CDNW Criterium League 16

Closed Circuit , Preston – Thursday, 26 Jul 2012

Event Summary

Event Details

Event URN:

239717

Start Date:

Thu, 26th Jul 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

Youth A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth A - Results
1.  Jacob Peatfield Cycle Sport Pendle Finished A 00:19:41:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:41:000
2.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

Youth B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Results
1.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  James Helsby Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Simon Howlett Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Eleanor Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Louis Place Finished 0

10. Louis Place -

Points: 0 | Status: Finished

Youth C

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Halley Woods Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Katie Helsby Eastlands Velo Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Georgia Ashworth Eastlands Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
11.  Alfie Payne Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth D - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 00:08:24:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:08:24:000
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished D --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joel Clarke Mid Lancs BMX Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

Youth E

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E - Results
1.  James Higham Harry Middleton Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Tilly Barlow Cycle Sport Pendle Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
3.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
4.  Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
5.  Eve Munro Finished 0

5. Eve Munro -

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Christopher Latham Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 00:46:01:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:46:01:000
2.  Jack Pullar Wheelbase Altura MGD Finished 1st --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 1st --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Richard Hepworth MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Matthew Pilkington Team Bglobal Finished 1st --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  James Dunlop Biketreks Racing Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Gullen SportGrub Cycling Team Finished Elite --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Ian Stott Blackburn & District CTC Finished 3rd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Robert Palmer Stretford Whls CC Finished N/A --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Conan Mayman Team Bglobal Finished Elite --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Thomas Armstrong Mountivation Development Acade... Finished 2nd --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Dillon Byrne Vanillabikes.com Finished Elite --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Paul Ray Ribble Valley CRC Finished N/A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Alex O'Sullivan Graham Weigh Racing Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Neil Robinson Lune RCC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Robert Lockhart Cyclesport International RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  David Christian Liverpool Century RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Tom Bracegirdle Team Elite Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Lee Carter Ribble Valley CRC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Dennis Lang Clayton Velo Finished 3rd 00:46:01:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:46:01:000
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished A --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Austin Aldred Cleveleys RC Finished 3rd --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Richard Stott Lancs Fire Racing Finished N/A --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Mark McGavock Southport CC Finished 3rd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alex Kinvig Finished N/A --- 3

7. Alex Kinvig -

Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Deaville Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  John Agnew Lune RCC Finished 3rd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Luke Perkin Lune RCC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Stuart Blackburn Lancs Fire Racing Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Scot Bullivant Rock And Road Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Greg Plummer Lancs Fire Racing Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alastair Young Gosforth RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Neil Hamilton Finished 3rd --- 0

19. Neil Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lauren Brown Champion System VCUK Racing Te... Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Connor French Cycle Sport Pendle Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Darren French Cycle Sport Pendle Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations and race entries are completed on the night, there is no entry in advance. E/1/2 riders will race in Group A, 3/4/W riders will race in Group B.

The Races

Youth A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00)
Thu 26/07/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00)
Thu 26/07/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/07/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/07/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/07/12 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 26/07/12 – 19:15
National B, Band 3
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 19:16 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 26/07/12 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

239717

Start Date:

Thu, 26th Jul 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

Youth A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth A - Results
1.  Jacob Peatfield Cycle Sport Pendle Finished A 00:19:41:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:19:41:000
2.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

Youth B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Results
1.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  James Helsby Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Simon Howlett Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Eleanor Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Louis Place Finished 0

10. Louis Place -

Points: 0 | Status: Finished

Youth C

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Halley Woods Eastlands Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Katie Helsby Eastlands Velo Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Georgia Ashworth Eastlands Velo Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
11.  Alfie Payne Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth D - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 00:08:24:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:08:24:000
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished D --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joel Clarke Mid Lancs BMX Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

Youth E

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E - Results
1.  James Higham Harry Middleton Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Tilly Barlow Cycle Sport Pendle Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
3.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
4.  Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
5.  Eve Munro Finished 0

5. Eve Munro -

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Christopher Latham Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 00:46:01:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:46:01:000
2.  Jack Pullar Wheelbase Altura MGD Finished 1st --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 1st --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Richard Hepworth MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Matthew Pilkington Team Bglobal Finished 1st --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  James Dunlop Biketreks Racing Finished 2nd --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Gullen SportGrub Cycling Team Finished Elite --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Ian Stott Blackburn & District CTC Finished 3rd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Robert Palmer Stretford Whls CC Finished N/A --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Conan Mayman Team Bglobal Finished Elite --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Thomas Armstrong Mountivation Development Acade... Finished 2nd --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Dillon Byrne Vanillabikes.com Finished Elite --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Paul Ray Ribble Valley CRC Finished N/A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Alex O'Sullivan Graham Weigh Racing Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Neil Robinson Lune RCC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Robert Lockhart Cyclesport International RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  David Christian Liverpool Century RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Tom Bracegirdle Team Elite Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Lee Carter Ribble Valley CRC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Dennis Lang Clayton Velo Finished 3rd 00:46:01:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:46:01:000
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished A --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Austin Aldred Cleveleys RC Finished 3rd --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Richard Stott Lancs Fire Racing Finished N/A --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Mark McGavock Southport CC Finished 3rd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alex Kinvig Finished N/A --- 3

7. Alex Kinvig -

Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Deaville Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  John Agnew Lune RCC Finished 3rd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Luke Perkin Lune RCC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Stuart Blackburn Lancs Fire Racing Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Scot Bullivant Rock And Road Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Greg Plummer Lancs Fire Racing Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alastair Young Gosforth RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Neil Hamilton Finished 3rd --- 0

19. Neil Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lauren Brown Champion System VCUK Racing Te... Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Connor French Cycle Sport Pendle Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Darren French Cycle Sport Pendle Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations and race entries are completed on the night, there is no entry in advance. E/1/2 riders will race in Group A, 3/4/W riders will race in Group B.

The Races

Youth A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00)
Thu 26/07/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00)
Thu 26/07/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/07/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/07/12 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/07/12 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 19:15 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 26/07/12 – 19:15
National B, Band 3
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/07/12 19:16 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 26/07/12 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk