Event URN:
240327
Start date:
Thu, 19th Jul 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Castle Combe Race Circuit
Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Castle Combe Road Race League ( website )
Event organiser:
Mrs Jacqui Cook
13 Lords Mead
Chippenham
Wiltshire
SN14 0LJ
01249 653845
jacqui@andycookcycling.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D
19 Jul 12 19:00 U10 Girls Youth Only Youth D
19 Jul 12 19:00 U12 Boys Youth Only Youth C
19 Jul 12 19:00 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Castle Combe,
Chippenham,
Wiltshire,
SN14 7EY

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 52km / 32m

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 12 19:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 52km / 32m

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished D 3
2 Scott Curtis Chippenham & Dist Whls Finished D 2
3 Miles Theobald Bristol BMX Club Finished D 0
4 Melow Balter Finished 0
5 Daniel Oxenham Chippenham & Dist Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabelle Bennett Cardiff JIF Finished D 3
2 Emily Calladine Army Cycling Union Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josh Price Finished 0
2 William Matthews Chippenham & Dist Whls Finished C 2
3 Lance Hutchison VC St Raphael Finished C 1
4 Harry Harvey Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished C 0
5 Tom Price Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished C 3
2 Lauren Booth Chippenham & Dist Whls Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Kibble Cycology Bikes Finished B 3
2 Etienne Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished B 2
3 Scott Pearce Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished N/A 1
4 Charlie McDonald Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
5 William Crofts Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
6 Josh Coward Chippenham & Dist Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sophie-Jo Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished B 3
2 Megan Chard Bush Healthcare CRT Finished B 2
3 Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished B 1
4 Sophie Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
5 Kristie Chard Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tristan Robbins Cardiff JIF Finished A 3
2 Adam Beddall Gloucester City CC Finished A 2
3 Jake Coward Chippenham & Dist Whls Finished A 1
4 Ashley Hutchison VC St Raphael Finished A 0
5 Lewis Hutton Oxonian CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished A 3
2 Eva Barnes Chippenham & Dist Whls Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished E 3
2 Daniel Butler Finished 0
3 Charlie Goodland Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Curtis Finished E 3
2 Summer Calladine Finished 0
3 Sophie Oxenham Chippenham & Dist Whls Finished E 1

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mitch Evans Ride 24/7 Finished 3rd 10
2 Jamie Wilkins Finished 3rd 8
3 Mark Pettitt Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 7
4 Steve Glass www.Sports-Coaching.com Finished 4th 6
5 Richard Williamson Gannet CC Finished 3rd 5
7 Niel Dunnage Swindon RC Finished 4th 3
8 Doug Baldock In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished 3rd 2
9 Owen Vince Cadence RT Finished 4th 1
10 Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tavis Walker Wilier/Live to Ride Finished Elite 30
2 Hefin Price Team Wiggle Finished 1st 25
3 Tom Stockdale Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 21
4 Jack Adams Zappi's Cycling Club Finished 1st 17
5 Scot Easter Felt Racing Finished 2nd 14
6 Rhys Lloyd SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 12
7 Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished 1st 10
8 Hugh Wilson Wilier/Live to Ride Finished 1st 8
9 Ben Stockdale SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 7
10 Will Fox Zappi's Cycling Club Finished Elite 6
11 Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 5
12 John Russell Strada Cycles Finished 2nd 4
13 Grant Bayton Ride 24/7 Finished Elite 3
14 Dexter Gardias Zappi's Cycling Club Finished 1st 2
15 John Wager Felt Racing Finished Elite 1