Event URN:
240219
Start date:
Mon, 9th Jan 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Manchester Velodrome
National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
A.C.T Track League
Event website:
http://www.act-track-league.org.uk
Event organiser:
Mr Neil Orrell
44 Owler Lane
Chadderton
Oldham
Lancashire
OL9 9PA
0161 6848854
neilorrell@aol.com
Cheques payable to:
A.C.T. Track League
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:00 Event 1 - Youth Flying 200m TT Youth Only None A, B, C, D, E
9 Jan 12 19:01 Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Youth Only None A, B, C, D, E
9 Jan 12 19:02 Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Youth Only None A, B, C, D, E
9 Jan 12 19:03 Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ...

View All

Event Location:

National Cycling Centre,
Stuart Street,
Manchester,
Lancashire,
M11 4DQ

Race: Event 1 - Youth Flying 200m TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:01 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:02 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:03 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:04 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Event 5 - Youth Group 1 Devil Heat 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:05 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 5 - Youth Group 1 Devil Heat 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:06 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 6 - Youth Group 2 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:07 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 7 - Senior Group 1 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:08 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 7 - Senior Group 2 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:09 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Hea...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:10 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Hea...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:11 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Hea...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:12 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 9 - Youth Group 2 12-lap Course de...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:13 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 10 - Senior Group 1 12-lap Course ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:14 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 10 - Senior Group 2 12-lap Course ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:15 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:16 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points R...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:17 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 13 - Senior Group 1 30 lap Points ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:18 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 13 - Senior Group 2 50-lap Points ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jan 12 19:19 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - Youth Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 00:00:15:064 0
2 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 00:00:16:658 0
3 Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 00:00:16:901 0
4 Felicity Gledhill Carnac-Planet X Finished C 00:00:17:563 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mathew Berry Eastlands Velo Finished B 00:02:50:677 0
2 Jamie Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished B 0
3 Maddy Deane Eastlands Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas McCann Sportcity Velo Finished A 00:04:23:810 0
2 Charlie Nolan Eastlands Velo Finished B 0
3 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Risk Sportcity Velo Finished A 00:04:02:928 0
2 Jack Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
3 Oscar Williamson Mossley CRT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd 00:03:54:526 0
2 Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 0
3 Andy Leigh Velocity Globalbike Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Youth Group 1 Devil Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 00:03:56:036 0
2 Billy Lazenby Finished D 0
3 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Youth Group 1 Devil Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mathew Berry Eastlands Velo Finished B 00:03:29:364 0
2 Sam Sherratt Eastlands Velo Finished B 0
3 Maddy Deane Eastlands Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:06:21:902 0
2 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished B 0
3 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Risk Sportcity Velo Finished A 00:08:22:378 0
2 Oscar Williamson Mossley CRT Finished A 0
3 Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 00:05:15:029 0
2 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
3 Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Duncalf Finished C 00:00:16:193 0
2 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
3 Nicole Stiff Pedalsport Cycling Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 00:00:16:366 0
2 Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
3 Felicity Gledhill Carnac-Planet X Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Hardcastle Finished B 00:00:15:193 0
2 Mathew Berry Eastlands Velo Finished B 0
3 Sam Sherratt Eastlands Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
2 Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
2 Josh Soden Sportcity Velo Finished A 0
4 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished B 0
5 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C 0
6 Kieran Senior Eastlands Velo Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Risk Sportcity Velo Finished A 00:03:53:273 0
2 Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
3 Mathew Reid Manchester Whlrs Club Finished 0
4 Oscar Williamson Mossley CRT Finished A 0
5 Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
5 Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
2 Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 0
2 Jack Payne Sportcity Velo Finished A 0
2 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
5 Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 0
6 Andy Leigh Velocity Globalbike Finished 3rd 0
7 Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished 3rd 0
7 Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd 0
7 Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
7 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mathew Berry Eastlands Velo Finished B 00:03:18:399 0
2 Jamie Ridehalgh Airedale Chemical RT Finished B 0
3 Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas McCann Sportcity Velo Finished A 0
2 Kieran Senior Eastlands Velo Finished A 0
3 Charlie Nolan Eastlands Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - Senior Group 1 30 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mick Browne Finished 3rd 00:10:32:885 0
2 Robbie Duncan Manchester Whlrs Club Finished 3rd 0
3 Mathew Reid Manchester Whlrs Club Finished 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - Senior Group 2 50-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd 00:17:35:055 0
2 Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 0
3 Jack Payne Sportcity Velo Finished A 0