Event URN:
239724
Start date:
Thu, 30th Aug 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Preston Sports Arena
University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Cycling Development North West ( website )
Event website:
http://www.cdnw.org
Event organiser:
Mr William Greenhalgh
72 Kensington Avenue
Penwortham
Preston
Lancashire
PR1 0EE
01772744036
william172@virginmedia.com
Cheques payable to:
CDNW
Info for Riders:
Riders must register with the criterium league before they race. League registrations and race entries are completed on the night, there is no entry in advance. E/1/2 riders will race in Group A, 3/4/W riders will race in Group B.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 12 18:30 Youth Youth Only Youth A, B, C, D, E
30 Aug 12 19:15 E/1/2/3 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr
30 Aug 12 19:16 3/4 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr

View All

Event Location:

University Of Central Lancashire,
Psa Tom Benson Way,
Preston,
Lancs,
PR2 1SG

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 12 18:30 Youth Only Youth A, B, C, D, E ---

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 12 19:15 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 12 19:16 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Pullar Wheelbase Altura MGD Finished Elite 00:58:57:000 30
2 Simon Wilson SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 00:58:57:200 25
3 Dillon Byrne Vanillabikes.com Finished Elite 00:58:57:500 21
4 Richard Hepworth MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:58:57:600 17
5 Thomas Armstrong Mountivation Development Acade... Finished 1st 00:58:58:000 14
6 Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 00:58:58:100 12
7 Jordan Stokes Pedal Power-Endura-Forme Racin... Finished 2nd 00:58:58:600 10
8 James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 00:58:58:700 8
9 Robert Adlard Team Wheelguru Finished 1st 00:58:58:900 7
10 James Dunlop Biketreks Racing Academy Finished 2nd 6
11 Graham Payne Finished 2nd 5
12 Ben Dean Team Bglobal Finished Elite 00:58:59:000 4
13 Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:58:59:100 3
14 Ashley Clitheroe Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:59:00:100 2
15 David Christian Liverpool Century RC Finished 2nd 00:59:00:400 1
16 Austin Aldred Cleveleys RC Finished 2nd 00:59:00:500 0
17 Paul Ray Ribble Valley CRC Finished 2nd 00:59:00:700 0
18 Sandy Lockett Biketreks Racing Academy Finished 2nd 00:59:01:800 0
19 Mark McGavock Southport CC Finished 2nd 00:59:02:700 0
20 Samuel Jackson Vanillabikes.com Finished 1st 00:59:08:100 0
21 Matthew Holmes Raleigh GAC Finished Elite 00:59:08:700 0
22 Kieren Banlin Vanillabikes.com Finished 2nd 00:59:09:900 0
23 Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:59:10:200 0
24 Jake Cowen Biketreks Racing Academy Finished 2nd 00:59:10:300 0
25 Ian Stott Blackburn & District CTC Finished 2nd 00:59:19:400 0
26 Julian Pearson Vanillabikes.com Finished 1st 0
27 Matthew Pilkington Team Bglobal Finished Elite 00:59:00:100 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oscar Williamson Mossley CRT Finished A 00:58:59:100 10
2 David Kent St Helens CRC Finished 3rd 8
3 Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished A 00:58:59:200 7
4 Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd 00:58:59:300 6
5 Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 00:58:59:500 5
6 Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 3rd 00:59:00:100 4
7 Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 00:59:00:400 3
8 Richard Stott Lancs Fire Racing Finished 3rd 00:59:00:600 2
9 Ashton Payne Hope Factory Racing Finished 3rd 00:59:00:900 1
10 Bradley Stokes Pedal Power RT Finished 3rd 00:59:01:000 1
11 Neil Welsh Cycle Sport Pendle Finished 3rd 00:59:01:300 0
12 Alan Dorrington Carnac-Planet X Finished 4th 00:59:03:300 0
13 Stuart Blackburn Lancs Fire Racing Finished 3rd 00:59:42:000 0
14 Andrew Markham Lancaster CC Finished 3rd 01:00:02:900 0
15 Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 00:59:55:500 0
16 Dave Martin Finished N/A 01:00:02:700 0
17 Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished A 01:00:55:900 0
18 Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished 4th 00:59:07:600 0
19 Neil Hamilton Finished 3rd 00:58:08:000 0
20 Mark Turner Cycle Sport Pendle Finished N/A 00:59:51:400 0
Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Did not finish A 00:55:11:300 0
Richard Haughton Cleveleys RC Did not finish 4th 00:41:34:100 0
Simon Mulholland Teamwallis Racing Team Did not finish 4th 00:52:36:500 0
Luke Perkin Lune RCC Did not finish 3rd 00:41:46:100 0
Greg Plummer Lancs Fire Racing Did not finish 4th 00:11:47:900 0
Chris Vaughan Teamwallis Racing Team Did not finish 3rd 00:52:36:700 0