Event URN:
239712
Start date:
Tue, 31st Jul 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Bournemouth Cycling Centre
Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Bournemouth Arrow CC
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.bournemouth.cc
Event organiser:
Mr Alan McRae
171 Coppice Avenue
Ferndown
Dorset
BH22 9PW
01202854706
Cheques payable to:
Bournemouth Arrow CC
Info for Riders:
Pre-registration available at www.bournemouth.cc/news/97-raymond-brown-2012-track-cycling-league.html.
No advance payments. Pay/meeting at signing on.
BCC Track Accreditation required (see website for details inc. fast-track accreditation for experienced riders).
NB: BCC hire bikes not available for League racing
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:00 Event 1 - 1 Lap Handicap Sprint Youth Only None A, B, C, D, E
31 Jul 12 12:00 Event 2 - 8 Lap Scratch Race - Group B Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
31 Jul 12 12:00 Event 3 - 8 Lap Scratch Race - Group A Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
31 Jul 12 12:00 Event 4 - 2 Lap Handicap Sprint Youth Only None A, B, C, D, E

View All

Event Location:

Slades Farm Open Space,
Ensbury Park,
Bournemouth,
Dorset,
BH10 4EP

Race: Event 1 - 1 Lap Handicap Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 2 - 8 Lap Scratch Race - Group B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 3 - 8 Lap Scratch Race - Group A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 4 - 2 Lap Handicap Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 5 - Elimination Race - Group B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 6 - 20 Lap Points Race - Group A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7 - 6-Lap Handicap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 8 - 20 Lap Points Race - Group B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 9 - 10-Lap Human-Paced

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 10 - Elimination Race - Group A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 11 - 1-Lap Handicap Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:01 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 12 - 10km Scratch Race - Groups A/...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 12:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Overall Seniors/Juniors - Group A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 19:00 Regional C+ Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Overall Seniors/Juniors - Group B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 19:00 Regional C+ Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Overall U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 19:00 Youth Only Track League Youth A ---

Race: Overall U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 19:02 Youth Only Track League Youth C ---

Race: Overall U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 19:03 Youth Only Track League Youth D ---

Race: Overall U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 19:04 Youth Only Track League Youth E ---

Race: Overall U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 19:05 Youth Only Track League Youth B ---

Race: Overall U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 19:06 Youth Only Track League Youth C ---

Race: Overall U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 12 19:08 Youth Only Track League Youth D ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - 1 Lap Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
2 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
3 Alistair Fielding Poole Whls CC Finished C 0
4 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - 8 Lap Scratch Race - Group B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Friend Offcamber Finished N/A 0
2 James Brightwell Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
3 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
4 Jake Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
5 Chris Braiden Port Talbot Wheelers Finished 0
6 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
7 John Heffernan New Forest CC Finished 3rd 0
8 Stuart Wroot Yeovil CC Finished 4th 0
9 Gareth Llewellyn Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - 8 Lap Scratch Race - Group A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andy Shackel VC St Raphael Finished 2nd 0
2 William Clark Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
3 Stuart Morton Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 0
4 Adam D'arcy-Wykes VC St Raphael Finished N/A 0
5 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
6 Gawain Bailey Finished 3rd 0
7 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished 3rd 0
8 Leon Marshall Rutrainingtoday CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - 2 Lap Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
2 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
3 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0
4 Alistair Fielding Poole Whls CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Elimination Race - Group B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Heffernan New Forest CC Finished 3rd 0
2 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
3 Stuart Wroot Yeovil CC Finished 4th 0
4 Jake Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
5 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
6 Gareth Llewellyn Finished 4th 0
7 James Brightwell Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
8 Chris Braiden Port Talbot Wheelers Finished 0
9 John Friend Offcamber Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - 20 Lap Points Race - Group A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andy Shackel VC St Raphael Finished 2nd 0
2 Leon Marshall Rutrainingtoday CC Finished 3rd 0
3 Gawain Bailey Finished 3rd 0
4 Adam D'arcy-Wykes VC St Raphael Finished N/A 0
5 William Clark Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
6 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished 3rd 0
7 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
Stuart Morton Hargroves Cycles - Ridley RT Did not finish 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - 6-Lap Handicap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0
2 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
3 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
Alistair Fielding Poole Whls CC Did not finish C 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - 20 Lap Points Race - Group B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Friend Offcamber Finished N/A 0
2 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
3 James Brightwell Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
4 John Heffernan New Forest CC Finished 3rd 0
5 Chris Braiden Port Talbot Wheelers Finished 0
6 Jake Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
7 Gareth Llewellyn Finished 4th 0
8 Stuart Wroot Yeovil CC Finished 4th 0
Gordon Skillen Poole Whls CC Did not finish 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - 10-Lap Human-Paced

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
2 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0
3 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - Elimination Race - Group A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Leon Marshall Rutrainingtoday CC Finished 3rd 0
2 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
3 Adam D'arcy-Wykes VC St Raphael Finished N/A 0
4 Andy Shackel VC St Raphael Finished 2nd 0
5 William Clark Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
6 Stuart Morton Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 0
7 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished 3rd 0
8 Gawain Bailey Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - 1-Lap Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
2 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
3 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - 10km Scratch Race - Groups A/B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gawain Bailey Finished 3rd 0
2 Andy Shackel VC St Raphael Finished 2nd 0
3 William Clark Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
4 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished 3rd 0
5 Stuart Morton Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 0
6 Adam D'arcy-Wykes VC St Raphael Finished N/A 0
7 Leon Marshall Rutrainingtoday CC Finished 3rd 0
8 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
9 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
10 Chris Braiden Port Talbot Wheelers Finished 0
James Brightwell Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Did not finish 4th 0
John Friend Offcamber Did not finish N/A 0
John Heffernan New Forest CC Did not finish 3rd 0
Gareth Llewellyn Did not finish 4th 0
Jake Thomas Bristol Cycling Development Sq... Did not finish A 0
Stuart Wroot Yeovil CC Did not finish 4th 0

Confirmed Results

Race name: Overall U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished A 9
2 Joseph Andrews I-Team Cyclists' Club Finished A 6

Confirmed Results

Race name: Overall U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 9
2 Alistair Fielding Poole Whls CC Finished C 6
3 Leo Rogers Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished C 3

Confirmed Results

Race name: Overall U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 9
2 Daniel Groome Poole Whls CC Finished D 6

Confirmed Results

Race name: Overall U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Reed Poole Whls CC Finished E 9

Confirmed Results

Race name: Overall U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 9

Confirmed Results

Race name: Overall U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Pick Poole Whls CC Finished C 9

Confirmed Results

Race name: Overall U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Pick Poole Whls CC Finished D 9