Event URN:
239755
Start date:
Sat, 21st Jan 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
REME Test Track
Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Army Cycling Union ( website )
Event organiser:
Mr Darren Clarke
13 Hetherington Road
CHarlton Village
Shepperton
Surrey
TW17 0SL
07501035565
darren.clarke556@mod.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Entry on the day only. Entrants must notify organiser of their vehicle registration before arrival.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Jan 12 09:00 3/4 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps
21 Jan 12 09:01 Women Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 40 mins / plus 5 laps
21 Jan 12 10:00 E/1/2 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 45 mins / plus 5 laps

View All

Event Location:

Corunna Barracks,
Ludgershall,
Andover,
Hampshire,
SP11 9RP

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jan 12 09:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jan 12 09:01 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 40 mins / plus 5 laps

Race: E/1/2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jan 12 10:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 45 mins / plus 5 laps

Provisional Report and Results

Posted 21/01/2012 - British Cycling

John Russell takes first win in the Ludgershall Series.. [more]


Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nick Noble Bristol RC Finished 3rd 10
2 Shaun Green Army Cycling Union Finished 3rd 8
3 Carsten Duke London Dynamo Finished 3rd 7
4 Jordan Wade Poole Whls CC Finished 3rd 6
5 Deacon Cutterham CGC VC Bristol Webbs of Warmley Finished 3rd 5
6 Michael Greaves Gannet CC Finished 3rd 4
7 Chris Mattocks Army Cycling Union Finished 3rd 3
8 Jason Painton Finished 3rd 2
9 Hugh Knudsen Uni of Bristol Cycling Club Finished 3rd 1
10 Michael Holborow Swindon RC Finished 4th 1
11 Aaron Tayler Swindon RC Finished 3rd 0
12 Kieran Blair VC Bristol Webbs of Warmley Finished 4th 0
13 William Hunt Army Cycling Union Finished 4th 0
14 Mark Field Addiscombe CC Finished 3rd 0
15 Alain Ritchie Kyklos/Edco Race Team Finished N/A 0
16 Jan Labrooy Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
17 Adam Morris Army Cycling Union Finished 3rd 0
18 Nigel Pratt Finished 4th 0
19 Mike Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
20 David Billings www.supernovacycles.co.uk Finished 4th 0
21 David Hooper MJS Racing Finished 3rd 0
22 Paul Jones VC Bristol Webbs of Warmley Finished 3rd 0
23 Oscar Hutchings Finished 3rd 0
24 Anthony Turner Oxonian CC Finished 4th 0
25 Paul Coles Chippenham & Dist Whls Finished 4th 0
26 Alan Starsmeare East Grinstead CC Finished 4th 0
27 Chris Hutchings Finished 3rd 0
28 Glenn Duffy VC Meudon Finished 3rd 0
29 Paul Carson Finished 3rd 0
30 Michael Widera Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
31 David Mixell Andover Whls Finished 3rd 0
32 Steven Cottington Cadence RT Finished 3rd 0
33 Tony Solon Cadence RT Finished 4th 0
34 Ben Gritton Offcamber Finished 4th 0
35 James Wilding www.supernovacycles.co.uk Finished 4th 0
36 Jamie Shearer Andover Whls Finished 4th 0
37 Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 0
38 Lee King Beeline Bicycles RT Finished 4th 0
39 Matthew Hargreaves Bath Cycling Club Finished 3rd 0
40 Sam Harper Finished 4th 0
41 Tim Jay Somer Valley CC Finished 3rd 0
42 Felix Young University of Bath Cycling Clu... Finished 4th 0
43 Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 2nd 10
2 Hannah Drewett Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Russell Strada Cycles Finished 2nd 10
2 Ben Anstie Cadence Cannondale Finished N/A 0
3 Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 7
4 James Gray VC St Raphael Finished 2nd 6
5 Neil Rutter Swindon RC Finished 2nd 5
6 Simon Snowden Cadence Cannondale Finished 1st 4
7 James Wilson www.supernovacycles.co.uk Finished 1st 3
8 Thomas Marshall Cadence Cannondale Finished 2nd 2
9 Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 1
10 James Cartridge Cadence Cannondale Finished 2nd 1
11 Matthew Conner www.supernovacycles.co.uk Finished 2nd 0
12 Rowan Horner VC St Raphael Finished Elite 0
13 Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 0
14 Scott Leakey Finished 2nd 0
15 Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 0
16 David Barnaville Felt Racing Finished 2nd 0
17 John Hyde VC St Raphael Finished 2nd 0
18 Patrick Martin WyndyMilla Finished 2nd 0
19 Paul Derrick Finished 2nd 0
20 Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 0
21 David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
22 David Hooper MJS Racing Finished 3rd 0
23 Ian Legg Finished Elite 0