Event URN:
240513
Start date:
Wed, 5th Sep 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Marsh Tracks
Event website:
http://www.marshtracks.co.uk
Event organiser:
Mr Jon Harland
2 Bastion Close
Prestatyn
Clwyd
LL19 7LT
jon@harland.wanadoo.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Prizes are vouchers per month in lieu
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D 20 mins
5 Sep 12 19:00 U12 Boys Youth Only Youth C
5 Sep 12 19:00 U12 Girls Youth Only Youth C
5 Sep 12 19:00 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 19:00 Youth Only Youth D 20 mins

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 19:00 Youth Only Youth A 20 mins

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 19:25 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 01 hr 10 mins

Posted 10/09/2012 - British Cycling

Penultimate event of 2012 series.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Williams Finished D 00:29:23:000 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished C 00:27:17:000 3
2 Twm Bryn Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 2
3 Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished C 1
4 Joseph Hulme Birkenhead North End CC Finished C 00:29:22:000 0
5 Ben Lewis Finished 0
6 Sven Grube Rhyl Cycling Club Finished C 00:31:07:000 0
7 Joseph Jones Finished N/A 00:33:06:000 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicole Clarke Port Sunlight Whls CC Finished C 00:27:38:000 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Barnwell Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished B 00:27:17:000 3
2 David Tudor Rhyl Cycling Club Finished B 2
3 Morgan Hughes Rhyl Cycling Club Finished B 1
4 Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
5 Jack Nash Coed Llandegla N Wales MBA Finished B 00:29:03:000 0
6 Matthew Harding Finished 00:29:35:000 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Rogers Birkenhead North End CC Finished A 00:27:08:000 3
2 Alex Harvey Rhos On Sea Cycling Club Finished A 2
3 Jack Hulme Birkenhead North End CC Finished A 1
4 Max Spedding Birkenhead North End CC Finished A 0
5 James Best Graham Weigh Racing Finished A 0
6 Jake Lovatt Finished 00:27:17:000 0
7 Ben Hingeley Finished 00:28:46:000 0
8 Steffan Roberts Finished 00:29:22:000 0
Tom Harding Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Huw Buck Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished E 00:28:34:000 3
2 Joshua Peevor Rhyl Cycling Club Finished E 00:30:10:000 2
3 Andrew Clarke Port Sunlight Whls CC Finished E 00:32:05:000 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nia Barnwell Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 00:32:55:000 3

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 00:58:12:000 10
2 Gerallt Allen Rhyl Cycling Club Finished 2nd 8
3 Tom Black MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 2nd 00:58:22:000 7
4 Nick Giles Wrexham Roads Club Finished 3rd 00:58:46:000 6
5 David Kent St Helens CRC Finished 3rd 00:59:39:000 5
6 Mike Salkeld Crosstrax Finished 2nd 4
7 Tim Challinor Para-T Finished 3rd 3
8 Narren Jones Team Shinybikes.com Finished 3rd 2
9 Aled Pugh-Jones Wrexham Roads Club Finished 3rd 1
10 Alex Jones Clwb Rasio Mona Finished 4th 1
11 John Noakes Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
12 Terry Glynn Velo Club Melyd Finished 4th 0
13 Andrew Casey Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
14 Alan Forrester Rhyl Cycling Club Finished 3rd 0
15 Paul Griffin Rhyl Cycling Club Finished 4th 0
16 Steffan Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 3rd 0
17 Anthony Crabbe Finished 0
18 Christopher Williams Velo Club Melyd Finished 4th 0
Alex Harvey Rhos On Sea Cycling Club Did not finish A 0
Robert Rogers Birkenhead North End CC Did not finish A 0