Event URN:
240134
Start date:
Sun, 19th Feb 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Mountbatten Centre
Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9AQ
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 5th Feb 2012
Event promoted by:
Racing Club Omega
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.southbc.org.uk
Event organiser:
Mrs Susan Knight
21 Bedhampton Road
Portsmouth
Hampshire
PO2 7JX
02392642226
Cheques payable to:
Racing Club Omega
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
19 Feb 12 10:00 4th Cat Only Regional C+ Band 5 4th 40 mins / plus 3 laps
19 Feb 12 11:00 3rd Cat Only Regional C+ Band 5 3rd, N/A 50 mins / plus 3 laps
19 Feb 12 11:00 Women Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 50 mins / plus 3 laps
19 Feb 12 11:01 3rd cat overflow Regional C+ Band 5 3rd

View All

Event Location:

Alexandra Park,
Portsmouth,
Hampshire,
PO2 9AQ

Race: 4th Cat Only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Feb 12 10:00 Regional C+ Band 5 4th 40 mins / plus 3 laps

Race: 3rd Cat Only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Feb 12 11:00 Regional C+ Band 5 3rd, N/A 50 mins / plus 3 laps

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Feb 12 11:00 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 50 mins / plus 3 laps

Race: 3rd cat overflow

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Feb 12 11:01 Regional C+ Band 5 3rd ---

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Feb 12 12:15 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite... 01 hr / plus 5 laps

Provisional Report and Results

Posted 19/02/2012 - British Cycling

Greg Mansell (Team UK Youth) won the first round of the Mountbatten Circuit Races.. [more]


Confirmed Results

Race name: 3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Bone I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 10
2 Christopher Sharrock VC Meudon Finished 3rd 8
3 Paul Thatcher Brighton Mitre CC Finished 3rd 7
4 Alex Toghill Twickenham CC Finished 3rd 6
5 Andrew Gough VC St Raphael Finished 3rd 5
6 Stuart Bettis Team Terminator Finished 3rd 4
7 David Hooper MJS Racing Finished 3rd 3
8 Andrew Daniels Zappi's Cycling Club Finished 3rd 2
9 Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 1
10 Joseph Crolla AW Cycles Finished 3rd 1
11 Andy Mckay Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
12 Peter Kitching Logo 9 MBI Race Team Finished 3rd 0
13 Howard Radcliffe I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
14 William Macke AW Cycles Finished 3rd 0
15 James Atherton VC St Raphael Finished 3rd 0
16 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
17 Jeremy Lambert Sotonia CC Finished 3rd 0
18 Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 0
19 Brook Elgie Peter Hansford Racing Finished 3rd 0
20 Mark Skeates Andover Whls Finished 3rd 0
21 Aaron Tayler Swindon RC Finished 3rd 0
22 Jordan Wade Poole Whls CC Finished 3rd 0
23 Matthew Hargreaves Bath Cycling Club Finished 3rd 0
24 Matthew Woods Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 0
25 Craig O'Neill VC Meudon Finished 3rd 0
26 Sam Baker Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 4th 0
27 Dominic Coughlin Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished N/A 0
28 Adrian Edwards Vectis Roads CC Finished 4th 0
29 David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
30 Andy Shackel VC St Raphael Finished 3rd 0
31 Ian Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
32 Hugo Walters New Forest CC Finished A 0
33 Mitchell Webber Andover Whls Finished 3rd 0
34 Steven Nicholson Finished 3rd 0
35 Christopher Fletcher Team Axiom Finished 3rd 0
36 Callum Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
37 Duncan Lancashire Finished 3rd 0
38 Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
39 Richard Pearman Team Wiggle Finished 3rd 0
40 Simon Jefferies I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
41 Antony Grabham Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
42 Gregg James Andover Whls Finished N/A 0
43 Jake Norman WyndyMilla Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 3rd 10
2 Nicola Wheeler Team Wiggle Finished 1st 8
3 Lili McLean Andover Whls Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: 3rd cat overflow

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 10
2 Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 8
3 Calum Gillespie Cycleworks.co.uk Finished 3rd 7
4 Steven Wright Southdown Velo Finished 3rd 6

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Greg Mansell Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 10
2 Harry Bulstrode Peter Hansford Racing Finished 1st 8
3 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 7
4 Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 6
5 Thomas Knowlton VC St Raphael Finished 2nd 5
6 Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished 2nd 4
7 Paul Pickup Pedal Heaven RT Finished Elite 3
8 Ian Legg Primera-Sports.Com Finished Elite 2
9 Richard Tanguy Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st 1
10 Rowan Horner VC St Raphael Finished Elite 1
11 Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 0
12 Richard Horton Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
13 Lee Smith Felt Racing Finished Elite 0
14 Neil Rutter Swindon RC Finished 2nd 0
15 Jay Eastwood Primera-Sports.Com Finished 1st 0
16 Michael Scott Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
17 Max Holloway VC St Raphael Finished 2nd 0
18 John Hyde VC St Raphael Finished 2nd 0
19 Will Stephenson Primera-Sports.Com Finished 1st 0
20 Stuart Harvey I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
21 James Cotty Cannondale Racing Finished 3rd 0
22 James Jones Beeline Bicycles RT Finished 1st 0
23 Richard Unwin VC Meudon Finished 2nd 0
24 Nicholas Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
25 William Macke AW Cycles Finished 3rd 0
26 David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
27 Christopher Sharrock VC Meudon Finished 3rd 0
28 Andrew Carter Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
29 Daniel Stephens Sotonia CC Finished 2nd 0
30 James Ebdon Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 2nd 0
31 Scott Leakey Performance Cycles Finished 2nd 0
32 Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
33 Simon Ambrosini Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 3rd 0
34 James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 0
35 Gavin Spiers Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
36 Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 0
37 Adam Herridge VC St Raphael Finished 2nd 0
38 Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 0