Event URN:
240448
Start date:
Wed, 6th Jun 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Mountbatten Centre
Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9AQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Portsmouth Cycle Track League ( website )
Event website:
http://www.southbc.org.uk
Event organiser:
Mrs Susan Knight
21 Bedhampton Road
Portsmouth
Hampshire
PO2 7JX
02392642226
Cheques payable to:
Portsmouth Cycle Track League
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:15 U10 Boys Youth Only Youth D
6 Jun 12 18:15 U10 Girls Youth Only Youth D
6 Jun 12 18:15 U12 Boys Youth Only Youth C
6 Jun 12 18:15 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Alexandra Park,
Portsmouth,
Hampshire,
PO2 9AQ

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:15 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:15 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:15 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:15 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:15 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:15 Youth Only Youth E ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:15 Youth Only Youth A, B, C, D, E ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 18:45 Regional B Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 3 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:45 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 50 mins / plus 3 laps

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished D 3
2 Matthew Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Poppy Pattinson Oakwood Racers Finished D 3
2 Olivia Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 2
3 Scarlet Cooper I-Team Cyclists' Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 3
2 Erin Baker Southdown Velo Finished C 2
3 Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 1
4 Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished C 0
5 Eric Fileman Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
2 Alderney Baker Southdown Velo Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 3
2 Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
3 Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 1
4 Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished B 0
5 Charlie Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
6 Edward Lillingston-Price Finished 0
7 Rob Panter Portsmouth North End CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Fielding Poole Whls CC Finished A 3
2 Robert Bolwell VC St Raphael Finished A 2
3 George Moore I-Team Cyclists' Club Finished A 1
4 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
5 Matthew Hill VO2 Development Team Finished A 0
6 Charlie Cresswell-Hogg Portsmouth North End CC Finished A 0
7 Freddie Lillingston-Price Finished 0
8 Harvey Morcombe Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Hooper Finished E 3