Event URN:
239707
Start date:
Tue, 26th Jun 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Bournemouth Cycling Centre
Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Bournemouth Arrow CC
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.bournemouth.cc
Event organiser:
Mr Alan McRae
171 Coppice Avenue
Ferndown
Dorset
BH22 9PW
01202854706
Cheques payable to:
Bournemouth Arrow CC
Info for Riders:
Pre-registration available at www.bournemouth.cc/news/97-raymond-brown-2012-track-cycling-league.html.
No advance payments. Pay/meeting at signing on.
BCC Track Accreditation required (see website for details inc. fast-track accreditation for experienced riders).
NB: BCC hire bikes not available for League racing
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:00 Senior Group B 8 lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
26 Jun 12 19:01 Senior Group A 8 lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
26 Jun 12 19:02 Senior Invitation Sprint Match 1 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
26 Jun 12 19:03 Senior Invitation Sprint Match 2 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Slades Farm Open Space,
Ensbury Park,
Bournemouth,
Dorset,
BH10 4EP

Race: Senior Group B 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Group A 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Invitation Sprint Match 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Invitation Sprint Match 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Group B 20 lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Group A 16 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Group B 16 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior Group A 20 lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Harold Cribb 20km Scratch Race Groups A/...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:08 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth 2 lap Handicap Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:09 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 5 lap Human Paced Handicap Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:11 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 5 lap Handicap Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:12 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth Handicap Elimination Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 12 19:13 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Confirmed Results

Race name: Senior Group B 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Brightwell Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
2 Jason Falconer Dorset Rough Riders Finished N/A 0
3 Les Pick Poole Whls CC Finished 4th 0
4 Barrie Watkinson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
5 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
6 Chris Braiden Port Talbot Wheelers Finished 0
7 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
8 Arron Morgan Poole CSC Finished N/A 0
9 John Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
10 Stuart Wroot Yeovil CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior Group A 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Fielding Poole Whls CC Finished A 0
2 Adam D'arcy-Wykes VC St Raphael Finished N/A 0
3 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
4 Andy Buddle Poole Whls CC Finished 3rd 0
5 Leon Marshall Rutrainingtoday CC Finished 3rd 0
6 David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
7 Daryl Price Poole Whls CC Finished 4th 0
8 Stuart Morton Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 0
9 Alex Harding Andover Whls Finished 2nd 0
10 Jordan Wade VC St Raphael Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior Invitation Sprint Match 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Brightwell Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
2 John Friend Offcamber Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior Invitation Sprint Match 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daryl Price Poole Whls CC Finished 4th 0
2 David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior Group B 20 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Les Pick Poole Whls CC Finished 4th 0
2 Jason Falconer Dorset Rough Riders Finished N/A 0
3 Stuart Wroot Yeovil CC Finished 4th 0
4 Chris Braiden Port Talbot Wheelers Finished 0
5 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
6 John Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
7 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
8 Barrie Watkinson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
9 Arron Morgan Poole CSC Finished N/A 0
James Brightwell Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Did not finish 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior Group A 16 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Fielding Poole Whls CC Finished A 0
2 Adam D'arcy-Wykes VC St Raphael Finished N/A 0
3 Andy Buddle Poole Whls CC Finished 3rd 0
4 Leon Marshall Rutrainingtoday CC Finished 3rd 0
5 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
6 David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
7 Daryl Price Poole Whls CC Finished 4th 0
John Friend Offcamber Did not finish N/A 0
Alex Harding Andover Whls Did not finish 2nd 0
Stuart Morton Hargroves Cycles - Ridley RT Did not finish 3rd 0
Jordan Wade VC St Raphael Did not finish 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior Group B 16 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Les Pick Poole Whls CC Finished 4th 0
2 James Brightwell Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
3 John Falconer Caithness CC Finished N/A 0
4 John Friend Offcamber Finished N/A 0
5 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
6 Chris Braiden Port Talbot Wheelers Finished 0
7 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
8 Stuart Wroot Yeovil CC Finished 4th 0
9 Barrie Watkinson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
10 Arron Morgan Poole CSC Finished N/A 0
11 John Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior Group A 20 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Fielding Poole Whls CC Finished A 0
2 Adam D'arcy-Wykes VC St Raphael Finished N/A 0
3 Andy Buddle Poole Whls CC Finished 3rd 0
4 Leon Marshall Rutrainingtoday CC Finished 3rd 0
5 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
6 Daryl Price Poole Whls CC Finished 4th 0
7 Stuart Morton Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 0
8 David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
9 Alex Harding Andover Whls Finished 2nd 0
Jordan Wade VC St Raphael Did not finish 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Youth 2 lap Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0
2 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
3 Lucy Pick Poole Whls CC Finished C 0
4 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
5 Charlotte Pick Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth 5 lap Human Paced Handicap Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0
2 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
3 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
4 Lucy Pick Poole Whls CC Finished C 0
5 Charlotte Pick Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth 5 lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0
2 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
3 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
4 Lucy Pick Poole Whls CC Finished C 0
5 Charlotte Pick Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth Handicap Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
2 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0
3 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
4 Charlotte Pick Poole Whls CC Finished D 0
5 Lucy Pick Poole Whls CC Finished C 0