Reading Velodrome Racing 2012

Track League , Reading – Monday, 17 Sep 2012

Event Summary

Event Details

Event URN:

239872

Start Date:

Mon, 17th Sep 2012

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U16/U14 - 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 - 1 lap Handicap - Results
1.  Sasha Quarrington Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Megan Lewis Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Harding Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U12/U10/U8 - 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 - 1 lap Handicap - Results
1.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Ross Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Derny - Results
1.  Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Derny - Results
1.  Sasha Quarrington Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Megan Lewis Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Derny - Results
1.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12/U10/U8 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 - Unknown Distance - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 10 lap Scratch - Results
1.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 10 lap Scratch - Results
1.  Sasha Quarrington Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Megan Lewis Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 10 lap Scratch - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 10 lap Scratch - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 10 lap Scratch - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 10 lap Scratch - Results
1.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 10 lap Scratch - Results
1.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Senior A & B Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A & B Hare & Hounds - Results
1.  Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  George Withers AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Abraham Finished N/A 0

3. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior A - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Points Race - Results
1.  Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Nick Abraham Finished N/A 0

3. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Unknown Distance - Results
1.  Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Withers AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 20k Endurance - Results
1.  Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Nick Abraham Finished N/A 0

2. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gawain Bailey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Derny Paced Races

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Derny Paced Races - Results
1.  Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Trevor Bradbury AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Kevin Holloway VC10 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Unknown Distance - Results
1.  Simon Drewett Mid Oxon CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Ivory Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 20k Endurance - Results
1.  Simon Drewett Mid Oxon CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Trevor Bradbury AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies - Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Hare & Hounds - Results
1.  Rachel Stedman University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sarah Tombs Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies Derny Paced Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Derny Paced Race - Results
1.  Corrine Hall Node 4 Giordana Womens Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Rachel Stedman University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sasha Quarrington Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sarah Tombs Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Unknown Distance - Results
1.  Corrine Hall Node 4 Giordana Womens Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Rachel Stedman University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Endurance - Results
1.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Senior £12.00, Junior £8.00, Youth £6.00. Guest Riders ( Up to three meetings) - Youth £1.00 per night plus entry fee, Seniors £2.00 per night plus entry fee

The Races

U16/U14 - 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 17/09/12 – 19:00
Youth Only, None
U12/U10/U8 - 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:01 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:01
Youth Only, None
U16 - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:02
Youth Only, None
U16 Girls - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:03 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:03
Youth Only, None
U14 - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:04 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:04
Youth Only, None
U12/U10/U8 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:05 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:05
U16 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:06
Youth Only, None
U16 Girls - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:07 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:07
Youth Only, None
U14 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:08
Youth Only, None
U14 Girls - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:09 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:09
Youth Only, None
U12 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:10 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:10
Youth Only, None
U10 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:11 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:11
Youth Only, None
U8 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:12
Youth Only, None
Senior A & B Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:13 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:13
Regional C, None
Senior A - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:14 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:14
Regional C, None
Senior A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:15 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:15
Regional C, None
Senior A - AW Cycles 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:16 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:16
Senior B - Derny Paced Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:17 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:17
Regional C, None
Senior B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:18 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:18
Regional C, None
Senior B - AW Cycles 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:19 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:19
Ladies - Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:20 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:20
Regional C, None
Ladies Derny Paced Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:21 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:21
Regional C, None
Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:22 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:22
Regional C, None
U16 Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:23 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:23
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

239872

Start Date:

Mon, 17th Sep 2012

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U16/U14 - 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 - 1 lap Handicap - Results
1.  Sasha Quarrington Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Megan Lewis Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Harding Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U12/U10/U8 - 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 - 1 lap Handicap - Results
1.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Ross Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Derny - Results
1.  Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Derny - Results
1.  Sasha Quarrington Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Megan Lewis Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Derny - Results
1.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12/U10/U8 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 - Unknown Distance - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 10 lap Scratch - Results
1.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 10 lap Scratch - Results
1.  Sasha Quarrington Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Megan Lewis Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 10 lap Scratch - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 10 lap Scratch - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 10 lap Scratch - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 10 lap Scratch - Results
1.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 10 lap Scratch - Results
1.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Senior A & B Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A & B Hare & Hounds - Results
1.  Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  George Withers AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Abraham Finished N/A 0

3. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior A - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Points Race - Results
1.  Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Nick Abraham Finished N/A 0

3. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Unknown Distance - Results
1.  Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Withers AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 20k Endurance - Results
1.  Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Nick Abraham Finished N/A 0

2. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gawain Bailey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Derny Paced Races

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Derny Paced Races - Results
1.  Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Trevor Bradbury AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Kevin Holloway VC10 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Unknown Distance - Results
1.  Simon Drewett Mid Oxon CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Ivory Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 20k Endurance - Results
1.  Simon Drewett Mid Oxon CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Trevor Bradbury AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies - Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Hare & Hounds - Results
1.  Rachel Stedman University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sarah Tombs Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies Derny Paced Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Derny Paced Race - Results
1.  Corrine Hall Node 4 Giordana Womens Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Rachel Stedman University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sasha Quarrington Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sarah Tombs Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Unknown Distance - Results
1.  Corrine Hall Node 4 Giordana Womens Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Rachel Stedman University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Endurance - Results
1.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Senior £12.00, Junior £8.00, Youth £6.00. Guest Riders ( Up to three meetings) - Youth £1.00 per night plus entry fee, Seniors £2.00 per night plus entry fee

The Races

U16/U14 - 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 17/09/12 – 19:00
Youth Only, None
U12/U10/U8 - 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:01 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:01
Youth Only, None
U16 - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:02
Youth Only, None
U16 Girls - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:03 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:03
Youth Only, None
U14 - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:04 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:04
Youth Only, None
U12/U10/U8 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:05 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:05
U16 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:06 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:06
Youth Only, None
U16 Girls - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:07 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:07
Youth Only, None
U14 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:08
Youth Only, None
U14 Girls - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:09 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:09
Youth Only, None
U12 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:10 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:10
Youth Only, None
U10 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:11 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:11
Youth Only, None
U8 - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:12
Youth Only, None
Senior A & B Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:13 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:13
Regional C, None
Senior A - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:14 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:14
Regional C, None
Senior A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:15 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:15
Regional C, None
Senior A - AW Cycles 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:16 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:16
Senior B - Derny Paced Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:17 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:17
Regional C, None
Senior B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:18 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:18
Regional C, None
Senior B - AW Cycles 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:19 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:19
Ladies - Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:20 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:20
Regional C, None
Ladies Derny Paced Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:21 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:21
Regional C, None
Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:22 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:22
Regional C, None
U16 Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/09/12 19:23 Youth Only None ---
Entry:
Mon 17/09/12 – 19:23
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk