Event URN:
239735
Start date:
Wed, 11th Apr 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Litherland Circuit
Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Litherland Circuit League ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.merseysidecyclingdevelopment.org
Event organiser:
Mr Andy Gibson
Cheques payable to:
Litherland Circuit League
Info for Riders:
Riders must register with the Litherland Circuit League before they race. Fees for riders whose clubs are affiliated to the Litherland League are: Youth, £3; Juniors, £5; Women, £5; Men, £10. Further information can be found on the event website. All races are entry on the night only.
Race entry fees for Women and Junior riders within the 2/3/4 race are £7
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
11 Apr 12 18:30 U10 Boys Youth Only Youth D
11 Apr 12 18:30 U10 Girls Youth Only Youth D
11 Apr 12 18:30 U8 Boys Youth Only Youth E
11 Apr 12 18:30 U8 Girls Youth Only Youth E

View All

Event Location:

Boundary Road,
Litherland,
Liverpool,
Lancashire,
L21 7LA

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Apr 12 18:30 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Apr 12 18:30 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Apr 12 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Apr 12 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Apr 12 18:45 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Apr 12 18:45 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Apr 12 18:45 Youth Only Youth A ---

Race: 2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Apr 12 19:15 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 50 mins / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
2 Ben Wells Liverpool Century RC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Higham Harry Middleton Cycling Club Finished E 3
2 Tyler Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished E 2
3 Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished E 1
4 Tom Elliot Liverpool Century RC Finished E 0
5 Ashton Smith Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished E 3
2 Eve Smith Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished C 3
2 Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished C 2
3 Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished C 1
4 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C 0
5 George Elliott Liverpool Century RC Finished C 0
6 Andy Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished C 0
7 Jack Scott Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 3
2 Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
3 Jamie Polhill Liverpool Century RC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Thomas Velocity Globalbike Finished 3rd 15
2 Michael Rawson Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 12
3 Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 10
4 Michael Ashurst Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 8
5 Roy Sumner Port Sunlight Whls CC Finished 3rd 6
6 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 5
7 Jack Bowyer Teamwallis Racing Team Finished 2nd 4
8 Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 3rd 3
9 Philip Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 4th 2
10 Ryan Pike High On Bikes Finished 3rd 1
11 Keith Jones Birkenhead North End CC Finished 2nd 0
12 Joshua Townson Southport CC Finished 3rd 0
13 Henry Hunter Teamwallis Racing Team Finished 3rd 0
14 Tom Dalton Bill Nickson Cycles RT Finished 3rd 0
15 Ashley Clitheroe Teamwallis Racing Team Finished 3rd 0
16 Peter Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished N/A 0
17 Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 4th 0
18 Geoff Burgess Stockport Clarion CC Finished 4th 0
19 Grant Ormerod Teamwallis Racing Team Finished 2nd 0
20 Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
21 Ryan Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
22 Andy Leigh Velocity Globalbike Finished 3rd 0
23 Andrew Poole Weaver Valley CC Finished 4th 0
24 Jonathan Dicks Liverpool Century RC Finished 4th 0
25 Kevin McCann Liverpool Century RC Finished 4th 0
26 Peter Groom Finished 4th 0
27 Andrew Hanley Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 4th 0
Ross James Did not finish 4th 0
Stephen Smith Vita Cycle Team Did not finish 3rd 0