Event URN:
239693
Start date:
Thu, 31st May 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Preston Sports Arena
University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Cycling Development North West ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.cdnw.org
Event organiser:
Mr William Greenhalgh
72 Kensington Avenue
Penwortham
Preston
Lancashire
PR1 0EE
01772744036
william172@virginmedia.com
Cheques payable to:
CDNW
Info for Riders:
Riders must register with the criterium league before they race. League registrations and race entries are completed on the night, there is no entry in advance. E/1/2 riders will race in Group A, 3/4/W riders will race in Group B.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
31 May 12 18:30 Youth A Youth Only Youth A
31 May 12 18:30 Youth B Youth Only Youth B
31 May 12 18:30 Youth C Youth Only Youth C
31 May 12 18:30 Youth D Youth Only Youth D

View All

Event Location:

University Of Central Lancashire,
Psa Tom Benson Way,
Preston,
Lancs,
PR2 1SG

Race: Youth A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 May 12 18:30 Youth Only Youth A ---

Race: Youth B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 May 12 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: Youth C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 May 12 18:30 Youth Only Youth C ---

Race: Youth D

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 May 12 18:30 Youth Only Youth D ---

Race: Youth E

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 May 12 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 May 12 19:15 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 May 12 19:16 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: Youth A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan McGillick Mossley CRT Finished A 3
2 Zak Loney Ythan CC Finished A 2
3 Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: Youth B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 3
2 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 2
3 Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 1
4 Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 3
2 Halley Woods Eastlands Velo Finished C 2
3 Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 1
4 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished C 0
5 Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished C 0
6 Matthew Turner Cycle Sport Pendle Finished C 0
7 Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Eve Martin Ribble Valley Juniors Did not finish C 0

Confirmed Results

Race name: Youth D

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
2 Matthew Wearing Ribble Valley Juniors Finished D 2
3 Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 3
4 Caitlin Welsh Cycle Sport Pendle Finished D 2

Confirmed Results

Race name: Youth E

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Higham Harry Middleton Cycling Club Finished E 3
2 Tilly Barlow Cycle Sport Pendle Finished E 3
3 Evan Welsh Cycle Sport Pendle Finished E 2