Event URN:
239930
Start date:
Wed, 13th Jun 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Preston Park Cycle Track
Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
SCRL
Event website:
http://www.scrl.co.uk
Event organiser:
Mr Vern McClelland
45 Brittany Road
HOVE
BN3 4PA
01903814351
macbike2@googlemail.com
Cheques payable to:
SCRL;
Info for Riders:
Youth D & E Freewheel. All others Fixed Wheel. Entry Fee for Season - Youth £45, Junior £65, Senior £100. Closing date for Pre League Entries - 4TH APRIL. League Registration £1
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Event 1 - Senior Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
13 Jun 12 01:00 Event 10 - Senior Hcp Final Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
13 Jun 12 01:00 Event 11 - U12 Hcp Youth Only None C
13 Jun 12 01:00 Event 12 - U14 Devil Youth Only None B

View All

Event Location:

Preston Drove,
Brighton,
Sussex,
BN1 6LA

Race: Event 1 - Senior Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 10 - Senior Hcp Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 11 - U12 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None C ---

Race: Event 12 - U14 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None B ---

Race: Event 12 - U16 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Event 13 - Senior A Win&Out

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 13 - Senior B Win&Out

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 14 - U8 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None E ---

Race: Event 15 - U10 Win&Out

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None D ---

Race: Event 16 - Womens Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Women Only None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 17 - U12 Win&Out

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None C ---

Race: Event 18 - U14 Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None B ---

Race: Event 18 - U16 Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Event 19 - Senior B Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 2 - U14 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None B ---

Race: Event 2 - U16 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Event 2 - U16 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Event 20 - Senior A Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 21 - U16/14 Hare and Hounds

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None A, B ---

Race: Event 22 - Senior Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 3 - U8 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None E ---

Race: Event 4 - U10 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None D ---

Race: Event 5 - U12 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None C ---

Race: Event 6 - Senior Hcp H1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 6 - Senior Hcp H2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 6 - Senior Hcp H3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7 - U16/14 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None A, B ---

Race: Event 8 - U8 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None E ---

Race: Event 9 - U10 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Jun 12 01:00 Youth Only None D ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - Senior Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Oliver Moors Finished 0
3 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
4 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
5 Richard Bailey Red Rose Olympic CC Finished 4th 0
6 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - Senior Hcp Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
3 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
4 Liam Harper Finished 0
5 Jack Oliver-Blaney Finished 3rd 0
6 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - U12 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nick Gill Finished 0
2 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
3 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Michael Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0
5 Georgina Burnett Finished C 0
6 Harry Tipton VC Jubilee Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
2 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
3 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 0
4 Amy Smith VC Jubilee Finished B 0
5 Edward O'Brien Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Nicholas Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
2 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - Senior A Win&Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
3 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
4 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
5 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
6 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - Senior B Win&Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Harper Finished 0
2 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
3 Bruce Samuel Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
4 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
5 Jack Oliver-Blaney Finished 3rd 0
6 Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 14 - U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Archie Raynard Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Jacob James Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 15 - U10 Win&Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished D 0
2 Sam Buchanan VC Londres Finished D 0
3 Samuel Jaques VC Londres Finished E 0
4 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
5 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
6 Rory Burke Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 16 - Womens Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Imogen Farlie Team Terminator Finished 2nd 0
2 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Sara Gent VO2 Development Team Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 17 - U12 Win&Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished C 0
2 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
3 Thomas Andrews Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Michael Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0
5 Eddie Barton Finished 0
6 Nick Gill Finished 0

Confirmed Results

Race name: Event 18 - U14 Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
2 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 18 - U16 Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
2 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
4 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Sam Booth Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Amy Smith VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 19 - Senior B Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Harper Finished 0
2 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Jack Oliver-Blaney Finished 3rd 0
4 Bruce Samuel Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
5 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0
6 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
2 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 0
4 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Amy Smith VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
2 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 20 - Senior A Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
3 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
4 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
5 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
6 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 21 - U16/14 Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
2 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Amy Smith VC Jubilee Finished B 0
4 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Sam Booth Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 22 - Senior Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
2 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0
4 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
5 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
6 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie Raynard Finished 0
2 Jacob James Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished D 0
2 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
5 Rory Burke Preston Park Youth CC Finished D 0
6 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Nick Gill Finished 0
4 Michael Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0
5 Thomas Andrews Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Eddie Barton Finished 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Senior Hcp H1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
3 Richard Bailey Red Rose Olympic CC Finished 4th 0
4 Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 0
5 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
6 Timothy Mustin Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Senior Hcp H2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Harper Finished 0
2 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
4 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
5 Benjamin Miller Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
6 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Senior Hcp H3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0
2 Jack Oliver-Blaney Finished 3rd 0
3 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
4 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
5 Mark Grigg Brotherton Cycles Finished 4th 0
6 Alan Newman Brighton Mitre CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - U16/14 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
2 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
5 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - U8 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie Raynard Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Jacob James Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - U10 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished D 0
2 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
4 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
5 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
6 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0