Event URN:
240156
Start date:
Sat, 3rd Mar 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hillingdon Cycle Circuit
Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 25th Feb 2012
Event promoted by:
Finchley Racing Team ( website )
Event organiser:
Mr Andrew Cullinane
40 Court Way
London
NW9 6JE
02082058327
cullinaneandrew@gmail.com
Cheques payable to:
Finchley RT
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 13:00 U10 Boys Youth Only Youth D
3 Mar 12 13:00 U10 Girls Youth Only Youth D
3 Mar 12 13:00 U12 Boys Youth Only Youth C
3 Mar 12 13:00 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Springfield Road,
Hayes,
Middlesex,
UB4 0LP

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 13:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 13:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 13:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 13:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 13:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 13:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 13:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 13:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 13:00 Youth Only Youth E ---

Race: Masters 40+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 13:45 Regional Masters C+ Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 40km / 25m

Race: 2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 15:00 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 40km / 25m

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Mar 12 16:15 Regional B Band 5 3rd, 4th 40km / 25m

Provisional Report and Results

Posted 04/03/2012 - British Cycling

Liam Stones wins Magic Homes Criteriums.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Freeman Chelmer CC Finished D 3
2 Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 2
3 Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jennifer Oliver Palmer Park Velo RT Finished D 3
2 Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
2 Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished C 2
3 Bede Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Lewis Palmer Park Velo RT Finished C 3
2 Megan Panton Team Darenth Finished C 2
3 Ellie Cooper Charlotteville CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished B 3
2 Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished B 2
3 Marcus Burnett Team Milton Keynes Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
0 Not currently available Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Chapman Finished A 3
2 Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished A 2
3 Louis Magnani Prestige Velo Club Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished A 3
2 Lucy Harper Welwyn Wheelers CC Finished A 2
3 Abigail Dentus Welwyn Wheelers CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 3

Confirmed Results

Race name: Masters 40+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 15
2 Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Finished Elite 12
3 Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 2nd 10
4 Vincent Halpern Handsling Racing Finished 1st 8
5 Ashley Holding GB -MSTINA Finished 1st 6
6 Jonathan Lewis Charlotteville CC Finished 2nd 5
7 Philip Holloway Southend Wheelers Finished 2nd 4
8 Rupert Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 3
9 Andy Edwards Kingston Wheelers CC Finished 2nd 2
10 Jonathan Munns North Road CC Finished 2nd 1

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Phil Dempsey Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 3rd 10
2 Craig Nelson LBRCC Finished 4th 8
3 Paul Butler In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished 3rd 7
4 Richard Bradfield Dulwich Paragon CC Finished 4th 6
5 Craig McLean London Dynamo Finished 3rd 5
6 Antonius Wubben Finished 4th 4
7 Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 3
8 Tom Wrzecionowski Cosaveli Finished 3rd 2
9 Marc Townsend Neon-Velo Cycling Team Finished 3rd 1
10 Michael Watts St Ives CC Finished 3rd 1