Event URN:
240329
Start date:
Thu, 2nd Aug 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Castle Combe Race Circuit
Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Castle Combe Road Race League ( website )
Event organiser:
Mrs Jacqui Cook
13 Lords Mead
Chippenham
Wiltshire
SN14 0LJ
01249 653845
jacqui@andycookcycling.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D
2 Aug 12 19:00 U10 Girls Youth Only Youth D
2 Aug 12 19:00 U12 Boys Youth Only Youth C
2 Aug 12 19:00 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Castle Combe,
Chippenham,
Wiltshire,
SN14 7EY

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 52km / 32m

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Aug 12 19:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 52km / 32m

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished D 3
2 Scott Curtis Chippenham & Dist Whls Finished D 2
3 Elliot Postle Finished 0
4 Daniel Oxenham Chippenham & Dist Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabelle Bennett Cardiff JIF Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josh Price Finished 0
2 Lance Hutchison VC St Raphael Finished C 2
3 William Matthews Chippenham & Dist Whls Finished C 1
4 Aaron Payne Finished 0
5 Ned Collyer Dream Cycling Race Team Finished E 0
6 Tom Price Finished 0
7 Harry Harvey Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lauren Booth Chippenham & Dist Whls Finished C 3
2 Ellie Hobbs Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sebastian Dickens Cycle Sport South Hams Finished B 3
2 Peter Kibble Cycology Bikes Finished B 2
3 Jacob Payne Finished 0
4 Oliver Postle Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished B 0
5 Ryan White 1st Chard Whls Finished B 0
6 Scott Pearce Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished N/A 0
7 Oliver Turner Jersey Cycling Association Finished B 0
8 Elliot Lassiter Swindon RC Finished B 0
9 Josh Coward Chippenham & Dist Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished B 3
2 Sophie Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished B 2
3 Megan Chard Bush Healthcare CRT Finished B 1
4 Sophie-Jo Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished B 0
5 Emily Tillett Cardiff JIF Finished B 0
6 Rosie Allen Finished 0
7 Hannah Hobbs Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Beddall Gloucester City CC Finished A 3
2 Jake Coward Chippenham & Dist Whls Finished A 2
3 Lewis Hutton Oxonian CC Finished A 1
4 Andrew Butler Stratford CC Finished A 0
5 Ashley Hutchison VC St Raphael Finished A 0
6 Joe Carter Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished N/A 0
7 Matt Witts Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
8 Harrison Gould Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished A 3
2 Charlotte Turner Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished E 3
2 Daniel Butler Chippenham & Dist Whls Finished E 2
3 Charlie Goodland Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Curtis Finished E 3
2 Sophie Oxenham Chippenham & Dist Whls Finished E 2
3 Lillia Wood Finished 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Marks Bristol RC Finished 2nd 10
2 Edward Rose Bikelux - Progression Finished 3rd 8
3 Gregory Craig Bikelux - Progression Finished N/A 7
4 Duncan Clark University of Bristol CC Finished 0
5 Kieran Blair VC Bristol Webbs of Warmley Finished 3rd 5
6 John Wood NFTO Race Club Finished 3rd 4
7 Rory Gilling Performance Cycles Finished 4th 3
8 Mick Ballantyne NFTO Race Club Finished 3rd 2
9 Graham Lee Solihull CC Finished 3rd 1
10 Mark Tuckwell Ride 24/7 Finished N/A 1