Event URN:
240512
Start date:
Wed, 29th Aug 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Marsh Tracks
Event website:
http://www.marshtracks.co.uk
Event organiser:
Mr Jonathan Harland
2 Bastion Close
Prestatyn
Clwyd
LL19 7LT
jon@harland.wanadoo.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Prizes are vouchers per month in lieu
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Aug 12 19:00 U10 Youth Only Youth D
29 Aug 12 19:00 U12 Youth Only Youth C
29 Aug 12 19:00 U14 Youth Only Youth B
29 Aug 12 19:00 U16 Youth Only Youth A 20 mins

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Aug 12 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Aug 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Aug 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Aug 12 19:00 Youth Only Youth A 20 mins

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Aug 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Aug 12 19:00 Youth Only Youth A, B, C, D, E 20 mins

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Aug 12 19:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 55 mins

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Aug 12 19:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 55 mins

Provisional Report and Results

Posted 02/09/2012 - British Cycling

Gerallt Allen takes first place in the Graham Weigh Cycles Series 22.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Williams Finished D 3
2 Robert Price Finished D 2
3 Bryn Woodall Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished C 3
2 Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished C 2
3 Twm Bryn Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 1
4 Nicole Clarke Port Sunlight Whls CC Finished C 3
5 Joseph Jones Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Nash Coed Llandegla N Wales MBA Finished B 3
2 Joe Barnwell Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished B 2
3 David Tudor Rhyl Cycling Club Finished B 1
4 Simon Price Wrexham Roads Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Spedding Birkenhead North End CC Finished A 3
2 Alex Harvey Rhos On Sea Cycling Club Finished A 2
3 Thomas Harding Finished 0
4 Robert Rogers Birkenhead North End CC Finished A 0
5 Ben Hingeley Finished 0
6 Brady Fagan Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Clarke Port Sunlight Whls CC Finished E 3
2 Serena Woodall Finished 0
3 Nia Barnwell Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 2
4 Luke Williams Finished E 2

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Morley Wrexham Roads Club Finished 3rd 10
2 Adam Howells Fred Williams Cycles Finished 2nd 8
3 Aled Pugh-Jones Wrexham Roads Club Finished 3rd 7
4 Narren Jones Team Shinybikes.com Finished 3rd 6
5 Sion Jones Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 0
6 David Dudley Rhos On Sea Cycling Club Finished 3rd 4
7 Steffan Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 4th 3
8 Timothy Jones Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 2
9 David Parry Clwb Rasio Mona Finished 4th 1
10 Paul Griffin Rhyl Cycling Club Finished 4th 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gerallt Allen Rhyl Cycling Club Finished 2nd 10
2 Michael Cripps Army Cycling Union Finished 2nd 8
3 Matt Limacher Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 7
4 Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 6
5 Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished A 5
6 David Spencer Wrexham Roads Club Finished N/A 4
7 Anthony Crabbe Finished 0
8 Tim Challinor Para-T Finished 3rd 2
9 Alan Overson Velo Club Melyd Finished N/A 1
10 Matthew Smithson Chevin Cycles.com Trek Finished 2nd 1