Event URN:
240006
Start date:
Sun, 20th May 2012
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
East Hanningfield Village Hall
The Tye, East Hanningfield, Essex, CM3 8AE
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 29th Apr 2012
Event promoted by:
Southend Wheelers ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Terry Butcher
38 Clifton Road
Rochford
Essex
SS4 3HJ
01702540124
Terry_Butcher@hotmail.com
Cheques payable to:
Southend Wheelers
Info for Riders:
Open to riders from the Eastern region only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 May 12 08:30 E/1/2/3 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 136km / 85m

View All

Event Location:

The Tye,
East Hanningfield,
Essex,
CM3 8AE

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 12 08:30 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, Elite 136km / 85m

Provisional Report and Results

Posted 20/05/2012 - British Cycling

Stephen Adams wins Eastern Regional Road Race Championships.. [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Adams MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 60
2 Jamie Caldwell MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 52
3 Jason White SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 45
4 Owen Lake Cambridge CC Finished 1st 40
5 Dean Shannon Richardsons-Trek RT Finished Elite 35
6 Bryan Crump Eagle RC Finished 1st 31
7 Malcolm Smith St Ives CC Finished 2nd 27
8 Roger Maidment East London Velo Finished 1st 23
9 Andy Lyons Richardsons-Trek RT Finished Elite 20
10 Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 17
11 Vince Divine Finchley Racing Team Finished 2nd 15
12 Andrew Hastings SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 13
13 James Jackson Richardsons-Trek RT Finished 1st 11
14 Kieran Brady City Cycle Centre.com Finished 2nd 9
15 Dominic Schils Hope Factory Racing Finished Elite 7
16 Daniel Crawley Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 6
17 Joe Giggins Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 5
18 Trevor Ormes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 3
19 Adam French Rapha Cycling Club Finished 2nd 2
20 Timothy Butt Maldon & District CC Finished 3rd 1
21 Jack Steven East London Velo Finished 2nd 0
22 Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
23 Peter Hargreaves Strada-Sport Finished N/A 0
24 Jeremy Ross Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
25 Daniel Snow Glendene CC Finished 2nd 0
26 Basil Moss Cambridge CC Finished 2nd 0
27 Mark Westrup Strada-Sport Finished 2nd 0
28 Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
29 Rhys Howells Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
30 Tom Stephenson Colchester Rovers CC Finished 2nd 0
31 Ben Wright VC Revolution Finished 3rd 0
32 Lee Desborough St Ives CC Finished 2nd 0
33 Gavin Moore Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
34 Damien Foy Eagle RC Finished 3rd 0
35 Steven Hurrell Strada-Sport Finished N/A 0
36 Patrick Schils Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
37 James Jobber Colchester Rovers CC Finished 2nd 0
38 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished 2nd 0
39 Simon Hime Finchley Racing Team Finished 2nd 0
40 Simon Alexander Southend Wheelers Finished 2nd 0
41 Alex Wise VC St Raphael Finished N/A 0
42 Chris Hughes Cambridge CC Finished 3rd 0
43 Robert Windsor East London Velo Finished 2nd 0
44 Mike Smith Colchester Rovers CC Finished 2nd 0
45 Nicholas Esser Strada-Sport Finished 2nd 0
46 Toby Parnell Cambridge CC Finished 2nd 0
47 Gray Turnock Finsbury Park CC Finished 2nd 0
48 Wayne Maguire Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished N/A 0
49 Clive Richardson Chelmer CC Finished 3rd 0
50 Matthew Barlow Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
51 Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 1st 0
52 Henry Farrell Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
53 Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
54 James Sale Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 1st 0
55 Russell Ford Glade CC Finished 2nd 0
56 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0
57 Lee Rowe Finchley Racing Team Finished 2nd 0
58 Adam Norris Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished Elite 0
Michael Auger Strada-Sport Did not finish N/A 0
David Barnes East London Velo Did not finish 1st 0
Stoyko Boussarov WyndyMilla Did not finish 1st 0
Scott Cousins Maldon & District CC Did not finish 2nd 0
Richard da Silva Stevenage CC Did not finish Elite 0
Martyn Dunnett Diss & District CC Did not start 3rd 0
George Farrell Welwyn Wheelers CC Did not finish 2nd 0
Tom Fitzpatrick Iceni Velo Did not finish 2nd 0
Tom Gallacher SportGrub KUOTA Cycling Team Did not finish 2nd 0
Graham Galvin East London Velo Did not finish 2nd 0
Liam Gentry Strada-Sport Did not finish 1st 0
Chris Guy Iceni Velo Did not start 2nd 0
Mark Hurrell Velo Schils - Interbike RT Did not finish 3rd 0
Daniel Kogan Richardsons-Trek RT Did not start N/A 0
Ben Locke Braintree Velo Cycle Racing Cl... Did not finish 3rd 0
Jonathan Munns North Road CC Did not start 2nd 0
Jeffrey Orrey Essex Roads CC Did not start 2nd 0
Stuart Pryce Strada-Sport Did not start 2nd 0
Martin Ruepp York Cycleworks Did not finish 3rd 0
Andrew Sanders Giant Radlett Did not finish 1st 0
Jonathan Shuster XRT - Elmy Cycles Did not start 2nd 0
Marcel Six SportGrub KUOTA Cycling Team Did not finish Elite 0
Ben Smith Welwyn Wheelers CC Did not start 3rd 0
Nigel Stephens Finchley Racing Team Did not start 2nd 0
Wojciech Szlachta Richardsons-Trek RT Did not finish Elite 0
Ian Watson Finchley Racing Team Did not start 3rd 0