Event URN:
239928
Start date:
Wed, 30th May 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Preston Park Cycle Track
Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
SCRL
Event website:
http://www.scrl.co.uk
Event organiser:
Mr Vern McClelland
45 Brittany Road
HOVE
BN3 4PA
01903814351
macbike2@googlemail.com
Cheques payable to:
SCRL;
Info for Riders:
Youth D & E Freewheel. All others Fixed Wheel. Entry Fee for Season - Youth £45, Junior £65, Senior £100. Closing date for Pre League Entries - 4TH APRIL. League Registration £1
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Primes Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
30 May 12 01:00 Senior A Points Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
30 May 12 01:00 Senior B Points Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
30 May 12 01:00 Senior Distance Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Preston Drove,
Brighton,
Sussex,
BN1 6LA

Race: Primes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Scratch 8 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Sprint Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Sprint H1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Sprint H2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Sprint H3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Sprint H4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Sprint H6

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Sprint Heat 5

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U10 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U10 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U10 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U12 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U12 Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U12 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U14 Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U14 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U14 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U16 Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U16 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U16 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U16/U14 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U8 Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U8 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U8 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Confirmed Results

Race name: Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Oliver-Blaney Finished 3rd 0
2 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
3 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
3 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
4 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
5 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
6 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0
2 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
3 Jack Oliver-Blaney Finished 3rd 0
4 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished A 0
5 Bruce Samuel Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
6 Robert Fuller Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
3 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
4 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
5 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
6 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior Scratch 8 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
4 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
5 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
6 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
3 Liam Harper Finished 4th 0
4 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
5 Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
6 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior Sprint H1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hoyle Team Terminator Finished A 0
2 Jack Oliver-Blaney Finished 3rd 0
3 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior Sprint H2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
2 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
3 John Aston Finished 4th 0
4 Samuel Cheesman Team ASL360 Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior Sprint H3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brock Duncumb Rogers GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
2 Imogen Farlie Team Terminator Finished 2nd 0
3 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
4 Timothy Mustin Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior Sprint H4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Mark Grigg Brotherton Cycles Finished 4th 0
3 Richard Bailey Finished N/A 0
4 Alan Newman Brighton Mitre CC Finished 4th 0
5 Robert Fuller Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior Sprint H6

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Harper Finished 4th 0
2 Paul Flynn Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
3 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
4 Bruce Samuel Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
5 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior Sprint Heat 5

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Bettis Team Terminator Finished 2nd 0
2 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Gary Burgess Brighton Mitre CC Finished N/A 0
4 Benjamin Miller Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
5 Sara Gent VO2 Development Team Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: U10 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
4 Lloyd Costello Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
6 Rory Burke Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U10 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
4 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
6 Lloyd Costello Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
6 Rory Burke Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U12 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished C 0
2 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished C 0
3 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
4 George Sales Redhill CC Finished C 0
5 Michael Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Thomas Andrews Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished C 0
2 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
3 George Sales Redhill CC Finished C 0
4 Nick Gill Finished 0
5 Christian Bright Finished C 0
6 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished C 0
2 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
3 Nick Gill Finished 0
4 George Sales Redhill CC Finished C 0
5 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U14 Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
2 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 0
4 Amy Smith VC Jubilee Finished B 0
5 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
6 Sam Booth Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
2 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
4 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Amy Smith VC Jubilee Finished B 0
6 Edward O'Brien Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
2 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Amy Smith VC Jubilee Finished B 0
5 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
6 Sam Booth Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
2 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Spencer Thomas Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
2 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Spencer Thomas Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
2 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
3 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Spencer Thomas Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16/U14 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
2 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished B 0
5 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Amy Smith VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U8 Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob James Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Archie Raynard Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Joe Melly Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie Raynard Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Jacob James Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Joe Melly Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Jacob James Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Archie Raynard Preston Park Youth CC Finished E 0