Event URN:
239931
Start date:
Wed, 20th Jun 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Preston Park Cycle Track
Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
SCRL
Event website:
http://www.scrl.co.uk
Event organiser:
Mr Vern McClelland
45 Brittany Road
HOVE
BN3 4PA
01903814351
macbike2@googlemail.com
Cheques payable to:
SCRL;
Info for Riders:
Youth D & E Freewheel. All others Fixed Wheel. Entry Fee for Season - Youth £45, Junior £65, Senior £100. Closing date for Pre League Entries - 4TH APRIL. League Registration £1
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Event 1 - Senior Fly 200 Regional C+ None 1st, 2nd, 3rd, ...
20 Jun 12 01:00 Event 10 - U8 Sprint Youth Only None E
20 Jun 12 01:00 Event 11 - U10 Sprint Final Youth Only None D
20 Jun 12 01:00 Event 12 - U12 Sprint Final Youth Only None C

View All

Event Location:

Preston Drove,
Brighton,
Sussex,
BN1 6LA

Race: Event 1 - Senior Fly 200

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C+ None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 10 - U8 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None E ---

Race: Event 11 - U10 Sprint Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None D ---

Race: Event 12 - U12 Sprint Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None C ---

Race: Event 13 - U14 Sprint Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None B ---

Race: Event 14a - U16 Sprint Minor

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Event 14b - U16 Sprint Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Event 15a - Senior Sprint Minor

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 15b - Senior Sprint Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 16 - U8 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None E ---

Race: Event 17 - U10 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None D ---

Race: Event 18 - U12 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None C ---

Race: Event 19 - U16/14 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None A, B ---

Race: Event 20 - Senior B Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 21 - Senior A Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 22 - U8 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None E ---

Race: Event 23 - U10 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None D ---

Race: Event 24 - U12 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None C ---

Race: Event 25 - U14 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None B ---

Race: Event 25 - U16 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Event 26 - Senior Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 2a - U10 Sprint H1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None D ---

Race: Event 2b - U10 Sprint H2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None D ---

Race: Event 3a - U12 Sprint H!

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None C ---

Race: Event 3b - U12 Sprint H2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None C ---

Race: Event 4a - Senior Sprint H1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 4b - Senior Sprint H2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 4c - Senior Sprint H3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 4d - Senior Sprint H4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - Senior Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 6b - U14 Sprint Heat 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None B ---

Race: Event 7a - U16 Sprint H1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Event 7b - U16 Sprint H2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Event 8a - Senior Sprint Semi

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 8b - Senior Sprint Semi 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 9a- Senior Sprint 9-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 9b - Senior Sprint 5-8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior 6a - U14 Sprint H1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 01:00 Youth Only None B ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - Senior Fly 200

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Povey Team Terminator Finished 3rd 00:00:12:006 0
2 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 00:00:12:026 0
3 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 00:00:12:063 0
4 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 00:00:12:073 0
5 Samuel Cheesman Team ASL360 Finished 3rd 00:00:12:081 0
6 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 00:00:12:091 0
7 Liam Harper Finished 4th 00:00:12:096 0
8 Richard Bailey Finished N/A 00:00:13:036 0
9 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 00:00:13:025 0
10 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 00:00:13:037 0
11 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 00:00:13:051 0
12 Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:13:051 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie Raynard Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Jacob James Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - U10 Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished D 0
2 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
6 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - U12 Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished C 0
2 Nick Gill Finished 0
3 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
4 George Sales Redhill CC Finished C 0
5 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Christian Bright Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - U14 Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
2 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
4 Amy Smith VC Jubilee Finished B 0
5 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 14a - U16 Sprint Minor

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Spencer Thomas Preston Park Youth CC Finished A 0
2 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 14b - U16 Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
2 Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 15a - Senior Sprint Minor

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 15b - Senior Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Lee Povey Team Terminator Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 16 - U8 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob James Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Archie Raynard Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 17 - U10 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished D 0
2 Milo Mergler Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
6 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 18 - U12 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Christian Bright Finished C 0
5 Nick Gill Finished 0
6 George Sales Redhill CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 19 - U16/14 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
2 Spencer Thomas Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0
5 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
6 Amy Smith VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 20 - Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0
2 Liam Harper Finished 4th 0
3 Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 0
4 Bruce Samuel Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
5 Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
6 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 21 - Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
4 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
5 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
6 Richard Bailey Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 22 - U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob James Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 23 - U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished D 0
4 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
6 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 24 - U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished C 0
2 Nick Gill Finished 0
3 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
4 George Sales Redhill CC Finished C 0
5 Christian Bright Finished C 0
6 Thomas Andrews Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 25 - U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
2 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Spencer Thomas Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 25 - U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
2 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
3 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
4 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Sam Booth Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 26 - Senior Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
2 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
4 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
5 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
6 Richard Bailey Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 2a - U10 Sprint H1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Rory Burke Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 2b - U10 Sprint H2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished D 0
2 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
4 Lloyd Costello Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 3a - U12 Sprint H!

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished C 0
2 George Sales Redhill CC Finished C 0
3 Christian Bright Finished C 0
4 Harry Tipton VC Jubilee Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 3b - U12 Sprint H2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nick Gill Finished 0
2 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
3 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Bradley Burke Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 4a - Senior Sprint H1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Povey Team Terminator Finished 3rd 0
2 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
3 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
4 Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 4b - Senior Sprint H2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
3 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 4c - Senior Sprint H3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Liam Harper Finished 4th 0
3 Richard Bailey Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 4d - Senior Sprint H4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
2 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0
3 Samuel Cheesman Team ASL360 Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Senior Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bruce Samuel Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
2 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
3 Imogen Farlie Team Terminator Finished 2nd 0
4 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished A 0
5 Timothy Mustin Finished N/A 0
6 Sara Gent VO2 Development Team Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 6b - U14 Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
2 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
4 Sam Booth Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 7a - U16 Sprint H1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
2 Spencer Thomas Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 7b - U16 Sprint H2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 0
2 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 8a - Senior Sprint Semi

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Povey Team Terminator Finished 3rd 0
2 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 8b - Senior Sprint Semi 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 9a- Senior Sprint 9-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0
2 Liam Harper Finished 4th 0
3 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
4 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 9b - Senior Sprint 5-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Bailey Finished N/A 0
2 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
3 Samuel Cheesman Team ASL360 Finished 3rd 0
4 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior 6a - U14 Sprint H1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
2 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Amy Smith VC Jubilee Finished B 0
4 Alexander Marinko Maechler Preston Park Youth CC Finished B 0