Event URN:
240432
Start date:
Wed, 4th Jul 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Trinity Hall
High Street, Guildford, Surrey, GU1 3RR
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 1st Jul 2012
Event promoted by:
Charlotteville CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.charlottevillecc.org.uk
Event organiser:
Mr Jonathan Lewis
07921871534
jeddylewis@gmail.com
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 18:30 U14 Girls Youth Only Youth B 15 mins / plus 5 laps
4 Jul 12 18:32 U12 Girls Youth Only Youth C
4 Jul 12 18:33 U10 Girls Youth Only Youth D
4 Jul 12 18:34 U16 Boys Youth Only Youth A

View All

Event Location:

High Street,
Guildford,
Surrey,
GU1 3RR

Race: U14 Girls

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 20 days 12 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 18:30 Youth Only Youth B 15 mins / plus 5 laps

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 18:32 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 18:33 Youth Only Youth D ---

Race: U16 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 18:34 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 18:35 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 18:36 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 18:37 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 18:38 Youth Only Youth E ---

Race: 3rd Cat Only

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 19:00 Regional B Band 5 3rd, 4th 20 mins / plus 10 laps

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 20 days 12 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 19:30 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite 20 mins / plus 10 laps

Race: E/1/2

View Entrants

Online entry closed 2 years 9 months 20 days 12 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jul 12 20:00 National B Band 3 1st, 2nd, Elite 40 mins / plus 10 laps

Posted 06/07/2012 - British Cycling

Moss claims Elite win to cap great evening of racing.. [more]

Posted 24/06/2012 - British Cycling

Still places available in Elite and new women's event.. [more]


Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Annabel Davidson VC Meudon Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alice Matravers Charlotteville CC Finished C 3
2 Ellie Cooper Charlotteville CC Finished C 2
3 Alderney Baker Southdown Velo Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aidan Woolven Sutton Cycling Club Finished A 3
2 Tomas Franklin Hargroves Cycles - Ridley RT Finished A 2
3 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished B 3
2 David Barnes Condor Cycles Finished B 2
3 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished C 3
2 Ieuan Woods Charlotteville CC Finished C 2
3 Oscar Warrington Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished D 3
2 Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
3 Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Coppola Four4th Finished E 3

Confirmed Results

Race name: 3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Hopkins Merida Factory Racing Finished 3rd 10
2 David Farmer Cycleworks.co.uk Finished 3rd 8
3 Bohdan Musil La Fuga.CC Finished 3rd 7
4 Conrad Calitz La Fuga.CC Finished 2nd 6
5 Matthew Hinshelwood ViCiOUS VELO Finished 3rd 5
6 Mark Smith Crawley Wheelers Finished 3rd 4
7 David Larkin Charlotteville CC Finished 2nd 3
8 Michael Laborero Cycleworks.co.uk Finished 3rd 2
9 Adam Moore Finished 3rd 1
10 Andrew O'Connor London Dynamo Finished 3rd 1
11 Paul Butler In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished 3rd 0
12 Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
13 Christopher McGovern Sutton Cycling Club Finished 3rd 0
14 Mark Workman Festival RC Finished 3rd 0
15 Dean Frost VC Meudon Finished 3rd 0
16 Joshua Day Offcamber Finished 3rd 0
17 Nick Kirke Cycleworks.co.uk Finished 3rd 0
18 Calum Gillespie Cycleworks.co.uk Finished 3rd 0
0 Noah Banner Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
0 Jeremy Brougham London Dynamo Finished 3rd 0
0 James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
0 Adam Elderfield Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
0 David Faulkner Charlotteville CC Finished 3rd 0
0 Louis Fawke VO2 Development Team Finished 3rd 0
Christopher Fletcher Team Axiom Did not start 3rd 0
0 Douglas Fox Crawley Wheelers Finished 3rd 0
0 Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Richard Hemsley Crawley Wheelers Did not start 3rd 0
0 George Higgs Crawley Wheelers Finished 3rd 0
0 Jason Humphries Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
0 George Hunter Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
0 Tom Ilett Bristol South CC Finished 3rd 0
0 Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Thomas Key Southampton University RC Did not start 3rd 0
Robin Kirk Kingston Wheelers CC Did not start 3rd 0
0 Joseph Laborero Cycleworks Finished 0
0 Michael Lancaster VC Meudon Finished 2nd 0
0 Nigel Langridge Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Peter Mollison Kingston Wheelers CC Did not start 2nd 0
0 Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
0 Christopher Rees Pearson Cycling Club Finished 3rd 0
0 Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 3rd 0
0 Rupert Robinson Crawley Wheelers Finished 3rd 0
0 Nigel Smith London Dynamo Finished 3rd 0
0 Brian Stokes Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
0 Andy Sykes Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
0 George Thomas Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Matthew Wakeford Cyclefit RT Did not start 3rd 0
0 Matthew Walters Pearson Cycling Club Finished 3rd 0
John Williams Willesden Cycling Club Did not start N/A 0
0 Matthew Williams East London Velo Finished 3rd 0
0 Ian Wrightson Charlotteville CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Moss Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 30
2 Richard Mardle Felt Racing Finished Elite 25
3 Wouter Sybrandy Team IG - Sigma Sport Finished Elite 21
4 Adam French Rapha Cycling Club Finished 1st 17
5 Andrew Hargroves Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Elite 14
6 Lee Smith Felt Racing Finished Elite 12
7 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 10
8 Simon Ernest AW Cycles Finished 2nd 8
9 Edward McParland GT Muc-Off Racing Finished 2nd 7
10 Christopher Wood WyndyMilla Finished 2nd 6
11 David Creeggan Pedal Heaven RT Finished 1st 5
12 James Wilson www.supernovacycles.co.uk Finished 1st 4
13 Allan Ridler Pedal Heaven RT Finished Elite 3
14 Daniel Duguid Finished N/A 2
15 Anders Christensen Pedal Heaven RT Finished Elite 1
16 Adam Cotterell Zappi's Cycling Club Finished 1st 0
17 Benjamin Moores Norwood Paragon CC Finished N/A 0
18 Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
20 Rhys Howells Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
21 Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 0
22 Christopher Moores Norwood Paragon CC Finished 1st 0
23 Chris Snook Banjo Cycles Finished 1st 0
0 Philip Borrett Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 0
0 Michael Brown VO2 development team Finished 0
0 Matthew Butt Team ASL360 Finished 2nd 0
Matthew Conner www.supernovacycles.co.uk Did not start 2nd 0
Jody Crawforth Hargroves Cycles - Ridley RT Did not start 1st 0
Joseph Crolla AW Cycles Did not start 2nd 0
0 Ralph de Kanter Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Ashley Dennis Prestige Velo Club Did not start 2nd 0
0 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
0 Tim Elverson Pedal Heaven RT Finished Elite 0
0 Harry Franklin Stevens-bikes.co.uk Finished 2nd 0
0 Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
0 George Gori La Fuga.CC Finished 2nd 0
Matthew Hargroves Hargroves Cycles - Ridley RT Did not start 2nd 0
0 Junior Heffernan One and All Cycling Finished 1st 0
Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Did not start 2nd 0
0 Jack Kirk UVCA Troyes Finished 0
0 Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished 1st 0
0 Joshua Lawless Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 0
0 Leigh-Roy MacFarlane Cycleworks.co.uk Finished 2nd 0
0 William Macke AW Cycles Finished 2nd 0
Benjamin Marks Cycleworks.co.uk Did not start 2nd 0
Robert McCarthy Pedal Heaven RT Did not start 1st 0
Paul Pickup Pedal Heaven RT Did not start Elite 0
William Pratt Dulwich Paragon CC Did not start 2nd 0
Phill Reynolds Peter Hansford Racing Did not start 1st 0
Dean Shannon Richardsons-Trek RT Did not start Elite 0
Tom Smith Felt Racing Did not start Elite 0
0 Harry Veale I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0