Event URN:
239824
Start date:
Fri, 14th Sep 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Quibell Park Stadium
Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
( View map )
Online Entry FAQs
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.scunthorpepoly.co.uk
Event organiser:
Mrs Susan Parsons
25 Hartshead Avenue
Scunthorpe
South Humberside
DN15 8AG
01724868666
susan.parsons500@ntlworld.com
Cheques payable to:
Scunthorpe Poly CC
Info for Riders:
No Racing 29th June - 3rd August Inclusive ( Except to run early season rained off meetings). League Registration Fees - Youth £12. Others £30
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:00 Senior A 10 Lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
14 Sep 12 19:01 Senior A Devil Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
14 Sep 12 19:02 Senior B 8 Lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
14 Sep 12 19:03 Senior B Devil Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Brumby Wood Lane,
Scunthorpe,
North Lincs,
DN17 1SR

Race: Senior A 10 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B 8 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A & B Block Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A & B 20 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth 3 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:06 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 1 Lap Sprint 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:07 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 4 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:08 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 4 Lap Handicap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:08 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 1 Lap Sprint 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:10 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 1 Lap Sprint 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Sep 12 19:11 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Provisional Report and Results

Posted 16/09/2012 - British Cycling

Anthony Nash wins 10 lap scratch and Devil in Scunthorpe meet.. [more]


Confirmed Results

Race name: Senior A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 0
2 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
3 Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 0
2 David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
3 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
2 Andrew Shaw Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
3 Joshua Dunham Team Swift Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
2 Andrew Shaw Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
3 Nicholas Gordon Thurcroft CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior A & B Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 0
2 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
3 Joshua Dunham Team Swift Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A & B 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
2 Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 0
3 David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Youth 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
2 Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished B 0
3 Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth 1 Lap Sprint 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
2 Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished B 0
3 Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth 4 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
2 Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
3 William Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Youth 4 Lap Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
2 Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished B 0
3 Ben Turner Doncaster Whls CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth 1 Lap Sprint 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
2 Tom Yeats Finished A 0
3 Jacob Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth 1 Lap Sprint 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
2 Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
3 Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished C 0