Event URN:
239972
Start date:
Sat, 21st Apr 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Milton Keynes Bowl
Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team Milton Keynes ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Philip Murphy
13 Walton Road
Walnut Tree
Milton Keynes
Buckinghamshire
MK7 7AF
02078370029
philip.murphy@prpprojectservices.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 14:30 U10 Boys Youth Only Youth D
21 Apr 12 14:30 U10 Girls Youth Only Youth D
21 Apr 12 14:30 U12 Boys Youth Only Youth C
21 Apr 12 14:30 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Watling Street,
Elfield Park,
Milton Keynes,
Buckinghamshire,
MK5 8AA

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 14:30 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 14:30 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 14:30 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 14:30 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 14:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 14:30 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 14:30 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 14:30 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 3
2 Skip Snelson Rugby Junior Triathlon Club Finished D 2
3 Alex Weatherill Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Molli Keenor Team Milton Keynes Finished D 3
2 Fiona Muncaster Team Milton Keynes Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished C 3
2 William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 2
3 Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marcus Burnett Team Milton Keynes Finished B 3
2 Jonti Heap Team Milton Keynes Finished B 2
3 Buauna Ball Team Milton Keynes Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lauren Murphy Team Milton Keynes Finished B 3
2 Amy Page Finished 0
3 Amy Garner Welland Valley CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zinzan Heap Team Milton Keynes Finished A 3
2 Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished A 2
3 Luke Morgan Welwyn Wheelers CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Davies Welwyn Wheelers CC Finished E 3
2 Ruben Snelson Finished 0
3 Colby Mulgrew Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rosie Dunbar Bedfordshire Road Cycling Club Finished E 3