Event URN:
240177
Start date:
Sat, 1st Sep 2012
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Herne Hill Velodrome
Burbage Road, London, SE24 9HE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
East London Velo ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.hernehillvelodrome.com
Event organiser:
Mr William McFarland
Flat 194
Leamore Court
1 Meath Crescent
London
E2 0QQ
07960 106871
willmcf@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
Mr William Gwyn McFarland
Info for Riders:
Entry on Day Only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:30 Madison Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
1 Sep 12 14:31 B Scratch 10 Laps Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
1 Sep 12 14:32 A Scratch 12 Laps Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
1 Sep 12 14:33 20k Scratch Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Burbage Road,
London,
SE24 9HE

Race: Madison

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: B Scratch 10 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:31 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: A Scratch 12 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:32 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 20k Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:33 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: B Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:34 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: A Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:35 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U16 2 Lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:36 Youth Only Youth A ---

Race: U14 2 Lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:37 Youth Only Youth B ---

Race: U12 1 Lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:38 Youth Only Youth C ---

Race: U16 8 Lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:39 Youth Only Youth A ---

Race: U14 8 Lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:40 Youth Only Youth B ---

Race: U12 4 Lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:41 Youth Only Youth C ---

Race: U12 4 Lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:42 Youth Only Youth C ---

Race: U16 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:43 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:44 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:45 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:47 Youth Only Youth D ---

Race: U16 6 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:49 Youth Only Youth A, B ---

Race: U12 3 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:50 Youth Only Youth C ---

Race: U10 3 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:51 Youth Only Youth D ---

Race: Course des Primes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:52 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: 3 lap Dash Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:53 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Unnamed race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 12 14:54 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jules Birks VC Londres Finished 2nd 10
1 John Coolahan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 10
2 Iain Cook VC Londres Finished 2nd 8
2 Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 8
3 Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 7
3 Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 3rd 7
4 Cameron Fraser La Fuga.CC Finished 3rd 6
4 George Gori La Fuga.CC Finished 2nd 6
5 Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 2nd 5
5 Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 5
6 Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 4
6 Carlos Conceicao VC Londres Finished 3rd 4

Confirmed Results

Race name: B Scratch 10 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jez McCann PMR@Toachim House Finished A 10
2 Hisham Al-Ramah VC Londres Finished A 8
3 John Scripps VC Londres Finished N/A 0
4 Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
5 Colin Smith West Kent Road Club Finished N/A 5
6 Cameron Fraser La Fuga.CC Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: A Scratch 12 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 10
2 Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 8
3 Richard St Pierre Brixton Cycles Club Finished 2nd 7
4 John Coolahan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 6
5 Neil Rutter Swindon RC Finished 2nd 5
6 George Gori La Fuga.CC Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: 20k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 10
2 Iain Cook VC Londres Finished 2nd 8
3 Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 7
4 Hisham Al-Ramah VC Londres Finished A 6
5 John Coolahan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 5
6 George Gori La Fuga.CC Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louis Modell East London Velo Finished A 10
2 Cameron Fraser La Fuga.CC Finished 2nd 8
3 Hisham Al-Ramah VC Londres Finished A 0
4 Sean Taylor Rollapaluza CC Finished 3rd 6
5 Colin Smith West Kent Road Club Finished N/A 5
6 Vojtech Blazejovsky Brixton Cycles Club Finished 3rd 4

Confirmed Results

Race name: A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 10
2 Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 8
3 Richard St Pierre Brixton Cycles Club Finished 2nd 7
4 Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 3rd 6
5 Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 5
6 Jules Birks VC Londres Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: U16 2 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aidan Woolven Sutton Cycling Club Finished A 3
2 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 2
3 Tomas Franklin Hargroves Cycles - Ridley RT Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 2 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U12 1 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 3
2 Theo Modell East London Velo Finished C 2
3 Max Cheatle VC Londres Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U16 8 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 3
2 Tomas Franklin Hargroves Cycles - Ridley RT Finished A 2
3 Aidan Woolven Sutton Cycling Club Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 8 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished B 3
2 Boru Pratt McCullagh VC Londres Finished B 2
3 Thomas Finch VC Londres Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 4 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aidan Woolven Sutton Cycling Club Finished A 3
2 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 2
3 Tomas Franklin Hargroves Cycles - Ridley RT Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished B 3
2 Thomas Finch VC Londres Finished B 2
3 Isaac Brown VC Londres Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Cheatle VC Londres Finished C 3
2 Theo Modell East London Velo Finished C 2
3 Ben Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Freddie Taylor Herne Hill Youth CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U16 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Finch VC Londres Finished B 3
2 Isaac Brown VC Londres Finished B 2
3 Boru Pratt McCullagh VC Londres Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Cheatle VC Londres Finished C 3
2 Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U10 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Freddie Taylor Herne Hill Youth CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neil Rutter Swindon RC Finished 2nd 0
2 Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 0
3 Louis Modell East London Velo Finished A 0
4 Ieuan Frowen Cardiff JIF Finished 2nd 0
5 Philip Riley VC Londres Finished 3rd 0
6 Andrew Elderfield VC Revolution Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: 3 lap Dash Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Annon Swinnerton Cycles Finished 4th 0
2 Neil Rutter Swindon RC Finished 2nd 0
3 Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 1st 0
4 Richard St Pierre Brixton Cycles Club Finished 2nd 0
5 George Gori La Fuga.CC Finished 2nd 0
6 John Coolahan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Unnamed race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 1st 0
2 Iain Cook VC Londres Finished 2nd 0
3 Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 1st 0