Event URN:
240321
Start date:
Thu, 7th Jun 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Castle Combe Race Circuit
Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Castle Combe Road Race League ( website )
Event organiser:
Mrs Jacqui Cook
13 Lords Mead
Chippenham
Wiltshire
SN14 0LJ
01249 653845
jacqui@andycookcycling.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D
7 Jun 12 19:00 U12 Boys Youth Only Youth C
7 Jun 12 19:00 U12 Girls Youth Only Youth C
7 Jun 12 19:00 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Castle Combe,
Chippenham,
Wiltshire,
SN14 7EY

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 52km / 32m

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 12 19:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 52km / 32m

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Nethell Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
2 Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC Finished D 2
3 Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished D 1
4 Euan Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished D 0
5 Dylan Bolter Chippenham & Dist Whls Finished D 0
6 Daniel Oxenham Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josh Price Finished 0
2 Joseph Rees Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
3 James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 1
4 William Matthews Chippenham & Dist Whls Finished C 0
5 Lance Hutchison VC St Raphael Finished C 0
6 Tom Price Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished C 3
2 Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
3 Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished C 1
4 Lauren Booth Chippenham & Dist Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Kibble Cycology Bikes Finished B 3
2 Etienne Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished B 2
3 Scott Pearce Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished N/A 1
4 James Tillett Cardiff JIF Finished B 0
5 Oliver Postle Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished B 0
6 William Crofts Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
7 Samuel Tillett Cardiff JIF Finished B 0
8 Elliot Lassiter Finished B 0
9 Ben Armstrong Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Chard Bush Healthcare CRT Finished B 3
2 Emily Tillett Cardiff JIF Finished B 2
3 Sophie Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
4 Caitlin Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Rees Maindy Flyers Youth CC Finished A 3
2 Ashley Hutchison VC St Raphael Finished A 2
3 Lewis Hutton Oxonian CC Finished A 1
4 Adam Beddall Gloucester City CC Finished A 0
5 Taylor Rowe Ride 24/7 Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished A 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Butler Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished E 3
2 Sophie Oxenham Finished 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Rutty VC Bristol Webbs of Warmley Finished 3rd 10
2 Sean Townsend Gloucester City CC Finished 3rd 8
3 Luke Davies VC St Raphael Finished 3rd 7
4 Jack Lawlor-Anderson Zappi's Cycling Club Finished 4th 6
5 Robbie White University of Birmingham CC Finished 3rd 5
6 Craig Wallduck Uni of Bristol Cycling Club Finished 3rd 4
7 George Rowntree Bath Cycling Club Finished 3rd 3
8 Richard Williamson Gannet CC Finished 3rd 2
9 Michael Murphy Finished 3rd 1
10 Simon Barnes Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 1
11 David Hutchison VC St Raphael Finished 3rd 0
12 Shaun Rhodes Finished N/A 0