CDNW Criterium League 19

Closed Circuit , Preston – Thursday, 16 Aug 2012

Event Summary

Event Details

Event URN:

239721

Start Date:

Thu, 16th Aug 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

Youth A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - Results
1.  Jacob Peatfield Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Myers Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Results
1.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rosa Martin Ribble Valley Juniors Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
7.  Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Charlotte Waddington Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth C

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - Results
1.  Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Halley Woods Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
9.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
11.  Matthew Turner Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D - Results
1.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Matthew Wearing Ribble Valley Juniors Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

Youth E

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E - Results
1.  James Higham Harry Middleton Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Tilly Barlow Cycle Sport Pendle Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
3.  Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jack Pullar Wheelbase Altura MGD Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Peter Williams Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Matthew Pilkington Team Bglobal Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Hugh Carthy Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Ben Dean Team Bglobal Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Stephen Smith Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Dillon Byrne Vanillabikes.com Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  James Dunlop Biketreks Racing Academy Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ian Stott Blackburn & District CTC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Dennis Lang Clayton Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Graham Payne Finished 2nd 3

13. Graham Payne -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  David Christian Liverpool Century RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ashley Clitheroe Teamwallis Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Matthew Smithson Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Robert Adlard Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Paul Ray Ribble Valley CRC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Julian Pearson Vanillabikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  James Knox Mountivation Development Acade... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Stuart Blackburn Lancs Fire Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Neil Welsh Cycle Sport Pendle Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Austin Aldred Cleveleys RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Constantin Manole Rock Racing Team UK Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Milligan Cyclesport International RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Luke Perkin Lune RCC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Julian Judge VC Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Greg Plummer Lancs Fire Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul McDonald Slipstream Bikes Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Gordon Park NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nicolas Bertrand Biketreks Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  James Deaville Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Henry Kemp Finished N/A 0

18. Henry Kemp -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Gail Aspden Squadra Donne Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Neil Hamilton Finished 3rd 0

21. Neil Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations and race entries are completed on the night, there is no entry in advance. E/1/2 riders will race in Group A, 3/4/W riders will race in Group B.

The Races

Youth A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00)
Thu 16/08/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00)
Thu 16/08/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/08/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/08/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/08/12 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 16/08/12 – 19:15
National B, Band 3
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 19:16 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 16/08/12 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

239721

Start Date:

Thu, 16th Aug 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

Youth A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - Results
1.  Jacob Peatfield Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Myers Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Results
1.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rosa Martin Ribble Valley Juniors Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
7.  Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Charlotte Waddington Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth C

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - Results
1.  Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Halley Woods Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
9.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
11.  Matthew Turner Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D - Results
1.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Matthew Wearing Ribble Valley Juniors Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

Youth E

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E - Results
1.  James Higham Harry Middleton Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Tilly Barlow Cycle Sport Pendle Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
3.  Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jack Pullar Wheelbase Altura MGD Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Peter Williams Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Matthew Pilkington Team Bglobal Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Hugh Carthy Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Ben Dean Team Bglobal Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Stephen Smith Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Dillon Byrne Vanillabikes.com Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  James Dunlop Biketreks Racing Academy Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ian Stott Blackburn & District CTC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Dennis Lang Clayton Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Graham Payne Finished 2nd 3

13. Graham Payne -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  David Christian Liverpool Century RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ashley Clitheroe Teamwallis Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Matthew Smithson Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Robert Adlard Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Paul Ray Ribble Valley CRC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Julian Pearson Vanillabikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  James Knox Mountivation Development Acade... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Stuart Blackburn Lancs Fire Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Neil Welsh Cycle Sport Pendle Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Austin Aldred Cleveleys RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Constantin Manole Rock Racing Team UK Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Milligan Cyclesport International RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Luke Perkin Lune RCC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Julian Judge VC Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Greg Plummer Lancs Fire Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul McDonald Slipstream Bikes Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Gordon Park NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nicolas Bertrand Biketreks Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  James Deaville Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Henry Kemp Finished N/A 0

18. Henry Kemp -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Gail Aspden Squadra Donne Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Neil Hamilton Finished 3rd 0

21. Neil Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations and race entries are completed on the night, there is no entry in advance. E/1/2 riders will race in Group A, 3/4/W riders will race in Group B.

The Races

Youth A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00)
Thu 16/08/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00)
Thu 16/08/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/08/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/08/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/08/12 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 16/08/12 – 19:15
National B, Band 3
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/08/12 19:16 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 16/08/12 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016