent BMX.com Finished 9-12 90
3 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished 9-12 80
4 Noah Shriever Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 75
5 Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished 9-12 70
6 Megan Wherry One and All Cycling Finished 9-12 65
7 Lewis Parker Team RL360 Isle Of Man Finished 9-12 60
8 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 9-12 56
9 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished 9-12 52
10 Joseph Carter Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 48
11 Henry Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished 9-12 45
12 Matthew Black BMX Isle of Man Finished 9-12 42

Confirmed Results

Race name: 13-14 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paddy Sharrock Pure Bicycles Finished 13-14 100
2 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished 13-14 90
3 Haydon Green Decoy BMX Club Finished 13-14 80
4 Harley Taylor Birmingham BMX Club Finished 13-14 75
5 Benjamin Armitage Decoy BMX Club Finished 13-14 70
6 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 65
7 Shay Casey Manchester BMX Club Finished 13-14 60
8 George Moret Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 56
9 Ben Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 13-14 52
10 Christopher Worrall Cheshire Ghostriders BMX Finished 13-14 48
11 Evan Tulloch Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 45

Confirmed Results

Race name: 15-16 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roy Jones Burnham BMX Club Finished 15-16 100
2 Andrew Green Decoy BMX Club Finished 15-16 90
3 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished 15-16 80
4 Charlie Leggett Tiverton BMX Club Finished 15-16 75
5 Skye Beagley Finished 15-16 70
6 Luke Armitage Decoy BMX Club Finished 15-16 65

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hall North East BMX Club Finished 17-29 100
2 Toby Bearne Big Daddy Pure UK Finished 17-29 90
3 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished 17-29 80
4 Damian Groves Cheshire Ghostriders BMX Finished 17-29 75
5 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 70
6 Colin Clague BMX Isle of Man Finished 17-29 65
7 Josh Souto Derby BMX Club Finished 17-29 60
8 Scott Casey Manchester BMX Club Finished 17-29 56
9 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 52
10 Lee Green Tiverton BMX Club Finished 17-29 48
11 Ryan Spick Nottingham Outlaws BMX Club Finished 17-29 45
12 Richard Chamley Leeds BMX Club Finished 17-29 42
13 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 39
14 Danny Bateman Finished 17-29 36
15 Wesley Potter Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 17-29 33
16 Jacob Barton Birmingham BMX Club / Fineline... Finished 17-29 30
17 James Cornford S.P.S Finished 17-29 28
18 Fabio Carvalho Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 30-34 0

Confirmed Results

Race name: 30-34 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Homans FTB Dialled Bikes Finished 30-34 100
2 Chris Dayson Finished 30-34 90
3 Lee Block Milton Keynes BMX Racing Club Finished 30-34 80
4 Roy Sutton Manchester BMX Club Finished 30-34 75
5 Liam Fielding Decoy BMX Club Finished 30-34 70
6 Richard Chapple Braunton BMX Club Finished N/A 65
7 Mark Ferguson Gosport BMX Club Finished 30-34 60
8 Anthony Edwards Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 30-34 56
9 Paul Coleman Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 30-34 52
10 Paul Crook Finished 30-34 48

Confirmed Results

Race name: 35-39 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Ogden Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 35-39 100
2 Glyn Cartwright Peterborough Phantoms BMX Club Finished 35-39 90
3 Paul Eccles Decoy BMX Club Finished 35-39 80
4 Mario Presi Brixton BMX Club Finished 35-39 75
5 Scott Davidson Finished N/A 70
6 Jason Nicholls Green Machine BMX Finished 35-39 65
7 Damian Mead Decoy BMX Club Finished 35-39 60
8 Matt Barnard Milton Keynes BMX Racing Club Finished 35-39 56
9 Jamie Duffy Manchester BMX Club Finished 35-39 52
10 Nick Hill Milton Keynes BMX Racing Club Finished 35-39 48
11 Neil Harbour Manchester BMX Club Finished 35-39 45
12 Dominic Bent Finished 35-39 42
13 Chris Platt Mid Lancs BMX Finished N/A 39
14 Nigel Smith Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 35-39 36
15 Paul Barnard Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 35-39 33
16 Jason King Runnymede Rockets Finished 35-39 30
17 Richard Todd Preston Pirates BMX Club Finished 35-39 28
18 Alistair Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished N/A 26
19 Sergio Fernandes Bad Bmx Dagenham BMX Club Finished N/A 24
20 Andrew Carter Braintree BMX Racing Club Finished 35-39 22
21 Jon Rhodes Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 35-39 20
22 Kieran Edwards wrekin riders bmx club Finished 35-39 0

Confirmed Results

Race name: 40-44 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Sharp Buyabike.co.uk/Dominos Pizza Finished 40-44 100
2 Alan Hill Redline/Troy Lee Finished 40-44 90
3 Karl Sanderson Mid Lancs BMX Finished 40-44 80
4 Nigel Page Chain Reaction Cycles/PayPal Finished 40-44 75
5 Sean Field Cheshire Ghostriders BMX Finished 40-44 70
6 James Christie Andover BMX Club Finished 40-44 65
7 Peter Butler North East BMX Club Finished 40-44 60
8 Brett Archibald Western Titans BMX Club Finished 40-44 56
9 Clive Hawkins Burnham BMX Club Finished 40-44 52
10 Darren O'Brien J&R BICYCLES Finished 40-44 48
11 Dave Godfrey Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 45
12 Christopher Day Redditch Premiers BMX Club Finished 40-44 42
13 Jon Moore Bournemouth BMX Club Finished 40-44 39
14 Marvin O'Brien Finelines Racing Finished 40-44 36
15 Martin Green Decoy BMX Club Finished N/A 33
16 Anthony Revell Finished 40-44 30
17 Stephen Keech Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 28
18 Neil Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished 40-44 26
19 Robert Horton Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 40-44 24
20 John Hines Manchester BMX Club Finished 40-44 22
21 Michael Ellis Derby BMX Club Finished 40-44 20
22 Neil Hopes Bristol BMX Club Finished 40-44 19
23 Keith Easom Faction Bike Co Finished 40-44 18
24 Matthew Griffin Gosport BMX Club Finished 40-44 17
24 Simon Rickett Duchy Pirates Finished 40-44 17
25 Andrew Drelincourt Manchester BMX Club Finished 40-44 16
26 Brent Featherstone North East BMX Club Finished 40-44 15
28 Gary Munday THRILL UK Finished 40-44 13
29 Andrew Hill Blackpool BMX Club Finished 40-44 12
30 David Lindsay Western Titans BMX Club Finished 40-44 11
31 Tim Ponting Andover BMX Club Finished 40-44 10
32 Sheldon Hall Harworth Hurricanes BMX Club Finished N/A 9
33 Bernard Schaale Bournemouth BMX Club Finished 40-44 8
34 Rhys Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished 40-44 7
35 Jonathan Beckett Western Titans BMX Club Finished 40-44 6
36 Spencer Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 5
37 Olly Kan Hayes Hawks BMX Club Finished 40-44 4
38 Christopher Potter Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 40-44 3
39 Craig Glinos Finished 40-44 3

Confirmed Results

Race name: 45+ Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Keith Wilson Gosport BMX Club Finished 45+ 100
2 Jeremy Hayes Leeds BMX Club Finished 45+ 90
3 Kai Riviere Race Day Video Finished 45+ 80
4 Russell Hanlon Goldcoast Finished 45+ 75
5 Kevin Ranscombe Gosport BMX Club Finished N/A 70
6 Stephen Noble North East BMX Club Finished 45+ 65
7 Phil Beer Haro Bikes UK Finished 45+ 60
8 Jason Harvey YESS Finished 45+ 56
9 Adrian Warden Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 45+ 52
10 Ian Letchford Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 45+ 48
11 Adrian Young Hayes Hawks BMX Club Finished 45+ 45
12 Sean Boyle Western Titans BMX Club Finished 45+ 42
13 Nigel Stonebridge Peterborough Phantoms BMX Club Finished 45+ 39
14 Michael Bauer Life BMX Finished 45+ 36
15 William Fieldhouse Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 45+ 33
16 John Stockwell Braintree BMX Racing Club Finished N/A 30
17 Paul Bateman Finished 45+ 28
18 Sean Pitts PMR@Toachim House Finished 45+ 26
19 Brian Dayson Hayes Hawks BMX Club Finished 45+ 24
20 Ian Forbes Bournemouth BMX Club Finished 45+ 22

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amelia Silvestre Bristol BMX Club Finished 17-29 100
2 Louise Abbott Manchester BMX Club Finished 17-29 90
3 Helen Biggs Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished 17-29 80
4 Sarah Jones Cheshire Ghostriders BMX Finished 17-29 75

Confirmed Results

Race name: 30+ Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicola Spiers Gosport BMX Club Finished 35-39 100
2 Lea Pendleton midlancs Finished 35-39 90
3 Claire Morrison Hayes Hawks BMX Club Finished 35-39 80
4 Renee Diwell Gosport BMX Club Finished 35-39 75
5 Abi Hill Redline/Groove Racing Finished 40-44 70
6 Boo Kendall Runnymede Rockets Finished 40-44 65
7 Amanda Stileman Mid Lancs BMX Finished 0
8 Susan Faraone Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 40-44 56