ACT Track League 2012

Track League , Manchester – Monday, 30 Jan 2012

Event Summary

Event Details

Event URN:

240222

Start Date:

Mon, 30th Jan 2012

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m TT - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:00:12:379 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:12:379
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C 00:00:15:749 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:749
3.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 00:00:16:194 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:194
4.  Robert Waite Finished C 00:00:18:905 0

4. Robert Waite -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:18:905

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Michael Collantine Eastlands Velo Finished B 00:02:52:444 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:52:444
2.  Sam Sherratt Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tristan Pilling Middleton CC Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Darryl Wilkinson Eastlands Velo Finished N/A 00:04:22:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:04:22:205
2.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kieran Senior Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Daniel Wood Eastlands Velo Finished A 00:04:00:407 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:00:407
2.  Harris Redgrove Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Phillip Braybrooke Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:03:59:815 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:59:815
2.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 Devil Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Heat 1 - Results
1.  Jamie Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished B 00:04:43:647 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:43:647
2.  Seth Waterman Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 Course des Primes - Results
1.  Josh Soden Sportcity Velo Finished A 00:03:47:206 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:47:206
2.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Mick Browne Finished N/A 00:03:47:489 0

1. Mick Browne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:47:489
2.  Phillip Braybrooke Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:03:29:145 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:29:145
2.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Felicity Gledhill Carnac-Planet X Finished C 00:00:16:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:250
2.  Mathew Berry Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Michael Collantine Eastlands Velo Finished B 00:00:15:820 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:15:820
2.  Tristan Pilling Middleton CC Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Duncalf Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Seth Waterman Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 00:00:15:916 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:15:916
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:04:44:573 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:44:573
2.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Reece Player Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes - Results
1.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan McGillick Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Steane Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Mick Browne Finished N/A 0

5. Mick Browne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Mark Soden Finished 4th 0

5. Mark Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Senior Group 2 12-lap Elimination Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 12-lap Elimination Course des Primes - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Risk Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Soden Finished 4th 0

5. Mark Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race - Results
1.  Sam Sherratt Eastlands Velo Finished B 00:03:16:156 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:16:156
2.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Felicity Gledhill Carnac-Planet X Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race - Results
1.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished A 00:07:24:044 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:24:044
2.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:13:30:908 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:30:908
2.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andy Leigh Velocity Globalbike Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 00:16:53:352 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:53:352
1.  Mark Soden Finished 4th --- 0

1. Mark Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Workman Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:00 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:00
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:01 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:01
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:02 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:02
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:03 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:03
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:04 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:04
Event 5 - Youth Group 1 Devil Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:05 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:05
Event 6 - Youth Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:07 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:07
Event 7 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:08 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:08
Event 7 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:09 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:09
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:10 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:10
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:11 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:11
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:12 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:12
Event 9 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:13 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:13
Event 10 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:14 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:14
Event 10 - Senior Group 2 12-lap Elimination Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:15 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:15
Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:16 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:16
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:17 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:17
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:18 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:18
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:19 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:19

Event Summary

Event Details

Event URN:

240222

Start Date:

Mon, 30th Jan 2012

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m TT - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:00:12:379 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:12:379
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C 00:00:15:749 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:749
3.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 00:00:16:194 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:194
4.  Robert Waite Finished C 00:00:18:905 0

4. Robert Waite -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:18:905

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Michael Collantine Eastlands Velo Finished B 00:02:52:444 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:52:444
2.  Sam Sherratt Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tristan Pilling Middleton CC Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Darryl Wilkinson Eastlands Velo Finished N/A 00:04:22:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:04:22:205
2.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kieran Senior Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Daniel Wood Eastlands Velo Finished A 00:04:00:407 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:00:407
2.  Harris Redgrove Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Phillip Braybrooke Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:03:59:815 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:59:815
2.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 Devil Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Heat 1 - Results
1.  Jamie Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished B 00:04:43:647 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:43:647
2.  Seth Waterman Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 Course des Primes - Results
1.  Josh Soden Sportcity Velo Finished A 00:03:47:206 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:47:206
2.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Mick Browne Finished N/A 00:03:47:489 0

1. Mick Browne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:47:489
2.  Phillip Braybrooke Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:03:29:145 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:29:145
2.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Felicity Gledhill Carnac-Planet X Finished C 00:00:16:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:250
2.  Mathew Berry Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Michael Collantine Eastlands Velo Finished B 00:00:15:820 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:15:820
2.  Tristan Pilling Middleton CC Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Duncalf Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Seth Waterman Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 00:00:15:916 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:15:916
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:04:44:573 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:44:573
2.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Reece Player Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes - Results
1.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan McGillick Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Steane Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Mick Browne Finished N/A 0

5. Mick Browne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Mark Soden Finished 4th 0

5. Mark Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Senior Group 2 12-lap Elimination Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 12-lap Elimination Course des Primes - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Risk Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Soden Finished 4th 0

5. Mark Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race - Results
1.  Sam Sherratt Eastlands Velo Finished B 00:03:16:156 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:16:156
2.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Felicity Gledhill Carnac-Planet X Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race - Results
1.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished A 00:07:24:044 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:24:044
2.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:13:30:908 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:30:908
2.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andy Leigh Velocity Globalbike Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 00:16:53:352 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:53:352
1.  Mark Soden Finished 4th --- 0

1. Mark Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Workman Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:00 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:00
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:01 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:01
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:02 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:02
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:03 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:03
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:04 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:04
Event 5 - Youth Group 1 Devil Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:05 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:05
Event 6 - Youth Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:07 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:07
Event 7 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:08 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:08
Event 7 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:09 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:09
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:10 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:10
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:11 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:11
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:12 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:12
Event 9 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:13 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:13
Event 10 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:14 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:14
Event 10 - Senior Group 2 12-lap Elimination Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:15 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:15
Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:16 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:16
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:17 Youth Only None ---
Mon 30/01/12 – 19:17
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:18 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:18
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/01/12 19:19 Regional C None ---
Mon 30/01/12 – 19:19

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk