Event URN:
240527
Start date:
Sat, 23rd Jun 2012
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Plume School
Mill Road, Maldon, CM9 5JA
( View map )
Series:
National Short Distance Grass League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Maldon & District CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.madcc.org.uk
Event organiser:
Mr Nicholas Beckley
4 Meeson Meadows
Maldon
Essex
CM9 6YS
07706327393
nickbeckley65@o2.co.uk
Cheques payable to:
Maldon & District CC
Info for Riders:
Please note that Go-Ride Racing is open to under 16 novice riders only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 13:00 Go-Ride Racing Go-Ride Racing None A, B, C, D, E, ...
23 Jun 12 13:00 Ladies 8km Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
23 Jun 12 13:00 Ladies Omnium Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
23 Jun 12 13:00 Men's National Short Distance League Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Mill Road,
Maldon,
CM9 5JA

Race: Go-Ride Racing

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 13:00 Go-Ride Racing None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Ladies 8km

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Ladies Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's National Short Distance League

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 13:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Mens 800m Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 13:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Mens 8km

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 13:00 Youth Only Youth A, B, C, D, E ---

Confirmed Results

Race name: Ladies 8km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarra Boyd Clee Cycles Finished 2nd 10
2 Susan Wood Maldon & District CC Finished 2nd 8
3 Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 7
4 Rusine Heald VC St Raphael Finished N/A 6
5 Joanne Lifford Colchester Rovers CC Finished N/A 5

Confirmed Results

Race name: Ladies Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarra Boyd Clee Cycles Finished 2nd 10
2 Susan Wood Maldon & District CC Finished 2nd 8
3 Rusine Heald VC St Raphael Finished N/A 7
4 Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 6
5 Joanne Lifford Colchester Rovers CC Finished N/A 5

Confirmed Results

Race name: Men's National Short Distance League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Leveton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
2 Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
3 David Heald VC St Raphael Finished 2nd 0
4 George Wood Maldon & District CC Finished 2nd 0
5 Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 0
6 Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Mens 800m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Heald VC St Raphael Finished 2nd 0
2 Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
3 George Wood Maldon & District CC Finished 2nd 0
4 Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
5 Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0
6 Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Mens 8km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 10
2 George Wood Maldon & District CC Finished 2nd 8
3 Graham Collins Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 7
4 Max Pendleton Mildenhall CC Finished 3rd 6

Confirmed Results

Race name: Youth Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Moore Maldon & District CC Finished A 3
2 Oliver Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 2
3 Samantha Parker Maldon & District CC Finished A 1
4 Jake Darragh Finished 0