Event URN:
239892
Start date:
Fri, 6th Apr 2012
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Herne Hill Velodrome
Burbage Road, London, SE24 9HE
( View map )
Series:
National Hard Track Endurance League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
SCCU
Event website:
http://www.bristowevents.co.uk
Event organiser:
Mr Graham Bristow
29 Manor Road
West Wickham
Kent
BR4 9PS
0208 7777139
graham@bristowevents.co.uk
Cheques payable to:
SCCU
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 12 10:00 Golden Wheel 20km Scratch Race (BC Endurance League) Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ...
6 Apr 12 10:30 Ed Taylor Points Race 12.5km Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
6 Apr 12 11:00 Devil Take the Hindmost 8km Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
6 Apr 12 11:30 Derny Paced Races Overall (2 races - 15km each) Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Burbage Road,
London,
SE24 9HE

Race: Golden Wheel 20km Scratch Race (BC Endur...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 12 10:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Ed Taylor Points Race 12.5km

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 12 10:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Devil Take the Hindmost 8km

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 12 11:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Derny Paced Races Overall (2 races - 15k...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 12 11:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Crystal Palace Tri Super Devil 8km

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 12 12:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Ron Beckett Scratch 10km

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 12 12:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Posted 07/04/2012 - British Cycling

Full day of action from Herne Hill.. [more]


Confirmed Results

Race name: Golden Wheel 20km Scratch Race (BC Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marcel Kaltz Finished 0
2 Adam Duggleby Polypipe Cycling Team Finished Elite 25
3 Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite 21
4 Alistair Rutherford Vanillabikes.com Finished Elite 17
5 Randy Costermans Finished 0
6 Christian Grasman Finished 0

Confirmed Results

Race name: Ed Taylor Points Race 12.5km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marcel Kaltz Finished 0
2 Adam Duggleby Polypipe Cycling Team Finished Elite 8
3 Dominic Hill BEC Cycling Club Finished 3rd 7
4 Stephen Bradbury AW Cycles Finished 2nd 6
5 James Notley Carnac-Planet X Finished 2nd 5
6 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 4

Confirmed Results

Race name: Devil Take the Hindmost 8km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard St Pierre Brixton Cycles Club Finished 4th 10
2 George Gori La Fuga.CC Finished 2nd 8
3 Ryan Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 7
4 Tom Arnstein Spokes Racing Team Finished 2nd 6
5 Jack Edwards PMR@Toachim House Finished 2nd 5
6 Alan Trolove West Suffolk Wheelers & Tr... Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: Derny Paced Races Overall (2 races - 15km each)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Kirk UVCA Troyes Finished 1st 0
2 Wim Bernhert Finished 0
3 Adam Duggleby Polypipe Cycling Team Finished Elite 7
4 Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite 6
5 Alistair Rutherford Vanillabikes.com Finished Elite 5
6 James Holland-Leader Prestige Velo Club Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: Crystal Palace Tri Super Devil 8km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dominic Hill BEC Cycling Club Finished 3rd 10
2 Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite 8
3 Stephen Bradbury AW Cycles Finished 2nd 7
4 Adam Duggleby Polypipe Cycling Team Finished Elite 6
5 Jack Cracknell Team V-Sprint Racing Finished 3rd 5
6 Simon Gaywood Team IG - Sigma Sport Finished 1st 4

Confirmed Results

Race name: Ron Beckett Scratch 10km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Timothy Ryan Cardiff JIF Finished 3rd 10
2 Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 8
3 Jack Edwards PMR@Toachim House Finished 2nd 7
4 Tom Arnstein Spokes Racing Team Finished 2nd 6
5 Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd 5
6 Ryan Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 4